Ribe i atmosfersko-hidroloske prilike

vjaksic81

Junior member
Učlanjen(a)
17.04.2006.
Poruke
63
Broj reagovanja
0
Ok! Raspisali smo se i o muvama i o stapovima , cekrcima meredovima, ribolovackim filozofijama i ribolovackim navikama...apsolvirali smo gomilu tema o priboru i mislim da sada i pocetnik u musicarenju, kao sto sam i ja, moze na ovom sajtu da pokupi prave informacije s cime i kako da se opremi za ovu vrstu ribolova.I sad tako opremljen ribolovac krene u ribolov, stigne na vodu, ali (uvek ima ono ali sto devojci srecu kvari... :hammer: ) voda mrtva...zabacuje ,menja muve (strimere), menja tehnike al riba ni da pipne...a prethodna dva dana npr. otkidala.I onda se raspita malo kod okolnih ribolovaca i cuje sledece price: "voda naglo pala/porasla" , "atmosferski pritisak naglo pao/porastao" , "mesec nije u dobroj fazi" , "nije joj dobar horoskop" i slicne stvari vezane za atmosferu i hidrologiju(ili astrologiju :hammer: ). Poslednjih godinu dana sam malo vise pratio uticaj ovakvih promena na lovnu aktivnost ribe i evo nekih mojih zakljucaka:
1. visok pritisak (preko 1002 mb za podrucje Beograda), pogotovo nagli skok istog, maltene stopira lovnu aktivnost grabljivih vrsta.
2. pritisak u okvirima normale ali i nagli pad pritiska (pred nevreme) moze da doprinese pojacanoj lovnoj aktivnosti riba.
3. vodostaj, nagli pad i nagli porast vodostaja imaju jako los uticaj na lovnu aktivnost ribe, dok sam sa druge strane najbolje prolazio u danima blagog porasta ili stagnacije vodostaja. Poslednjih par godina karakteristicne su letnje kise a s njima povezana i kolebanja nivoa vode, pa npr. par dana voda raste 15cm dnevno, pa par dana pada itd. a riba ne da nece da pipne nego je nigde nema.
4. manje proletnje kise mogu da zagreju vodu, a letnje da rashlade, i time pojacaju aktivnost ribe.
5. svaki vetar, jaci od blagog povetarca, ukazuje na atmosferske promene i nepovoljno utice na lov i slicno.
Ovo su neka moja zapazanja (podvlacim zapazanja), i voleo bih da se malo raspisemo i na ovu temu kao i na ostale teme o ribljim navikama, jer (oprostite sto citiram jednog varalicara iz Brckog) "Ona kada radi (misleci na Stuku) upecaces je i na kasiku za cipele, a kad ne radi mozes joj zabaciti 10 upola s lukom, nista ti ne vredi".
Pozdrav.
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Odlicna tema. I ja sam poceo da vodim neku evidenciju i onda poceo da radim i drasticno smanjio broj izlazaka na vodu i cela akcija je obustavljena.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ukratko - kada pocne da duva vetar i da pada kisa moj kum Srdja kaze: "Vreme se prolepsava" ;-) Ovo vazi za stuku, smudja, soma, pastrmku, ...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ranijih godina nisam imao potrebe da pratim meseceve mene, pritisak, horoskop i slicno. Lovio sam dobro uvek. Godinama je trajao taj moj spokoj. Ali, i tome dodje kraj. Dodje septembar 2006. godine. Riba prestade da radi i kao da nestade iz svih mogucih reka. Gledam u vodu, a ne vidim ribe. Ponesto ulovim, ali teskom mukom. Isto i kod ostalih musicara. Zapamticu ovaj septembar. Da mi je neko ovo pricao, ne bih mu verovao.
Ipak, razmisljajuci danima o ovom problemu dosao sam do nekih teorija. Prosle godine je bila velika prolecna voda. Ove godine jos veca. Okrenulo se dno na svim bujicavim rekama Srbije. Larve nekih insekata i slicni organizmi, stradali su. Nema ih kao u godinama kada njihovo staniste ne biva preokrenuto naglavacke. Nema dovoljno insekata i slicne hrane, koja bi mogla da izvuce ribe iz skrovista. Zato ih ne vidimo. Izgleda da su najvise stradale larve insekata koji su trebali da izlete bas septembra. Ne znam kako drugacije da objasnim ovaj "nerad" riba na bujicavim rekama. Nije radila ni pastrmka, ni klen. Na stabilnijim, krecnjackim rekama, situacija je bila donekle normalna. Na barama i jezerima, takodje.
Jos uvek ne mogu da poverujem da pritisak, mesec i slicne stvari mogu da uticu na raspolozenje riba. Ja mislim da na njihovo raspolozenje utice prisustvo hrane. Ako na povrsini vode ima popadalih insekata, riba ce se podici, pa makar pritisak varirao od 0- 1000 bara na sat! Mesec moze da bude i pun i mlad, ali dok je rojenje u toku, riba nece gledati u mesec. Tako sam do sada razmisljao, a sad vise nisam siguran. Ako neko zna nesto sto ja ne znam, molim lepo, neka napise.
 

