Sava Bohinjka

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sava Bohinjka izvire u samom alpskom podnožju. Ona nastaje iz dve združene rečice, Mostnice i Jezernice (koja izvire iz Bohinjksoga jezera). Bohinjka je čista i bogata salmonidna reka. Uvek je iztuzetno bistra reka pa ribe mogu vrlo brzo da zaznaju nespretnog/bučnog/nepažljivog ribolovca. Pored pastrmki, lipljana i mladice nastanjuje ju i mrena, klen i skobalj. Skobalja se ne može pronači na baš svakom koraku ali ga ima. Također tu se da pronaći i štuka ali i ona je retka kao i skobalj. Tačnije. štuku mrenu i skobalja sam opazio samo na jednom Bledskom reviru (R3). Budući da klena retko ko lovi naraste u prave debelane ili glavonje a isto tako je i sa mrenom i skobaljem. Od štuka sam najviše viđao one prave metarske komade. Također ima i ogromnih salmonida ali se ne love tek tako lako. Naime takve komade se uglavnom da opaziti na mestima gde je teško gaziti vodu a obala je skoro svuda ograđena šumom i njenim krošnjama. Na takvim mestima je veča dubina uz samu obalu pa je spuštanje u vodu vrlo rizično.
[[[[Svima bi preporučio da se zaštite kojekakvim sredstvima protiv krpelja kojih ima dosta na tom području mogu biti zaraženi.]]]]
Sava Bohinjka važi za vrlo atraktivnu mušičarsku reku i stoga ju posečuju mušičari sa raznih strana sveta. Česti gosti su nam italijani i austrijci ali sreo sam i nekoliko holanđana i engleza. Budući da je vrlo lepa, čista, bistra, bogata, strogo čuvana i atraktivna mnogim mušičarima iz sveta, ni cena dnevne dozvole nije mala.
Cene dnevnih dozvola možete pogledati uvde: http://www.flyfish-slovenia.com/e107_plugins/content/content.php?content.18
Evo par mojih fotki. Jednom prilikom ču se više potruditi i običi malo dalja i lepše mesta pa ih slikati samo za vas.

 

Prilozi

  • dsc02491.jpg
    dsc02491.jpg
    71,7 KB · Pregleda: 289
  • dsc02499.jpg
    dsc02499.jpg
    65,5 KB · Pregleda: 285
  • dsc02500.jpg
    dsc02500.jpg
    81,1 KB · Pregleda: 308
  • dsc02501.jpg
    dsc02501.jpg
    58,3 KB · Pregleda: 300

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Hmmm, sad te razumem potpuno kad pises o setanju kraj reke posto sam pogledao cene dnevnih dozvola. Ipak, mislim da je i to primereno vrednosti voda na kojima se takve cene placaju. Dnevna dozvola za gradac je, mislim, 10 EUR, daleko manje nego kod tebe u SLO, a godisnja je 50 EUR i meni nije problem da platim ovu drugu (iako je u odnosu na ono sto nasi ribolovci u Srbiji placaju prilicno vise) kad znam da cu pecajuci uzivati, a ne nervirati se.
Sava Bohinjka je evropski poznata salmonidna voda vecih dimenzija. Verovatno bi se mogla porediti sa Tarom, Limom, pa i Drinom, s tim sto je ocuvana u prirodnom rezimu i ne podleze radu nikakvih hidroelektrana. To olaksava upravljanje njome, kako sa stanovista ribolovne dostupnosti, tako i sa stanovista bioloske produkcije. Slovenija je odavno prepoznala svoje razvojne interese i svakak joj cast, a mi u Srbiji mozemo samo da zalimo za nedostatkom takve gradjanske svesti i strepimo od potapanja Srbije u desetinama akumulacija u visku na svakoj od izglednih recica ma kojima bi odrzivo ribolovno upravljanje obezbedilo daleko ravnomerniji regionalni razvoj od uklisurene debele vodurine!
Da li cemo poci putem kojim uspesno ide SLovenija decenijama ili cemo opet originalno uproascavati sami sebe, zavisi samo od nas, i to ponajvise na lokalnom nivou.
Svakako je ohrabrujuce, medjutim, znati da mozemo za novac koji je naveden, pecati na Savi Bohinjki ako ne bude moglo kod nas. :hammer:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:D  :tbumb: šta je to dati 75€ za jedan dan ribolova ...pih sitnica  :D :doh: :bye:

