SHIMANO "propevao" na srpskom!

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na koricama kataloga iz kog sam izvukao ovaj segment pise: European Product Catalogue 2006, Serbian Version. Kao sto vidite, na srpskom je. Izgleda da je Shimano zainteresovan za nase musicarsko trziste. To znaci da ga mozda interesuju i srpski musicari, vode, potrebe, interesi... Kada bismo znali samo za firme poput Sage, Winston, Scott, Powell, Orvis... pomislili bismo da je nasa zemlja na kraj sveta, jer ljudi koji vode ove firme verovatno i ne znaju gde je tacno Srbija i kako pecaju ovdasnji musicari. Izgleda da Shimano zna. Pitam se, kakav je moj intreres da ulazem u proizvode firmi koje nikad nece nista uciniti za dobrobit musicarenja u mojoj zemlji? Ja pecam ovde, a ne u Novom Zelandu, Argentini, Mongoliji, USA, Kanadi... Mislim da je dobro da neka mocna kompanija poput Shimana pokazuje bar neko interesovanje za nas. A Shimano je toliko mocan, da moze jos danas da kupi... Podrzimo ih. Pozdravimo putem E-maila njihov trud da pridobiju nase musicarsko trziste. A potrudili su se. Nude dva dobra cekrka, dva konca i nekoliko modela sasvim solidnih stapova. Ja poznajem na stotine musicara i znam kakve su njihove potrebe. Shimano ih u potpunosti ispunjava. Testirao sam njihove musicarske proizvode i odusevio se odnosom kvalitet-cena. Garantujem da je najbolji na svetu.
U nasoj zemlji postoji distributer Shimano proizvoda. Postoje i distributeri firmi Orvis, RST, Scierra, House of Hardy, Greys, Fenwick... ali niko osim Shimana nije stampao katalog na nasem jeziku. Gledaju na nase trziste sa nevericom (neznanjem), ne znajuci da ovde ima toliko musicara, da nas je vise nego u mnogim zapadnoevropskim zemljama. Kod nas ima, zapravo, mnogo sportskih ribolovaca. Samo u Nisu ima oko 30 prodavnica pribora. Ne verujem da ih ima toliko u nekom engleskom, francuskom ili americkom gradu sa oko 300,000 stanovnika. Izgleda da imamo vise slobodnog vremena. U tome smo veoma bogati. Najbogatiji! Zato smo i dobri ribari, kosarkasi, vaterpolisti... Nasi su vaterpolisti najbolji u Evropi. Pre neki dan osvojili (odbranili) su zlato na EP. Mozda su musicari iz Srbije isto tako najbolji u Evropi!? Ko to zna? Vaterpolo je nastao ko zna gde, a musicarenje na Balkanu. E, Shimano je to nanjusio. Lepo je u svom gradu imati prodavnicu kvalitetnih musicarskih proizvoda, koji su dizajnirani i napravljeni prema potrebama i ukusu evropskih, balkanskih musicara. Nemojmo kupovati ukradeno, oteto, polovno i odbaceno! Neka u svakom gradu "nikne" po jedna ovakva prodavnica, puna razlicitih musicarskih stapova, cekrka itd. Onda ce ljudi koji su zaduzeni za dizajn stapova pitati Mix Mastera, Milanceta, Sty Esoxa, a mozda i Homera Simpsona, za misljenje i eventualno unapredjenje svojih proizvoda. Onda ce mozda neko da se zaista pobrine da nas bude jos vise i da imamo gde da pecamo. Zastitice nase i, istovremeno, svoje interese. Ja mislim da mi to itekako zasluzujemo.
Na slici je njihov novi model stapa. Kosta manje od 100 evra. U svemu je bolji od najjeftinijih modela "elitnih" proizvodjaca, a duplo je jeftiniji. Matematika= dva ovakva stapa za jedan pocetnicki ili odbaceni model firmi Sage, Orvis, Loomis, St. Croix... Ako ne mislite da ste posebno "dobar frajer" zato sto koristite navedeni krs, opredelicete se za ovaj Shimano model. Dobija se i jednogodisnja garancija, sto je sasvim dovoljno. Ako ne polomite stap za godinu dana, kad cete? Uporedio sam masu (gramazu) ovog stapa sa nekim pet puta skupljim stapovima i dosao do neverovatnog otkrica, ISTA JE!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Apsolutno ozbiljan katalog. Nesto najbolje sto je ikada kod nas objavljeno na srpskom. Nisam probao SHIMANO musicarske stapove ali verujem da su odlicni u odnosu cena/kvalitet. A varalicarske trosim, ali to se ovde ne sme spominjati!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Super je to sa Shimanom i ocigledno postoji interesovanje da se ostvari profit na nasem trzistu. Ima u Srbiji zaista mnogo ribolovaca (musicari cine otprilike 1-3%) mada je i musicarenje kod nas u ekspanziji.
Shimanove proizvode namenjene musicarima zaista ne poznajem dovoljno, nemam previse poverenja u firme koje prave menjace za bicikle, snowboard-ove, stapove za golf i pribor za pecanje a pogotovo kada fly fishingu posvecuju 5% svoje proizvodnje pribora. Zasto ja da im verujem kada im ne veruju ni sami Japanci :lol: . 50x vise poverenja imam u SCIERRA stapove nego u Shimano. naravno da bi postojao i Scierra katalog na nasem jeziku, kada bi postojao interes distributera za to. Iz razgovora sa zaposlenima u A&S Nastasovic ispada da prodaju na svaki hiljaditi artikal namenjen plovkarenju ili varalicarenju, po jedan artikal namenjen musicarenju. Zato je kod njih sada moguce naci Scierra predveze iz uvoza od pre 4-5 godina, i jos ponesto od sitnog pribora namenjenog musicarima. Eto koliko se to dobro prodaje!
Sport commerce je sasvim druga prica. Nalazi se u Nisu, koji je zaista jedan od gradova sa najvecom populacijom musicara! Logicno je da takva trgovina ima interes da drzi i musicarski pribor ali bi valjalo raspitati se koje je ucesce musicarskog pribora u kompletnoj prodaji! Siguran sam da se vrlo malo razlikuje. Orvisovog distributera, Lav MD ne treba uzimati za ozbiljno, jer vam je jeftinije da narucite bilo sta od Orvisa, bilo gde u svetu i kostace vas 20-30% jeftinije sa svim transportnim troskovima, carinom i PDV-om nego u Lav MD!