simon

Junior member
Učlanjen(a)
05.09.2006.
Poruke
81
Broj reagovanja
0
neznam ja sam ubedjen da riba neraddi po mladom mesecu,mozda gresim al to je moje isjustvo narocito sa skobaljem!!!a oni horoskopi u zovu nemaju blage veze nista nije tacno!!!proveravao sam bar sto puta!!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Super tema,

Naglo opadanje i dizanje vode je vrlo nepovoljna stvar. To mi je zadalo velike probleme na Savi d. Prepesacio sam kilometre dok nisam nasao jednu rupu gde ima neke raspolozene ribe. Uhvatio sam svasta, ali sa velikom mukom. Verujte mi jos sada uvek imam upalu misica od tih izlazaka. Nije da mi se nije isplatilo, ali blago sam se nasitio ribolova na Savi d. bas zbog nikavih vodostaja. Sto se tice pritiska u zraku ja imam jedno iskustvo koje je 90% verodostojno i kao teorija. To me je naucio deda. Rekao mi je :"Gledaj ptice! Kada lete nisko pritisa je nizak i hvataju muve iznad vode, tada je riba uglavnom na dnu i reto aktivna. Kada lete visoko suprotno je. Tada se i riba diže." E sada koliko to vredi za salmonidne ribe ne znam, no za soma, smuđa, štuku zasigurno valja. U kopačkom ritu, dravi, dunavu i ostalim barama u okolici to je valjalo u mom iskustvu, 100% sigurno! Kod salmonida je moje iskustvo malo drugacije!
Ali jedno je sigurno: vodostaj koji se ne menja naglo i nije visok je super stvar na vodi!
 
M

Mr.Zakula

Guest
Mix,slazem se sa tvojom teorijom,ali ona nije potpuna...Pritisak utiche na insekte, a ne na ribe (utiche na ribe,ali one nisu toliko osetljive na pritisak kao insekti)...Pastrmke ce se dici ako je normalan pritisak,ali zashto??Zato shto se na tom normalnom pritisku,insekti nenormalno mnogo roje!!Nemoguce Losh pritisak,losh/nemoguc uslov za rojenje...Nema rojenja insekata=nema povrshinske aktivnosti!!To je to...U principu nije samo pritisak faktor koji utiche na rojenje insekata!!Postoji josh mnogo mikroklimatskih faktora,koji su od strahovitog znachaja za rojenje insekata....I josh neshto...Zashto se koriste mesecheve mene,za odredjivanje aktivnosti ribe??Zato shto mesec direkto utiche na te mikroklimatske faktore!!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Evo i par reci o vetru, mesecevim menama i fotoperodizmu/uticaju svetlosti...

Meseceve mene itekako uticu a ribolov. Taj uticaj je drastican u morskom ribolovu, a moze biti itekako bitan u slatkovodnom.

Meseceve mene uticu na plimu i oseku i ne mogu da pomislim na dobar lov na moru bez koriscenja solunarnih tablica i tablica plime i oseke. Oko punog i mladog meseca razlika izmedju plime i oseke je znatno veca. O detaljima sam svojevremeno pisao i necu sada o morskim temama, ali meseceve mene uslovljavaju pojavu raznih organizama kojima se riba hrani. Od mene do mene, menjacete musice i prilagodjavati ih ribljem jelovniku. To je morski “match the hatch” princip. Takodje su tablice bitne za planiranje putovanja. Nikada necu otici u lov na pucinske ribe oko punog meseca-to sam jednom uradio i vise nikada. Teorija je da se tada riba hrani po noci i preko dana je sita.
Moja zapazanja u pastrmskom ribolovu pokazuju osetno bolji ulov oko mladog meseca ili punog meseca. Proslog leta sam to namerno testirao na jednom teskom krecnjackom potoku, gde sam imao cak tri puta bolji ulov u to vreme. Kad se to desilo treci put uzastopce, nisam mogao da tvrdim da je bas puka slucajnost. Moji najbolji ribolovni dani po istocnoj Srbiji cesto su bili oko mladog, ili nekad i punog meseca. Npr. avgustovska rojenja mrava se cesto desavaju oko punog meseca i tada obavezno izadjite na vodu. Preko dana necete pomeriti dve ili tri ribe, ali pred mrak nastaje ludnica. Naravno da uvek postoje izuzeci koji potvrdjuju pravilo i ne mogu da kazem da se tablicama rukovodim kao u morskom ribolovu, mada i tamo ima izuzetaka. Ali ako znam da dolazi mena, obavezno to koristim. Mnogi beskicmenjaci su aktivniji tokom mesecevih mena, bilo da se radi o njihovoj reprodukciji, ili necem drugom, a samim tim i riba je aktivnija.

