REVIR

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Seb, zaboravio si spomenuti da slovenski ribolovac moze biti clan samo jednog drustva, dakle moze imati samo jednu godisnju dozvolu i to za relativno mali broj voda, ali mu to clanstvo omogucava neke pogodnosti na ostalim vodama. Koje? Reci kakva je procedura ako se neki stranac zeli uclaniti u neko slovensko drustvo i je li to uopce moguce?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nekada je bilo tako a kod lovackih drustava je jos uvek. Ima vec neko razdoblje kako je moguce da budes clan u vise RD. Pogodsnosti su ako si npr. clan RD Radovljica koja je sestrinska sa RD Bled I drugima u tome sto mozes da tako kazem zamenis jedan svoj datum za njihov I tako lovis na vodi te neke druge sestrinske RD. To je super. Npr. Idrijica je dosta skupa ali ako si clan neke sestrinske RD ides tamo I lovis za mnogo manje novca nego turist ili ribolovac iz neke druge ne sestrinske RD.

Stranac moze da bude clan svake RD ukoliko je drzavljanin neke od clanica EU. Mora da napravi ribolovacki ispit u SLO. Ako ga vec ima napravljenog u svojoj maticnoj drzavi mozda mu ga priznaju a mozda I ne. Sve ovisi iz koje drzave dolazi. Uglavnom zbog nasih regulacija I ocekivanja da svaki clan RZS poznaje ili je barem upoznat sa zakonima I pravilima na nasim vodama vise manje svi stranci moraju da rade taj ispit. Da bi uradio taj ispit moras da budes barem minimum sest meseci clan pripravnik. To podrazumeva da nisi punopravni clan. U nekim RD takav clan ima pravo samo na svega nekoliko dana ribolova I to sa mentorom. Sam ne smije da lovi na svoju godisnju kartu. Kao turist moze koliko mu financije dopustaju  :hammer:
Taj ribolovac pripravnik mora da odradi od 10 do 50 sati u korist RD. Koliko to sve ovisi o RD u kojoj je clan. U nekim RD je moguce te sate platiti 1 h je 10 EUR. U drugima pak jok nego moras da odradis te sate. Jedna od najzahtevnijih je RD Bled. Moras da budes pripravnik 3 godine. Nakon godinu dana imas pravo da radis ispit. Nakon tri godine pripravnistva I prisustvovanja na radnim akcijama dok ne odgulis svake godine tu normu sati postanes punopravni clan. Tada imas pravo da lovis sav odobreni broj dana na Bohinjki I isto tako na jezeru.

Kada sam ja polagao ispit taj dan su bila I dva gospodina iz austrije a clanovi su u RD Bohinj. Oni su na ispitu morali da imaju I prevodioca. To ih je isto tako dodatno kostalo. Za stranca je to skupa pita. Ali ko ima taj moze. Imamo dosta drzavljana drugih zemalja EU kao clanove lokalnih RD.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
E moj Sasats ti bi u sloveniji bio uvek mladji referent  :D :D :D boze ima mnogo nakaradnih stvari na tom zapadu,evo kod nas vozacki ispit ispade neka nauka,prosto neke stvari ti vredjaju zdravu logiku.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
sebastian je napisao(la):
  ....Radovljica koja je sestrinska sa RD Bled I drugima...

Seb, vidim da si se poceo zanimati dvorucnim stapom. Sava nizvodno od Radovljice je super teren za taj nacin ribolova. Ne mislim na sulca nego na pastrve ljeti. Dovoljno je siroka da ima puno terena koji se ne mogu suvislo prostimerirati jednorucnim stapom. Mada jednorucni uvijek treba imati blizu. ;)

Bahus, mislis li ti da nije dobro da se kod ribolovca prije nego sto se uclani u drustvo temeljito provjeri poznavanje zakona, osnove gospodarenja vodom, poznavanje riba i zivog svijeta...? I ti radni sati koji se spominju, koje trebas odradjivati ne samo prije uclanjivanja, vec i svake tekuce godine, sto mislis cemu to sluzi? Tko ce paziti na vode, brinuti se o mrijestu riba, poribljavnju, cuvanju voda od krivolova..., "mali zeleni" i to badave? Cak i u HR, koja organizacijski znatno zaostaje za SL, moras imati ispit i u vecini drustava odraditi nekoliko tzv. radnih akcija. Ili protuvrijednost tih akcija platiti.

Dodatna stvar koju Seb nije spomenuo je da clanstvo u drustvu i ne znaci ribolov 365 dana u godini, vec je broj ribolovnih dana ogranicen jednako kao i ulov dnevno i godisnje. Dosta slicno i na boljim visinskim vodama u HR.


