Salmo letnica -ohridska pastrmka

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Bio na Ohridu ovog leta i upao na bazene hidrobioloskog zavoda , inace upad je dozvoljen jer su pastrmke zakljucane u bazenima a mrestiliste je u zatvorenom prostoru, nije bilo nikog od zaposljenih da ih malo propitam ali ako neko ide na ohrid to jre odmah pored restorana ,,Biljanini izvori" u blizini sportske hale .
Ribe su predivne ali ja nisam uvideo razliku u odnosu na potocare, i nisu mi licile na one ohridske sto sam vidjao po netu , evo par fotki pa uzivajte
 

Prilozi

  • ohridjanke.jpg
    ohridjanke.jpg
    177,9 KB · Pregleda: 679

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
932
Broj reagovanja
90
aj da ne otvaram novu temu
jel se neko susretao sa ovom pastrmkom,prilicno sam siguran da sam je pecao u bosni :)

http://www.arkive.org/salmon/salmo-ohridanus/image-G68359.html
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ta sa slike je ohridska belvica (Salmo ohridanus), riba srodna mekousnoj pastrmki (što i ne treba da čudi, jer je to Jadranski sliv, verovatno je direktni potomak meke). U Bosni nisi mogao da je loviš, ali si mogao da uloviš meku na Neretvi, a ne bih isključio i da si ulovio neku vrstu ozimice (Coregonidae), kojih ima tu i tamo u ponekom jezeru u ex Yu i liče na ohridsku belvicu. Trenutno se jako lepo love u jednom jezeru u Hrvatskoj.

Ako kažeš gde si pecao, utvrdićemo šta si uhvatio što ti liči na belvicu.
 

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
932
Broj reagovanja
90
da sve to lepo pise gore sto si rekao

al ako mi ne das neku jasnu sliku ozimice,ne mogu biti siguran,za sad mi deluje bas kao s.ohridanus

no potrudićemo se jednom da napravimo fotografiju,u pitanju su mala jezerca nastala u kraškim vrtačama
 

ILIJA

Senior member
Učlanjen(a)
29.06.2011.
Poruke
131
Broj reagovanja
0
Kolku ja znam( a prilicno sam ubedjen) da se to mrestiliste koristi (pored ohridske pastrmke) i za odgledivanje salmo macedonicus tako da mozno je da si nju slikao i ona lici na potocaru. Inace mislim da se belvica (salmo ohridanus) nemoze izmreztiti u vestackim uslovima.
 

ILIJA

Senior member
Učlanjen(a)
29.06.2011.
Poruke
131
Broj reagovanja
0
St.Igor je napisao(la):
Bio na Ohridu ovog leta i upao na bazene hidrobioloskog zavoda , inace upad je dozvoljen jer su pastrmke zakljucane u bazenima a mrestiliste je u zatvorenom prostoru, nije bilo nikog od zaposljenih da ih malo propitam ali ako neko ide na ohrid to jre odmah pored restorana ,,Biljanini izvori" u blizini sportske hale .
Ribe su predivne ali ja nisam uvideo razliku u odnosu na potocare, i nisu mi licile na one ohridske sto sam vidjao po netu , evo par fotki pa uzivajte
Ah Igore, Igore
Tako ti je kad ne pitash. U tom delu na radiusu od 50 km ima nekoliko interesantnik revira za pecanje.
Potrebno je jedan komplet i 9 eura za kartu i to je to.Cak ti i kombilizon ne treba.
Otvori cu novu temu ...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
ILIJA je napisao(la):
Kolku ja znam( a prilicno sam ubedjen) da se to mrestiliste koristi (pored ohridske pastrmke) i za odgledivanje salmo macedonicus tako da mozno je da si nju slikao i ona lici na potocaru. Inace mislim da se belvica (salmo ohridanus) nemoze izmreztiti u vestackim uslovima.
Nije njih slikao, mislim da je baš slikao ohridske.

Što se makedonskih tiče, postoji negde ribnjak iz koga se na belo može kupiti mlađ, ali se iskreno nadam da niko nije bio toliko lud da ga napravi na Ohridskom jezeru.  :doh:

Nažalost praksa "sipaj bilo šta gde stigneš" je i dalje popularna na Balkanu, pa je tako Mavrovsko jezero (Jadranski sliv) prošle godine poribljeno makedonskim pastrmkama. A pre toga je poribljeno ohridskom... A autohtona je jadranska potočara iz sliva Radike... Propas...

 

Prilozi

  • makedonske-mavrovo.jpg
    makedonske-mavrovo.jpg
    146,8 KB · Pregleda: 422

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.298
Broj reagovanja
325
Lokacija
Beograd
Ohridsku sam video I jeo prvi I zadnji put 1985 godine I ostala mi je slika u glavi te pastrmke ( iako sam imao 5 god ) koju je kucni prijatelj doneo sa Ohrida imala je oko 1,5-2,5 mozda I vise I velike crvene tacke po sebi..
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.298
Broj reagovanja
325
Lokacija
Beograd
:D
 

Prilozi

  • Ohridforelle_1.jpg
    Ohridforelle_1.jpg
    294,3 KB · Pregleda: 703

sicco

Junior member
Učlanjen(a)
19.05.2009.
Poruke
63
Broj reagovanja
10
Auuu bre Maricu od ovih crvenih tacki moze da se rikne :tbumb:
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.298
Broj reagovanja
325
Lokacija
Beograd
Po meni najlepsa pastrmka..najveca uhvacena na Ohridu I to je ulovio lik kod koga sam letovao je imala oko 7kg kod Sv Nauma tako mi se cini..
 
Vrh Dno