Fotoperiodizam je drugi znacajan element. Skoro svaki ribolov, i morski i slatkovodni je cesto bolji kada ima manje svetlosti-u jutro, vece ili po mraku i oblacnom vremenu. To je prastaro univerzalno pravilo, a povezano je sa povecanom aktivnoscu organizama tokom intervala bez suncane svetlosti. Kada je oblacno, pa jos i kisica na oblak, jednodnevke i krznokrilci leprsaju, a pastrmka raspomamljena juri. Ovde to ne zovu dzabe “fishing weather.”

Sto se vetra tice, cim je u vazduhu, bacam mokre bube ili skakavce pastrmkama, a na moru gledam odakle duva i donosi li jata mladji ili dali stvara jacu struju, usporava li plimu ili oseku… Vetar usporava rojenje insekata, ili nanosi na vodu i davi zemljane insekte. Prema tome-itekako moze da bude bitan u izboru lokacije ili dobitne musice. Secam se blica u mom starom komsiluku koji je dugo trajao jer je vetar jako duvao i usporio opadanje vode. Mladj je tako bila zarobljena i strajperi su kidisali do besvesti. Da je isto tako jak vetar duvao u suprotnom pravcu, blica verovatno nebi bilo, jer bi se jata mladji zacas rasturila-oseka bi ih zacas odnela.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Milance,vezano za tvog kuma,apsolutno se slazem sa njim!!
Najvishe volim da idem u ribe kada je jako loshe vreme!!
Tada sam uvek po pravilu hvatao najvishe riba!!
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Vreme ima ogromnog uticaja na kretanje i aktivnost ribe,na Vlasini je dobro poznata stvar da kada pocne da duva jaci vetar i da pravi talase riba nenormalno dobro radi,kada je mirno i tiho ribe nema nigde(kao sto je bilo u nedelju kada sam bio na Vlasini)Ona je bila vidljiva golim okom u jatima se kretala,ali da uzme nesto od ponudjenog-nikako.Medjutim postoje i faktor mesec i meseceve mene,ja radim kalendar mesecevih mena sa aktivnoscu ribe iz dana u dan.Kada sam uradio i primenio taj horoskop tacnost je bila oko 50-60 % tako da se bas i ne oslanjam na taj kalendar.
 

vjaksic81

Junior member
Učlanjen(a)
17.04.2006.
Poruke
63
Broj reagovanja
0
Jos sam se necega prisjetio...Dok sam ziveo u Bihacu i pecao na Uni, posebno smo izlazili na vodu za vreme punog meseca i sitne celodnevne kise.I tad je pastrmka radila ko blesava po punom mesecu, a lipljen po kisi. Jedino obrazlozenje koje mi je palo na pamet, vezano za pun mesec, je povecana vidljivost u vecernjim satima => povecana aktivnost insekata => povecana aktivnost ribe. Ne bih se slozio sa Mixom i Zakulom da atmosferski pritisak i njegova kolebanja (koja su sve cesca proteklih godina) ne utice na ribe ,naime prosle godine u oktobru sam lovio stuku na Tamisu, 5 dana je pritisak bio u okvirima normalnog i stuka je jela sta god da joj bacis (jedan deda je u toku tih dana dobio ni vise ni mnaje nego 40 stuka za jedan dan!!! svojim ocima sam ih prebrojao) 6 dan nista...ni da pipne...poneko dobije neko penkalce na kedera ali sve u svemu nista...vodostaj isti, temperatura vode ista, temperatura zraka ista ali pritisak je naglo skocio na 1012mb, posle toga sam razgovarao sa nekim alasima i oni su imali slicna razmisljanja.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ja pre nego sto podjem na pecanje najededem se dobro kavijarca i belog luka(zbog uroka), a predhodno ako je pun mesec idem kod Spase da baci olovo i jos sto je obavezno stavljam pod jastuk oglodanu jagnjecu plecku i krilo od slepog misa. E onda nema vritisak, kisa sunce, radi ne radi, tada vazi znam ili ne znam!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ipak da dodam jos nesto - godinama sam vodio evidenciju dok sam varalicario smudja. Posle pregledanih zapisa ispostavilo se da sam lovio i po maloj i po velikoj vodi, i po kosavi i po severcu, i po kisi i po suncu. Doduse nekih zakonitosti je naravno bilo - lagani porast vode + pad pritiska je skoro siguran ulov. Ali metoda "MixMaster" je sigurno najbolja - BITI STALNO NA VODI! Dogadja se da iz neobjasnjivih i nama nevidljivih razloga riba fantasticno radi. A iz kucnih fotelja i sa daljinskim umesto stapa u ruci ulova nema. Vidimo se na vodi ;-)
 

simon

Junior member
Učlanjen(a)
05.09.2006.
Poruke
81
Broj reagovanja
0
Milance savrseno se slazem!!!Ako ides stalno na vodu moraces da ubodes koji dan kad riba jede ko blesava i da SE RAZVALIS!!!
 
Vrh Dno