----------------------------------------------------
[30.07.07] dodajem još par starih slika

 

Prilozi

  • april.jpg
    april.jpg
    96,9 KB · Pregleda: 294
  • dsc01258.jpg
    dsc01258.jpg
    66,9 KB · Pregleda: 305
  • dsc01282.jpg
    dsc01282.jpg
    61,4 KB · Pregleda: 302
  • dsc01302.jpg
    dsc01302.jpg
    77,5 KB · Pregleda: 325

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sava Bohinjka je super reka i odlican primer da dnevna dozvola ide u korak sa kvalitetom vode. Ipak je ovo prelepa reka i treba se namuciti, pa zaraditi za boravak na njoj.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.286
Broj reagovanja
320
Lokacija
Beograd
Jel bio neko u skorije vreme. Treba mi informacijs iz prve ruke za smestaj i dozvole kao i za musice za pocetak jula ;)
 

KLENAROS

Hero member
Učlanjen(a)
14.05.2011.
Poruke
1.153
Broj reagovanja
1
Lokacija
Doboj
Aman tamo su uređene obale,  gdje si tamo krenuo :hammer:
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.286
Broj reagovanja
320
Lokacija
Beograd
Da prosetam Simms i manekenisem. Pa nisam lud da pecam  :hammer:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
Ricma, ti se ozbiljno spremas da pecas :)
Ako naletim do tad u srbiju dopunicu te malo.... Mislim na kutije sa muvama.    Ne nadaj se drugacije [emoji14]

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 

easyrider_

Full member
Učlanjen(a)
25.07.2007.
Poruke
705
Broj reagovanja
332
Lokacija
Banja Luka
Planirao sam s drugom oko 10. maja na 2-3 dana do Bohinjke i mozda Radovne... svaki savjet (smjestaj, prijatan kolega, pozeljna oprema/musice...) je dobro dosao i zahvalan sam na njemu (savjetu 😋)...
Ako neko ima neki predlog za neku trecu vodu u blizini (u Slo je sve u blizini 🤣)...?
Je l ima neko kontakt sa Sebastianom...? Tog bi covjeka volio upoznati...
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
224
Broj reagovanja
408
Lokacija
Minhen
Ej i ja bih trebao tamo za 1.maj.
Kontao sam dva dana na Bohinjku i jedan dan sa druge strane planine u jadranski sliv. Najvjerojatnije će to biti Idrijica.
Ima onaj auto-voz s kojim iz Bohinjske Bistrice do Mosta na Soci dodjela za ča 30 min.
 

easyrider_

Full member
Učlanjen(a)
25.07.2007.
Poruke
705
Broj reagovanja
332
Lokacija
Banja Luka
Ej i ja bih trebao tamo za 1.maj.
Kontao sam dva dana na Bohinjku i jedan dan sa druge strane planine u jadranski sliv. Najvjerojatnije će to biti Idrijica.
Ima onaj auto-voz s kojim iz Bohinjske Bistrice do Mosta na Soci dodjela za ča 30 min.
Odlicno... onda cekam tvoje iskustvo i utiske... javi gdje si ugazio, da ja ne idem tamo...
Ovi iskusni se ucutali, niko nista da kaze...
 

admir

Senior member
Učlanjen(a)
02.10.2022.
Poruke
224
Broj reagovanja
408
Lokacija
Minhen
Važi. Javim svakako kako je bilo (i meni je prvi put). Ne vjerujem da tu može biti greške. Očekujem puno ribe 😂.
Bistro!

p.s. i puno 🍻🍻🍻
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.104
Broj reagovanja
931
Jedva čekam zubatka nekog 70+ da snimiš...bistro
 
Vrh Dno