Ako si ga sa super finim šmirglom (npr. 600) na kraju ošmirglao i odlučio se za lakiranje onda evo mog saveta. Vodilice odmah namontiraj nazad. Odaberi neki lep svileni konac i namotaj. Tu ti nije potrebno prethodno lakiranje. Zajedno, ceo štap lakiraš sa vodilicama u isto vreme.
Poliuretanski lak ili lak za čamce (nitro lakove ni u kojem slučaju ne koristi) pomešaš sa razređivačem 60:40 (lak : razređivač). Možeš da ga lakiraš četkicom, pištoljem/špricanjem ili potapljanjem. Najjednostavnija je metoda potapljanjem palice u lak. Ako se za to odlučiš trebat če ti cev nešto duža od 1m (max 1,5m), sve ovisi o dužini palica. Širina cevi neka bi bila od 5-10cm. U tu cev uliješ razređeni lak prema gore navedenom omeru. Palicu zavežeš npr. najlonom za ribolov i papirnatim selotepom za deblji deo palice. Namontiraj nekakav točkič na plafon i spuštanjem preko tog točkića potopi palicu u razređeni lak. Zatim ju jako polako izvlačiš iz laka/cevi. Taj postupak mora biti jako polagan, svega nekoliko cantimetara na minutu. Na taj način lak če se lepo i ravnomerno u tankom sloju rasporediti po palici i sav lak sa vodilica če da se ocedi i neče ti se nakupiti nepotrebne kapljice i nepravilnosti laka na palici i vodilicama.
"Dugotrajan proces je i zahteva strpljenje što na kraju bude isplačeno prelepim finishom i izgledom." Kada palicu izvučeš moraš ju odmah postaviti u vodoravan položaj i polako ju vrteti oko njene osi, to neka bi trajalo do 20 minuta. Posle toga ju okači da visi i nakon 24h sata ponovi postupak. Ako si lak razredio po gore navedenom omjeru onda šest puta lakiraj palice/delove mušičarskog štapa. Ako posle svega truda koji traje nekoliko dana ipak uvidiš kakve nepravilnosti na laku (kapljice, izbočinice) onda sa extra super finim šmirglom (1200) ošmirglaš određeno mesto. Napomena! Kod tog šmirglanja koristi mnogo vode jer se radi o vodenom finom šmirglanju. Onda uzmeš neku polir pastu npr. za auto i ispoliraš ošmirglano mesto. Gledaj da ta polirka u sebi ima i zaštitni vosak.
Bambus strašno dobro upija vlagu i vodu i zato ga valja nekako zaštititi. Jedni impregniraju štapove a drugi lakiraju, posle se u negu ubraja i pravilno skladištenje štapa posle ribolova i premazivanje voskom ili polirkom koja u sebi sadrži vosak. To je naročito važno za one koji su dali oko 1500-3000$ za štap
Što se tiče ručke, nju prvu namontiraj, dakle pre vodilica i lakiranja koje je zadnja stvar. Aevo ovde pogledaj kako možeš sam da uradiš rukohvat od pluta pomoču bušilice buduči da nemaju svi kod kuče strug ili kako god da se zove taj stroj. http://www.thomaspenrose.com/cork.htm Kada budeš lakirao deo palice gde je rukohvat papirnim selotepom zaštiti plutu na samom prelazu (pluta-bambus) da ju slučajno prilikom spuštanja ne bi malo umazao lakom. Eto, sretno ti bilo