 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
naravno da ne mora ko zeli slovenacke vode pune ribe...bolje su nase srbijanske skoro prazne....
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da ALP upravo to i imam u mislima pa me RD Radovljica zbog vise stvari zanima. Svaka rd sama po svojim uverenjima odredi koliko dana je lovnih za svaki revir. Tako da svaki ribolovac u godisnjoj ima odredjen broj dana koliko sme da lovi na tu godisnju dozvolu. Svaki put kada ides pecati upises jasno i citno datum npr. 15. Jan. To je kao knjizica i tu za svaki revir imas rubriku.  Takav nacin upravljanja je sasvim dobar. Neke stvari bi mogle da se jos poprave pa da slovenija opet dozivi slavu kakvu je nosila pre 10 pa i 20 godina prije.

 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.007
Broj reagovanja
258
Lokacija
Norway
Na lososkim vodama ovde, je obavezna dezinfekcija pribora kad se dodje na vodu a pre pecanja.

Naime, duz reke, na mnogim mestima postoje stalci na kojima se mora okaciti kombinezon, cokule, stap, cekrk... naprska se nekim sredstvom i covek dobije priznanicu da je dezinfekcija izvrsena (20 evra).

Dezinfekcija se vrsi samo jednom a nemanje potvrde prilikom kontrole olaksava novcanik za oko 350 evra.

Da li ima nesto slicno kod tebe Sebastiane?
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
  :doh: ma idi bre  :eek: sad kada sam ovo cuo ne moze da me iznenadi vise nista  :nowink: ...npr . da obalom trce goli kurati crnci i da za svaku ulovljenu ribu moras da skines gace  :-\
prvog januara trcim da uplatim novu dozvolu ...krasna je moja morava  :yeswink:
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.007
Broj reagovanja
258
Lokacija
Norway
Bar ti masta ne nedostaje  :D.

Dezinfekcija se vrsi samo na lososkim rekama. A razlog je da se ne prenose bakterije i drugo, sa neke, mozda zarazne reke. Da se spreci da ako je neko mozda pecao na nekom muljevitom , mozda inficiranom, jezeru, da to prenese u reku koja se cela moze zaraziti. Bolje spreciti  nego leciti. 

Nego sta da ti pricam, i  onako ce zamislis nesto sasvim levo  :D. Aj begaj na pecanje!
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
nespetro je napisao(la):
Aj begaj na pecanje!
evo bas se spremam , samo da dezinfikujem pribor i krecem    :tbumb:
nego , sad se setih nesto  :) znas koji je nas tradicionalni nacin za dezinfekciju ? :D kad se neko posece sta mu kazu stari ljudi ? zapisaj sine ranu , nema bolje dezinfekcije  :yeswink: moze li tamo da ne koristis tu njihovu hemiju za 20e , nego lepo zapisas pribor i ostane ti kinta za pivo ??  :whistle:
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Taman posla Alp ,slazem se sa mnogim stvarima ali ne treba preterivati,nepoznavanje zakona ne oslobadja nikog odgovornosti,naravno da u mom udruzenju ima niz aktivnosti,od uredjenja obale pa do edukacije ,ako njima ne smeta ne smeta ni meni,malo ironicne digresije valjda ne steti u komunikaciji.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
pecanje na reviru bi moglo prosto da se opise kao kada platis za seksualne usluge  ::) nema da se puno mucis , jednostavno odes gde treba platis koliko treba i to je to. ali kao sto neko rece ...ribolov u reviru ne garantuje dobar ulov . tako i placanje seksualnih usluga ne garantuje dobar sex. potrebna je dobra erekcija ili prevedeno na ribolov potrebno je elementarno znanje u pecanju.
ipak ostaje ona bitna razlika ...da li si zadovoljstvo dobio tamo gde ga za pare svi dobiju ili si dosao do istog pomocu svoje vestine tamo gde retki uspeju.  ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
na nekim revirima jeste tako, da svak' more da se namlati ribe za kintu koju je dao a postoje i reviri gde mogu da se lepo nalovis samo ako si vest ribolovac i na takvim vodama treba pravo iskustvo.... :blush:

Nesperto, toga ovde nema. Ali razumem to sto posto. Ne bi me cudilo da se neke slicne stvari uvedu kod nas na jezeru. Na svetskom prvenstvu u veslanju neki camci su nam doneli neke nove invazivne skoljke....muka ziva da su ih povadili,  veoma stetna vrsta i cini mi se da su je unistili ali pre bi rekao sveli na minimum sto znaci da ce morati redovno da proveravaju sva mesta koja naseljava a brzo se razvija.

Zbog neke bakterije u Savi je potocna pastrmka veoma ugrozena. Crni dani su je doleteli.

Tako da mene ne bi cudilo da se stogod i ovde tako uvede ali sumnjam da ce tako brzo...
 
Vrh Dno