Selektivnost pastrve prilikom izbora hrane???

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
637
Broj reagovanja
1.286
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
Javlja li se selektivnost kod pastve prilikom izbora hrane? Ili grabi što joj prvo naiđe? ili čega ima najviše?
Na ova pitanja zapitao sam se danas vidjevši sadržaj želuca dvije pastve s iste vode.
Prva pastva oko 35 cm, ulovljena na fazanku s mesinganom glavom, imala je u želucu ovo:

jelovnik2.jpg


Druga pastrva oko 40 cm koju je donesla voda, negdje uzvodno ubio ju je kormoran ubodom u oko i utrobu, i nošena strujom došla je do mene...svježa, crvenih škrga  :smoke: , imala je u želucu ovo:

pijavice.jpg
-gotovo isključivo pijavice i puno sitnih kamenčića...


 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.095
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
sitni kamencici su verovatno od tularasa, tacnije njihovih kucica. a ribe su selektivne kad za to imaju opravdan razlog. kad im nailazi jedna odredjena grupa insekata u odredjenoj fazi, npr emergeri, spent, muve koje polazu jaja... takodje ti insekti su mnogobrojniji u odnou na druge insekte ili ih ima dovoljno i lako se skupljaju(spent...)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
i ja bi rekao isto kao i oholi, selektivne su kada imaju razlog za to a ovi kamencici sigurno od tularasa/krznokrilaca
 

Gordi

Newbie
Učlanjen(a)
17.07.2016.
Poruke
11
Broj reagovanja
0
Lokacija
Jagodina
Primetim kod ove male debeljuškaste da joj nesto viri iz usta-nazire se i na slici-

20170325_165017_zpsjpjlcxrq.jpg


...kad ono-švedski sto  :eek:

20170325_165214_zpseegnehxi.jpg


Po obliku glave ribica je izgleda peš, ima neka jednodnevka,onda dvokrilac-krvopija-kojih je bilo iznad vode baš dosta i ne znam koja ovo nimfa moze da bude(kamenjarka, možda)?
 

89kobra

Full member
Učlanjen(a)
25.05.2015.
Poruke
514
Broj reagovanja
48
Lokacija
Jagodina
Pre bih rekao da je nimfa jednodnevke, martovka, po boji mada se ne vidi najbolje...

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.095
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Ribe su oportunisti. Pa i selektivnost upravo iz toga proizilazi. Ako ima svega po malo ona ce sve da jede. Ako se nesto izdvaja po brojnosti, lakoci hvatanja....ona ce jesti to.... Finta je samo provaliti sta je okidac

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 

Gordi

Newbie
Učlanjen(a)
17.07.2016.
Poruke
11
Broj reagovanja
0
Lokacija
Jagodina
Kobra, verovatno si u pravu  :tbumb:
Mislili smo da su pastrmke bile vrlo selektivne ali kada sam video sta je ova sve klopala  :whistle:
Sto verovatno znaci da nisu one mnogo birale, nego sam ja negde gresio  :blush:
 

beelack

Senior member
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruke
156
Broj reagovanja
11
poučno... samo me zanima Gordi, kako si sve to izvukao iz želuca male potočare?
 

Misic

Newbie
Učlanjen(a)
05.01.2013.
Poruke
1
Broj reagovanja
0
Pa izvadio covek pumpicom!

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.699
Broj reagovanja
1.000
Lokacija
Svilajnac
Veoma interesantno. Kao da nije dovoljno komplikovano sad još i ovo :133::200:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.095
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Imati nesto neodredjenog oblika, providno, boje rdje.... U principu opna od polipropilena... Ili svetlucavi dabing
 
Vrh Dno