Iskreno, godinu dana garancije imaju samo oni stapovi najgoreg moguceg kvaliteta. ! Garantni rok od 12 meseci je apsolutno obavezan po svim zakonima nase zemlje i to za sve artikle(sem za hranu). To znaci da su firme koje daju garanciju na musicarske stapove, od godinu dana, prinudjene na taj potez, i obicno je uslovljavaju opisom nacina kako je nastao defekt. Obicno sitnim slovima pise da se garancija odnosi na fabricku gresku ili na rad na stapu, a ti posle dokazuj da stap nisi slomio na granu vec je pukao u zabacaju.
Prave firme poput Winston, Sage, TNT, Scott, Hardy, Scierra,... daju BEZUSLOVNU garanciju DOZIVOTNO, koja se odnosi na originalnog vlasnika bez prava prenosa na drugo lice! Malo li je? Izuzetak cini Orvis sa svojom cuvenom 25-godisnjom garancijom ali i to je neka garancija kvaliteta. Godinu dana je za mene zaista malo. Mozda je dovoljno Mixmasteru koji ima 150-200 izlazaka godisnje ali on svakako ne spada u prosecnog musicara(po broju izlazaka :hammer: )
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Ovaj katalog na srpskom jeziku je stvarno pomok! Ali ja imam jako losa iskustva sa shimanovim stapovima. Jer sam moj prvi musicarski stap shimano nexave lomio na prvom pecanju i to pukao je sam u prvih par zabacaja! A sto se tice ostalih uvoznika musicarke opreme svi su jako neozbiljni!



Evo par anegdote koja ce najbolje opisati kakvi su nasi distributeri!

Covek kupi najskuplji model goratex jaknice, padne prva kisa a on mokar! Ode da se pozali kako jakna propusta vodu, a prodavac mu kaze, "Znate gospodine ta jakna nije za JAKU kisu! Za jaku kisu probajte ovaj model!"

Takodje bilo je i pokusaja da jedna poznata firma proizvodi stapove bas po meri drinskih skobaljasa! Predstavnik te firme je pomno pratio i zapisivao sve karakteristike koje taj stap treba da ima! A na pitanje koliko serija stapova da se uradi dobio je odgovor :" Pa znate mi bi prvo porucili 50 takvih stapova, a ako se budu dobro prodavali verovatno cemo naruciti jos koji sledece godine!".

Nezadovoljan kupac se zali kod distributera kako mu masinica (nije musicarski cekrk vec varalicarska masinica), jedan od top modela firme koju zastupa,posle 2 pecanja pocela da "melje"! A kao odgovor je dobio da svaka masinica toga proizvodjaca ima (citiram) "rapodiju zvukova"!

