Repovi nimfi i jednodnevki

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Od čega sve radite repove na mušicama?

Npr. za nimfe i jednodnevke se koristi svašta. Mene zanim šta vi koristie, i šta vam se pokazalo za najbolje. Probao sam neka perja, petlovo se podrazumeva, dlaku od jelena ali je pre mekana. Ali kada (ako) uspem do konjske dlake da dođem bit ču vrlo sretan, naime trebala bi biti vrlo dobra i čvrsta.

Razmišljao sam da odem kupiti neke široke četke za farbanje. One imaju lepe tanke, dugačke i vrlo čvrste dlake, a opet dovoljno elastične. Najvažnije je to što nisu skupe :)

To pitanje postavljam jer se trudim što manje trošiti na materijal za vezanje muha, pa prvo experimentišem pa ako ne nađem rešenje onda idem u trgovinu.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Sebastijane,

Shto se tice malih nimfi,koristim petlova pera,kokoshja pera,fazanova,shljukina,pera jarebice,patkova,razna krzna,od zeca preko veverice,puha,do zeca i lisice.Kada kazem krzno,mislim na vrhove dlaka,a ne na poddlaku.
Kod velikih nimfi najvishe koristim biots segmente i marabu pero.Takodje moze da se iskoristi i petlova badrljica za rep.
Repove jednodnevki najvishe pravim od petla,polipropilena,CDC,z-lona i fazana.Imam zarku zelju da probam micro fibets,ali ne znam gde da ih nadjem.To je bomba od materijala.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
169
Pozdrav Zakula,

Nije nikakva tajna da je John Betts "otkrio" materijal poznat kao microfibetts u prodavnici materijala i boja za farbanje. Trik je pronaci dobru sinteticku cetku, a jedan od mojih omiljenih izvora materijala je i stara cetka za brijanje od jazavcevih dlaka. Koristio sam i vlakna iz dobre sinteticke cetke za brijanje, pa malo prirodnih, malo sintetike, i tako to...
 

machak89

Junior member
Učlanjen(a)
26.07.2006.
Poruke
37
Broj reagovanja
0
Ja za male jednodnevke, kreice, uvek koristim petlovo perje...
Za nimfe koristim svasta, ali i tu je perje najvise zastupljeno, razno perje...
Za majske musice koristim koren petlovog pera, sto se pokazalo veoma dobro, jer je cvrsto, ima dobru boju, i dobro imitira prirodne repove...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Oh, Oldy bas si me odusevio. Znaci pogodio sam u centar. Za ove od perja znam, samo sve sto je bolje mora da kupim a nije bas jeftino. Ovde nemam bas ni jednoga poznanika koji je lovac ili ima životinje. Tako nema ništa za đabe ili male pare :) Ovo sa četkama ču da probam, to mi posebno treba za veče majske. Tu je na prvom mestu moja omiljena Mohican May. Hvala kolege, malo mi se osvezilo nadahnuce ;-) Problem je kada odem u trgovinu pa vidim sto razlicitih stvari, a ja pousavam da suzim krug, da nesto manje vise univerzalno nađem za rep. Npr, za nimfu princa "mora" biti biots od guske, dobro ne da bas mora ali neto tako. Ali za ove sa tanim repovima mislim da ce u mom slucaju da bude manje vise "četka":) na prvom mestu. Ako nađem konjsku dlaku još bolje. Inače mnogo mi se dopada način vezanja od Olivea Edwardsa, dosta inpresionističe muhe radi, bilo jednostavne ili hi tech. On za repove koristi manje više tavu konjsku dlaku, ili ako treba tanju je neka sinteticka dlaka. No on ima sve uglavnom od svojih sponzora, profesionalnu opremu. Buduci da je ne mogu da si kupim par sedla za par razlicitih muha, moram ovako da istrazujem. Verujem da je ova situacija vecini poznata :)

Hvala kolege na suradnji, ako nađete nešto super, neku inovaciju javite.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Oprezno sa repovima, momci! Materijal koji stavite treba da bude i dovoljno mekan, kako bi ga riba s lakocom usisala ili progutala. Pazite da ne napravite repove od nekih tvrdih cetki, pa da promasite nekog kapitalca. Lepo je kad je rep cvrst i postojan, ali moja su iskustva mnogo bolja sa meksim materijalima, poput perja i polipropilena. Ovo narocito vazi za male i nezne musice i musicarenje klena, lipljena i jos nekih manje agresivnih riba. Ako lovite pastrmke, najcesce nece biti problema.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
169
Microfbetts nikada ne koristim za repove nimfi, vec sam komentarisao pitanje o njihovom poreklu i nabavci. Za sve moje nimfe koristim uglavnom mekana pera raznih ptica, od jarebice do divlje guske i fazana. Za suve muve obicno koristim spade pera iz skalpova - tradicionalan materijal, kao i Coq-De Leon pera, sto je izuzetan materijal.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Šta mislite koja je glavna uloga repa kod muhe? Plovnost ili realnost, ili oboje? Jos nisam dosao do 100% dokaza kako riba vidi u vodi, dali samo siluetu i boje ili blablabla... Jedni tvrde ovako drugi onako. Čini mi se da rep, iako možda ne tako vidan kod manjih nimfica, ipak ima neku važnu ulogu kod kretanja u vodi, verovatno ima ucinka na samu aciju nife. Na primer jednodnevnice padnu u vodu ponekada ostecene ne znam zbog cega. Riba je vidi zgrabi bez razmisljanja, ne bavi se sa tim dali ima citav rep :). Vrlo cesto na rekama vidim jednodnevnice i ostale insete ako ne padnu na vodu tako lepo ko naše. Jedne su na leđima, ose npr., sa strane sa razjapljenim krilima. A ribe ih kupe. Mislim da cak i ako jednodnevnicu napavimo bez repa ona mora biti lovna. To su moja glasna razmisljanja, iako se trudim uraditi cim lepsi rep.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Adekvatan rep mnogo pomaze u odrzavanju suve muve na povrsini i u pravilnom polozaju. Kod imitiranja subimaga nekih jednodnevki, a narocito Baetidae i Ephemeridae, to moze biti vrlo vazno.
 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Kao sto je rekao Vladan, da ne ponavljam to je to. Ja vrlo cesto koristim i Losa za repove jer je pokazao veoma dobro, kao i jelena ali blachiranog tako je crsci..
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ja sam koristio od jelena i srne, ali nisam baš mnogo oduševljen. Za sada se držim petla za suhe muhe i kojekakvog perja za nimfe. Ali sutra idem po sintetičke repove, i još nešto proverenog materijala, jer mi vec dosta muha fali a voda je počela opadati tako da mora da se spremim za dan D. Idem da uzmem sutra samo neke nužne stvari, pa nastavljam sa istraživanjem i inproviziranjem.
 

simon

Junior member
Učlanjen(a)
05.09.2006.
Poruke
81
Broj reagovanja
0
Imam moj deda neku konjegaru pa mozda mogu da nabavim malo dlaka1od cega treba(rep,griva,telo...)
i jedan mali problemcic je kako da ti posaljem!!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Te deblje dlake su dobre za velike majske. Npr. Mohican Mayfly...u stvari samo za nju i trebam nesto tako. Ali vec sam se snasao. Neke malo bolje četke imaju savršene dlake.
 
Vrh Dno