Sava Dolinka - SLO

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sava Dolinka izvire iz Julijskih alpi u mestu Tamar. Od samoga početka svoga toka pa sve do gradića Jesenice je to manje više izrazito bujicava i brza reka. Tok joj se umiri več kod prvog jeza. Ispod tog prvog jeza je deo dolinke koji je proglašen trajnim rezeravtom i tamo ribolov nije dozvoljen. Rezervat se proteže od početka tog jeza do ušča potoka Javornik. Taj deo Save dolinke je u srcu kovinske industrije Jesenica. Zbog takve industrijske okoline dno/mulj je prenasićen raznim otrovnim materijama i teškim kovinama. Voda je tu sve samo ne onakva za kakvom se smatraju alpske čiste i pitne vode. Tu je zbog hidroelektrane Moste dolinka dobila širinu i nalik je akomulacijskom jezeru gde joj je tok veoma spor a ponekada ga skoro i nema. Tu je odmah i naprava za čiščenje vode ali jednom kada ste tamo vam brzo postane jasno koliko to može biti čisto. Voda je ovde ledena kao i svaka prava alpska voda i sada u najtoplijem delu godine (Avgust).

U toj tzv. akomulaciji plivaju ogromne kaliforniske i potočne pastrmke prekrasnih boja. Sve ribe su tu zdrave i pune kondicije ne glede na značaj teške industrije koja je na žalost u dodiru sa tom vodom. U proseku se tu love pastrmke od 50 do 60cm...nije retkost da se ulove primerci i oko 70cm ali lovljene su pastrmke i oko 80cm. Lokalni ribolovci koji češće obilaze tu vodu i bez pribora navode kako tom vodom plivaju i metarske pastrmke u što ja ni malo ne sumnjam. Tu i tamo se tu ulovi i po neki lep i veliki lipljan. Također i njeno visočanstvo mladica je našla svoj kutak u toj akomulaciji ali nju se reko kada viđa a kada ju sretnete to je na kratko i radi se o ribama od oko 120cm. Ja lično na tom delu Dolinke je nisam vidio ali kruže lokalne ribarske priče. U svim tim pričama sigurno ima i istine. Ispod hidroelektrane Moste počinje krasan tok reke Dolinke koja je po izgledu totalno drugačije nego u delu akomulacije a isto tako se razlikuje od njene prve polovice toka. Tu je obala bogata raznolikom vegetacijom i sama reka je okružena šumom sve do njenog kraja gde sa Savom Bohinjkom tvore prekrasnu nam reku Savu.
Od hidroelektrane Moste pa dole sve do sela Piškovci je uglavnom zastupljena pastrmka ali odmah več tu počinju tereni gde je mestimično i lipljen dok se od kampa Šobec več nalaze fini tereni za Lipljena iako ga nema u nekom naročitom broju u samoj Dolinki. Reka dolinka skriva krasne i velike ribe ali daleko je ona od razvikanih i komercijalizovanih slovenskih voda. Ona spada u jedne od težih reka za mušičarenje zbog teškog terena i nestalnog vodostaja. U sebi krije prekrasne i divlje ribe kojih nema tako mnogo kao u široko komercijaliziranim revirima. Ribolov je ovde skoro uvek neizvestan. Ne možeš uvek predvideti hoće li biti dobrog ulova, da li češ celi dan loviti samo sitnu ribu, da li po koju krupnu ili samo tu i tamo neku sitnu. Bez dobrog vodića ili velikog broja izlazaka na tu vodu bogat ribolov vam može samo dati još "sreća" ako je imate taj dan. Dnevna karta košta 20€ što je sasvim prihvatljiva cena za takvu reku. Karte se mogu kupiti na nekoliko mesta a kod mene najbliže je u trgovini "Fauna Bled" i u kampu Šobec koji se nalazi odmah pored same reke Dolinke.

Želite li loviti na ovoj reci preporučit ču vam standardne nimfe koje stvarno donose dobre rezultate. To su: zečije uvo na udicama od #10 do #16.
i isto tako princ. Što se tiče ostalih nimfica, bitno je da su dobro otežane jer je to brza reka a od boja najbolje love: zelena, crna i siva.
Može se loviti i strimerima a suvim mušicama se tu jako malo lovi. Nimfa je ovde na mestu #1.

