Sifra RAUB

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Pa eto kanim se vec dugo da otvorim ovu temu.. Cesto mi se desava da sam na reci ili jezeru vidim kako neka grabljivica prasi i ne znam koja je u pitanju, sto je najgore i ovi veterani koje pitam svako drugu ribu krivi ??? Verujem da svaka riba ima svoj karakteristican napad  :aaa: neke ostavljaju tragove na vodi druge mozes uociti samo tako sto se keder razbezi trece se cuju, napadaju u luku ili pravolinski i td ... Na nasim vodama je puno predatora: Bucov, smudj, klen, som, shtuka, grgec, bas svako od njih ima svojstven rukopis... neki jako lice ali ih neki sitni detalji odkrivaju.
Molio bih iskusnije kolege da opisu svoja iskustva i nacine na koje raspoznaju  krivce... :ninja:
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
smudj pućka baš karakteristično
som kad raubne napravi rupu u vodi
bucov obično bije jatno kedera a ako je krupna raga onda lovi sam ali mu se raub razlikuje od somovog ,bucov isto kad juri kedera poznaje se što ga ponekad baca iz vode u vis kao da ga pljuje ili da se igra sa njim .
štuka bliže obali ,pri lokvanju najčešće i mene njen raub pomalo podseća na bucova
grgeč se poznaje da juri kada baš oni najmanji kederčići po površini kao da pršte ..
a ima i dosta krupnih "mirnih" riba koje se prevrću na površini pa malo neiskusnijim ribolovcima deluje kao da je neka grabljivica u pitanju .
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Sta pricas da si se penzionisao... Ko iz TOPA!!! Hvala drugar :tbumb:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
mislim da oblik rauba cesto zavisi  od ugla napada, kada i kako grabljivica napada ribu.....
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Druže  ;) ma slabo idem na vodu ..penzionisan  :(
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
Odlicna tema sale  :tbumb:

Ja se takodje slazem sa oholom da nekada oblik rauba zavisi od ugla napada,napad sitnije stuke lici kao napad grgeca u plicaku....prevrcanje riba u matici izgledaju kao raubovanje bucova,moje je misljenje da nijedna grabljivica nema karakteristican raub,vec se razlikuju od slucaja do slucaja,nekada za prevrcanje krupnog sarana ljudi kazu da je u pitanju som i obrnuto.....itd.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Stuku i bucova je u nekom periodu teze razlikovati jer jure u plicaku ali smudj se debelo razlikuje.
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Ja na primer jureci bucova ovih dana bio sam svedok 100 vrsta napada,, od kojih su napadi ovih sitni totalno drugaciji od ovih glavnih baja... Sto rece sone da izbcuju glave iz vode to sam video par puta i nisam mogao da verujem, samo sto sam ja kontao da su stuke u pitanju jer su im glavudze bile ogromne. smudja nikad nisam video da raubuje, niti ga cuo kako cokce...  totalno sam sludjen pogotovu sto u moravi ne mozes da vidis ribu i kad je skroz pri povrsini... Posto toliko zabune moze da bude izmedju riba, dali npr ima doba u godini ili u danu kada je riba raspolozena za takva razbojnistva.. Kod mene za bucova se zna od juna pocinje i sad zavrsava, mahom sve sto lupa i juri na vodi je on.
Mora da ima nesto sto ih otkriva, kako vi resavate tu misteriju...???

J
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Staro pravilo glasi:
Gde bucov po danu raubuje, tu smudj nocu caruje.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
sto se smudja tice tu nema dileme, posto sam i ja sa morave, dugo nisam bio u prilici da cujem smudjevski raub, prvi put kad sam ga cuo bilo je jasno ko je odgovoran za raub....ostale ribe znaju da zbune...mada som po moravi zna baaaas lepo da opali repom po vodi, valjda kad lovi iz okreta
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.311
Broj reagovanja
208
Lokacija
Zvornik
A praćakanje bele ribe,znaju često škobalji ili plotice da mlate po površini?
Som najčešće pravi "ružu",u rjetkim situacijama napada keder uz obalu,bar kod mene je ovako.

Najviše buke pravi bucov,najčešće,a i štuka kada je aktivna tutnji po vodi.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
ma jok brate ,još sam mlad  :D

E drugari ajde pričajte o Raubima,Mušičarenju i tako nešto  a ne o mom privatnom životu  :D he he ...
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.311
Broj reagovanja
208
Lokacija
Zvornik
Da li imate "problem" kao ja,naime ne vidim površinske aktivnosti pastrmke.Mušice se roje,čak i neke padaju na vodu (mravi).
A beštije se ne dižu!
Sve što sam ulovio pale su na nimfu,suvu đžaba stavljam jer jednostavno nema površinskih aktivnosti!

A zadnji izlazak ni kvrc,jednostavno neće?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
da ne pecas po djetinji :)))),

verovatno se riba hrani emerdzerima uginulim jedinkama tik ispod filma postavi se visoko skoro ispod same povrsine i samo usta otvara....ne remeti povrsinu a jede ko luda,

ili je pravo rojenje tek na pocetku pa to sto ti vidis je samo mali deo onoga sto sledi....

ima dosta opcija
 
Vrh Dno