Poznati su mi jos neki slucajevi wadersa sa ogromnim rupama, i objasnjenja prodavaca kako nepustaju oni puno vec samo malo kvase!

E sad procenite sami koliko su nasi distributeri ozbiljni! A posto prodaja musicarskog pribora uzima samo par % od ukupne prodaje pribora oni cak nevide ni interes da se nesto potrude!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Izvinite sto malo skrecem s teme, ali ne mogu da prestanem da se smejem ovome sto je Sty Esox napisao o "RAPSODIJI ZVUKOVA".
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Bravo ljudi lepo ste rekli. Ni ja nikada nisam voleo taj japanski krs.
Meni se cini da imam negde katalog (ja mislim) Hardyja sa sajma od pre dve godine koji je bio na Srpskom, a siguran sam da imam katalog Shimana od pre 2 i 3 godine na Srpskom koji su mi stigli postom par dana kako sam ga narucio mailom. Isto tako su mi stizali i katalozi iz Amerike,Italije, Nemacke... a cak me je zastupnik DAM-a zvao kuci da vide za sta sam zainteresovan.
Borba za trziste je prilika za nas potrosace da lepo prodjemo i nemojte se libiti da se canjkate za stap, prodavci uvek imaju dovoljno prostora da spuste cenu ali su navikli u Srbiji da mogu da zarade 150+ %.
 

vlad

Newbie
Učlanjen(a)
02.03.2006.
Poruke
15
Broj reagovanja
0
...prvi Shimano katalog na Srpskom jeziku je iz 2004god, te posle trogodisnje prakse i nije neko iznenadjenje, ali u svakom slucaju jeste dobra stvar za ovdasnje ribolovce...no, jedna je stavar u ovome drasticno paradoksalna...ShimanoEurope je pre par dana predstavio katalog za 2007 a nas distributer deli "jos uvek aktuelne" 2006 kataloge...te i pored ocitog interesovanja ShimanoEurope-a kod nas ce ribolovna 2006 trajati znatno duze...sto i nije tako lose kada se kraj internet iskustvima i ne nazire (ovim podrazumevam moj beskrajni zal nad cinjenicom da o novitetima ribolovacke opreme jos uvek CITAM i pored svih tih "sjajnih" nasih prodavnica...i da pri kupovini pribora biram izmedju najidiotskijeg nacina kupovine na navidjeno ili prostog nemanja...)...ustvari konstaujem da je u nas saznanje frustrirajuca stvar po informisane...
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ovde je vazna ledeca cinjenica. Shimano je izbacio katalog SVIH proizvoda i to je normalno jer se bori za triset. To sto ima nekoliko stapova i par cekrka ne znaci da se samo bori za musicarsko trziste vec za celokupno ribolovacko trziste. Marketing i to dobar, nista vise od toga!
Koliko je marketing bitan, svi znamo. Navecscu jedan smesan primer. Prvi katakog koji sam ja dobio bio je 1998 godine u vreme nemastine i svi znamo koga. Bio je to Orvisov katalog. Kako sam se raspametio. Stize mi katakog iz Amerike. Gledao sam ga kao neko cudo. Jos sam ga narucio preko interneta. Jaooo. I dugo sam bio pobornik Orvisa, iako nisam imao njihov pribor. Na sava usta sam ih hvalio, a razlog je samo u tome sto su bulidzi iz Srbije poslali katalot. Smesno, ali to je marketing!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Orvisov katalog je pravi bukvar. Svi pocetnici ga moraju nabaviti!!! Vise vredi od svake knjige za fly-fishing koju sam ja video!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vratimo se na temu. Malocas sam bio u Sport Com-u i malo kritikovao direktora zbog, za moj ukus, slabog izbora musicarskog pribora. Taj slab izbor sadrzi 5 modela musicarskih stapova i dva modela cekrka SHIMANO. U jednom skrivenom uglu su naredjani dabinzi od antrona u nekoliko vrlo atraktivnih boja, chenill, bead head zajebancije u raznim bojama i desetak razlicitih modela Gamakatsu musicarskih udica. Tu su i specijalne strune za musicarske predveze. Polarizacione naocare- pet-sest modela SHIMANO itd. Manager Voja prihvatio je moje kritike uz komentar "malo li je?" i obecao da ce obogatiti ponudu musicarskog pribora vec za par nedelja.
Ja sam malo usao u detalje i ovo je klasicna reklama za jednu firmu. Ja sam protiv toga da se na bilo kom mestu, a narocito na nasem sajtu besplatno reklamiraju firme i njihovi proizvodi, ali vidim da webmaster Dr. Lucky nije. Uobicajeno je da se reklamiraju i hvale proizvodi najrazlicitijih firmi, pa ne vidim zasto ne bismo, po istim arsinima, malo reklamirali i nase prodavnice ili proizvodjace.
Razmisli malo Lucky, da li ces besplatno reklamirati bilo koga ili ces postepeno ukinuti taj "obicaj". Moje "skromno" misljenje je da treba naplacivati ovakve stvari vec od sutra!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Uzivanje je videti nekoga ko se zalaze, ali nije kriv direktor sport com-a za slabu ponudu musicarskog pribora Shimano! Kriv je proizvodjac koji proizvodi 2 cekrka i 3-4 stapa!! Verovatno je Shimano i odgovoran jer je vezao SportCom nekim ugovorom o distribuciji, i onemogucio im uvoz pribora drugih proizvodjaca. Na zalost to neces uspeti da promenis!
Od svih proizvodjaca opereme za Fly Fishing, Orvis jedini ima zaokruzenu ponudu "od igle do lokomotive"! Stapovi, cekrci, garderoba, waders, predvezi, tippeti, i sva ostala oprema namenjena musicarenju. E sad sto imaju distributera za Srbiju, koji je ocigledno nesposoban, a ima priliku i asortiman da zatvori sve prodaje pribora kod nas, je neka sasvim druga prica.
Iz "pouzdanih" izvora iz Privredne komore Srbije sam dobio podatak da je uvoz ribolovacke opreme kod nas u prvih 8 grana privrede!?!?! Neverovatan podatak. kada pogledam neke od nasih veleprodaja, i njihov magacin krcat robom, prosto se zapitam odakle narodu tolike pare da kupuje sve ovo. A onda posle godinu dana pogledam ponovo neki VP magacin i ugledam istu robu na istom mestu NETAKNUTU!!!! O cemu se ovde radi ??
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na svim Izlozbama vestackih musica, odrzanim u Nisu, glavni sponzor nagrada je bila firma koju nismo ni pozivali, Sport Com. Forsirali smo samo Vanju, koji je bio sponzor samo na recima, to jest, za novinare. Na nekoliko takmicenja u ribolovu musicom je ,tekodje, Sport Com nagradjivao pobednike Shimano proizvodima.
Shimano u ponudu ima vise musicarskih stapova od vecine firmi. Medjutim, za evropsko trziste (pametno) nudi "samo" pet modela:
1. Biocraft Fly (oko 90 eu)
2. Biocraft XT (oko 100 eu)
3. Biocraft XTR AX (oko 280 eu)
4. Exage Fly (oko 80 eu)
5. Nexave Fly (oko 60 eu)
Za Japan i jos neke zemlje se proizvodi jos par veoma interesantnih modela, poput Freestone...
Za svakog ko iole poznaje ponude ostalih firmi, ovo je bogat asortiman. Sigurno je da postoje bolji stapovi od Shimanovih, ali za te pare NE! To je veoma vazno pri izboru stapa. Ako vam zavrsava posao stap koji vam Shimano nudi za 100 eura, zasto biste kupili za nijansu bolji koji kosta 500? Nekome su i nijanse bitne, ali vecini NE!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Evo ovde mogu da se slozim sa tobom u nekim delovima!