Ovako izgleda prilaz do vode gde se kriju največe ribe :)
index.php


A ovo je moj pastrmksi rekord na toj vodi i opče...debela i jaka teška 6,5kg.
index.php


Divlja Kalifa iz Dolinke...
rainbowqf.jpg


Gornji deo save dolike prema Kranjskoj gori
img0020ay.jpg


Donji deo Save Dolinke posle tzv. akomulacije
img0017qf.jpg


Ostatak slika cu postaviti naknadno...
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Svaka cast Sebastijane o ovakvom ulovu mogu samo da sanjam.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hvala kolega, govori se a i verujem da je istina da tu plivaju pastrmke i 80cm+ ali te su več jako retke.

No, evo još malo obečanih slika. Ovo ovde je taj deo reke koji je kao jezero zbog hidroelektrane. Sada je voda tu jako niska inače je mnogo viša. Na zadnjoj slici se vidi deo reke koji je odavno proglašen za rezervati i tu je ribolov trajno zabranjen. Tu riba ima uvek mir i također kada joj je vreme tu se na miru izmresti i nitko im ne gazi po leglima....dakle tu imaju mir. Bit če vremenom još slika. Jako volim da lovim na ovoj vodi mada nije baš nešto popularna jer nije sterilno lepa i čista kao neke naše poznate vode.  Vodostaj često varira što nije baš pogodno za više stvari ali ja jednostavno volim Savu Dolinku. Za mene je to čarobna reka jer krije stvarno krasne natur i kapitalne pastrmke.

Ono što je vrlo bitno za ove ribe, bar ja to tako smatram, voda je uvek ledena i u sred najtoplijeg avgusta. Ribe su stvarno snažne i pune kondicije.
 

Prilozi

  • P9060068.JPG
    P9060068.JPG
    220,6 KB · Pregleda: 377
  • P9060089.JPG
    P9060089.JPG
    212,5 KB · Pregleda: 358
  • P9060088.JPG
    P9060088.JPG
    281,7 KB · Pregleda: 368
  • P9060083.JPG
    P9060083.JPG
    247,6 KB · Pregleda: 379
  • P9060082.JPG
    P9060082.JPG
    151,6 KB · Pregleda: 365
  • P9060081.JPG
    P9060081.JPG
    169,8 KB · Pregleda: 405
  • P9060079.JPG
    P9060079.JPG
    247,6 KB · Pregleda: 362
  • P9060077.JPG
    P9060077.JPG
    341,9 KB · Pregleda: 375
  • P9060069.JPG
    P9060069.JPG
    239,9 KB · Pregleda: 372

maxfly

Senior member
Učlanjen(a)
22.10.2010.
Poruke
383
Broj reagovanja
13
Evo da se pohvalim da sam bio na Savi Dolinki ali samo u prolazu,nazalost..
 

Prilozi

  • 2012-08-05 15.32.47.jpg
    2012-08-05 15.32.47.jpg
    170,1 KB · Pregleda: 466
  • 2012-08-05 15.36.16.jpg
    2012-08-05 15.36.16.jpg
    204,9 KB · Pregleda: 425
  • 2012-08-05 15.53.45.jpg
    2012-08-05 15.53.45.jpg
    221,8 KB · Pregleda: 414
  • 2012-08-05 15.34.23.jpg
    2012-08-05 15.34.23.jpg
    204,9 KB · Pregleda: 414

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:tbumb: vidim bio si i na Bledu. Kod tog mosta se da fino loviti uglavnom sitne pastrmke a od ovog drugog cestnog mosta uzvodno ponekada ako je voda prava se da fino loviti malo veče pastrmke od oko 45-50cm. Kada je tako niska i bistra je prekrasna ali ne bas naj naj za ribolov.

Hvala za doprinos lepih fotki!  :tbumb:
 

maxfly

Senior member
Učlanjen(a)
22.10.2010.
Poruke
383
Broj reagovanja
13
E da nisam zurio u Njemacku rado bih zabacio koji put...Dugo nisam vidio takvu vodu..
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
za mene lično deo prema Kranjskoj gori odmah iza grada Jesenice je najlepši ali u tim bujicama ja nisam nikada ni jednuribu ulovio a niti vidio...čak nisam čuo da je ikada iko išta tamo ulovio.

