Rijeke Bosne i Hercegovine

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bosna i Hercegovina je kao stvorena za mušičare. "Montana Evrope" je puna reka i jezera, sve samih rajskih vrtova za mušičarenje. Gornji tokovi bosanskih reka odlični su za život pastrmki, lipljena i mladica, a donji tokovi, reka Sava i brojna jezera i bare su raj za mušičarenje svih ostalih riba, poput klena, bucova, štuke, grgeča... Hercegovačke reke su takođe veoma zanimljive, jer u njima živi nekoliko retkih vrsta poput mekousne pastrmke i glavatice.
Jednom rečju: NEMA ŠTA NEMA!
Molim mušičare koji su iz Bosne i Hercegovine, ili je bar često posećuju, da malo više pišu o vodama u toj zemlji i da ubacuju što više slika prelepih predela i reka.
Ljubuski.jpg

pliva03.jpg
neretva3ha.jpg

vrbas3.jpg
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Zanimljiv je i neretvljanski klen, lokalno sval (valjda je lat. Squalius microlepis) koji se pomalo razlikuje od dunavskog. Ima nešto manja i blago subterminalna usta, što ukazuje da se češće hrani faunom dna, nego insektima sa površine vode.

squalius_microlepis03.jpg
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
Nedavno sam se preselio sa sjevera Hrvatske na sami istok, mjesto je Županja. Nalazi se uz rijeku Savu, preko  koje je BiH. Pošto mi jako nedostaju pastrve koje sam lovio na sjeveru, rado bih posjetio neke rijeke u meni bližem dijelu BiH. Na slici ispod sam omeđio približan prostor koji me zanima, pa molim ako netko može preporučiti kakvu rijeku, potok....bilo što.



 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
U centru ovog tvog kruga je Drina i to, njen najpopularniji deo.
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
Znači moglo bi biti nešto od toga...lijepo  :)  Može li samo još poneka informacija, npr. Drina kod kojih naselja, i malo o ribama koje se love tamo.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Joker posto postoji sansa da posetim Neretvu ove sezone zanima me kako gde i za koliko dobijaju dozvole u tom kraju za drzavljane Srbije?
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Gringo , ne znam na koji dio Neretve si namjerio jer zavisno od mjesta gazduje 6-7 društava. Generalno od izvora u planinama gdje Neretva nije velika rijeka je Glavatičevo revir koji je kao biser čist i bogat ribom, to je iznad konjica i to računaju extra revirom i cijena dnebne je oko 20 evra. Nizvodno su Konjic (ništa posebno) i Jablanica sa velikim jezerskim akumulacijama pa je cilj smuđ, klen, šaran, pastrmka... Moje udruženje je Mostar i jug do Čapljine, puno dobre pastrmke i glavatice, sada je sezona i jegulje. Ali zbog specifičnih terena, jer je rijeka duboka i puno više ribe je u dubinama nego na tančinama, uspjeh zavisi od toga kako se snađeš. Ako te šta konkretno interesovalo , pitaj. Da, cijena dnevne dozvole je mislim 10 evra.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Vrlo korisno  :tbumb:. Zanima me dal' te akumulacije remete vodostaj? A da ima li dozvola za vise dana i dal' mogu da se uzimaju na vodi?
 

VELJKO

Senior member
Učlanjen(a)
17.05.2008.
Poruke
228
Broj reagovanja
12
ok a sad mi recite najbolji put do bosansih reka i na kojoj da se zadrizim....sobzirom da idem tamo na 6 dana zelim da uzivam ...dajte put i reke koje da obidjem ...
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Tesko da mozes da omanes sa bilo kojom poznatijom rekom u BIH. A tesko je da izdvajas lepsu od lepse.
Kazes sest dana :hmmmm:. Moja preporuka ako nisi nikad bio Ribnik i Pliva i Vrbas(samo ako je vodostaj dobar) pre svega zbog lepote a i ne velike udaljenosti jedne od druge. 
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Gringo akumulacije remete vodostaj značajno samo ako si blizu njih. Ovih dana ne puštaju pretjerano. Ako si dalje od njih , recimo ispod grada Mostara nemaju veliki značaj sem kao činjenica da voda koja raste podiže nimfe sa dna i onda i riba intenzivnije kupi.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Otvoreno pitanje svima koji imaju pojma ili veze na Bosanskim revirima :

Dali tko zna kakvo je stanje tamo na vodama oko Bihaća ( npr. Ribnik u prvom redu  ;), Tomasini,Gogo,Ivica i Max se spremaju na kraći izlat za vikend, no nismo sigurni kako je sad poslije kiša.
Vaša saznanja ili iskustva u sličnim situacijama bi bila DRAGOCIJENA !
MOže i kakav kontakt od tamo pa ćemo sami pitati .
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Poseti www.ribnikflyfish.com. Ima informacija o vodostaju i aktivnosti ribe a i kontakt telefon.
 
Vrh Dno