Kod nas ne postoji ponuda stapova u toj donjoj cenovnoj klasi, pa se Shimano namece kao JEDINI izbor. U konkurenciji Robinson, Kung-fu i Shimana, do 100e naravno da je, ako nista drugo, pametnije uzeti stap poznatog proizvodjaca.
Ali... da su na trzistu, ECHO, TFO, i jos neki proizvodjaci koji u svom asortimanu nude stapove u toj klasi, verujem da Shimano tu nebi imao sta da trazi.

I uvek cu da posavetujem nekoga koji trazi jeftin stap da pre uzme bilo koji model Greys-a nego Shimana. Jednostavno, kada se uzima nov stap, garancija od 12 meseci je smesno kratka!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Treba probati ovaj najskuplji model. Ja sam ga malo "klackao" po radnji i cini mi se da je bombastican. Izuzetno je cvrst i lak. Kao da ga je G. Loomis pravio. Izgleda da stvarno vredi. Vrhunski stap. Nazalost, meni ruka "otpade" od cvrstih stapova, pa ce sledeci stap koji kupim najverovatnije biti full-flax.
 

poljo

Junior member
Učlanjen(a)
08.06.2006.
Poruke
93
Broj reagovanja
0
DAIWA PRO FLY TROUT RODS- imal neko iskustva sa ovim proizvodom?
 
Vrh Dno