Na ovaj deo mislim, to sam davno slikao sa jednog mosta prema Kranjskoj Gori.
img0020ay.jpg


Sada na tom delu vec par godina nisam ni zabacio i ne znam kakva je situacija ali sumnjam da se je išta promenilo. Sava Dolinka je tipično divlja voda iako njom rukovodi RD Jesenice. Poribljava se retko i opet ne ribom iz bazena nego iz gojitvenih potoka što opet daje natur ribu. Ovde su ribe prepuštene samima sebi ili ti prirodnim zakonima. Ribočuvarska služba je ovde retko u obilascima, koliko je meni poznato. Mene su 3 x do sada kontrolisali u 10 godina. Zato se tu riba krade i lovi na šverc uglavnom od lokalaca koji žive pored vode Vodostaj ispod HE Moste je veoma nestalan. Tereni su uglavnom neprohodni ili se treba probijati kroz granje. U akomulaciji HE Moste je na dnu mnogo teških metala/kovina iz fabrika, također i otpadne vode tu ulaze mada kao iz napravu za čiščenje vode....tu je mnogo svakojakvog đubreta, drugom prilikom ima da slikam i to. Uglavnom,  sa malo truda ova voda bi mogla postati elitna voda za ribolovački turizam. Mada ja to ne želim da se desi. Karta bi bila skuplja,  odjednom bi se u vodi našle ribe iz bazena, okolica bi bila na oko lepša ali komercijalizacijom bi ta voda umrla. Neka ona ostane nama ovakva kakva je: divlja, prljava, teška, obrasla, blatna ali još uvek ledena i sa velikim ribama ;)
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Danas sam lovio na jezeru. Okolina je daleko od lijepog, ali ribe su prekrasne i stvarno ih ima puno. Nazalost, nisam ulovio nista vece od 60-ak centimetara, ali definitivno cu iduce sezone dolaziti cesce.
 

Prilozi

  • sava-dolinka.jpg
    sava-dolinka.jpg
    86,6 KB · Pregleda: 466

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ja baš imam neke goste i ne mogu na vodu ali kada budeš dolazio javi pa ako budem u prilici eto i mene... ja imam isto belly b. ali nisam još išao tamo, mrsko mi bilo sam tamo loviti iz belija...uglavnom gazim po tom blatu...ribe su fantastične a kao što si i sam primetio okolina je daleko od lepoga.

Evo jedna od mnogih ovogodišnjih sa te vode...krasna pajaka
 

Prilozi

  • potočna.jpg
    potočna.jpg
    161,5 KB · Pregleda: 411

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
25€ 1 dan, 3 dana 3 x 25€... za ovu vodu ne postoje trodnevne a godišnju mogu imati samo članovi RD Jesenice tako da turistična godišnja ne postoji. Ja tamo lovim na dnevnu jer sam član jedne druge RD.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sada za ovu vodu ovi što upravljaju njom (prama mojim informacijama) planiraju da dignu cenu dnevne karte kao 2008. sa 20€ na 50€ za deo koji je akomulacijko jezero. Glupost i besmislica ako je to istina. Jedino što je tu lepo i vredno posete je riba. Ostalo je kao iz horora. Opasno i prljavo. Tada su prodali samo 3 karte u celoj sezoni. Ako su im čavke popile mozak to če i da urade. Od mene u tom sličaju ima da zarade samo 50€ u celoj godini i to če da bude kada bude situacija na vodi idealna i jašit ču je od zore do mraka. Ovako dok im je cena bila realna zaradili su samo od mene mnogo i još sam na vodi proveo samo nekoliko sati. Nadam se da neće doći do tih promena.

O tome šta če stvarno da se desi obavestit ču vas čim bude sve stvarno jasno. Sada sve informacije su ko u igri pokverenog telefona. Do marta ev. aprila ču več da znam sve detalje.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo da malo osvezim temu...probat cu se potruditi  :lol: da stisnem jos kakvu lepsu fotku  ;) samo jos da se voda unormali...nikako da se izbistri....

 

Prilozi

  • rth.jpg
    rth.jpg
    106,5 KB · Pregleda: 337
  • pan.jpg
    pan.jpg
    36,6 KB · Pregleda: 319
  • DSC00313C&R.jpg
    DSC00313C&R.jpg
    65,9 KB · Pregleda: 306
  • DSC00306.jpg
    DSC00306.jpg
    92,1 KB · Pregleda: 335
  • DSC00304.jpg
    DSC00304.jpg
    28,8 KB · Pregleda: 302
  • DSC00303.jpg
    DSC00303.jpg
    98,2 KB · Pregleda: 316
  • DSC00302.jpg
    DSC00302.jpg
    82,6 KB · Pregleda: 343
  • drb.jpg
    drb.jpg
    88,7 KB · Pregleda: 328
  • c&r.jpg
    c&r.jpg
    53,7 KB · Pregleda: 324
  • potočka74.jpg
    potočka74.jpg
    121,1 KB · Pregleda: 335
Vrh Dno