Sitna bambula!!!

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovo je posebna tema. Sitne bambule na udicama broj 14, 16, 18 pa i 20 su posebna priča. Sa promenom veličine bambule gube se neke njene bitne osobine, a dobijaju se sasvim druge. Sitna bambula ne lupa i ne raspamećuje sve ribe na 10 metara unaokolo. Zvuk njenog pada na vodu se ne razlikuje mnogo od klasičnih muva. Posebna je po svom mesnatom obliku i neprevaziđenoj plovnosti i trajnosti te osobine. Dry Fly mušičari umeju to da cene. Nema sažvakivanja i napljuvavanja, pa potom, tonjenja. Sitna jeste, ali uvek jednako pliva i pored brojnih nasrtaja riba i pokušaja gutanja u njihovim sluzavim ustima.
Ako je dovoljno usitnimo, bambula će biti ekstra muva i za beovice, crvenperke, bodorke i sunčanice. Ovo je vrlo važno, jer ultra-light mušičarenje je postalo veoma popularno kod nas.
Lipljen ne odbija mesnatu bubu na udici 20-14, ponuđenu u pravo vreme, na pravom mestu. Bambulu treba testirati i na Plivi, Ribniku, Drini i Tari.
Bucov od 1600 g je izvršio samoubistvo na bambulu broj 14. Još sam zaslepljen od bljeska njegovog srebrnog tela, pretprošle godine na Južnoj Moravi.
Potočne pastrmke su prosto lude za sitnim bambulama. Krkaju ih i u sred belog dana. Ovo je najbolji "budilnik" za potočare koje su u popodnevnom dremežu.
Glavni ulov sitnim bambulama je klen. Kada je voda bistra i mala, pa još i pomalo hladna, mora se bambula smanjiti na brojeve ispod 14. Normalno i struna se stanjuje do 0.14, pa i 0.12 mm. Mušičarenje krupnog klena sitnim bambulama, na viđeno, finim priborom, je vrh.
U ovoj priči nema nimalo preuveličavanja i izmišljotine. Nema razloga za to. Probajte sitne bambule i uverite se u njihovu efikasnost. Od toga ćete samo vi imati koristi. Samo pazite, ko se navuče na ovaj mamac može da upadne u nove probleme i nevolje...
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.139
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Dobre su te sitne bambule, bas dobre.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo jedne sitne bambule, pored uobičajene desetke. Tu je i specijalna Emerger Bambula, koju tek treba testirati. Namenio sam je situacijama kada riba samo usisava muve i često promašuje običnu bambulu. Valjda će uspeti da usisa bar udicu.
 

Prilozi

  • razne bambule.jpg
    razne bambule.jpg
    18,8 KB · Pregleda: 717

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo jedne male bambulice iz moje sveze zbirke malih bambula koja sam radio na udicama TMC 102Y od 17# do 19#

 

Prilozi

  • bambula ant.jpg
    bambula ant.jpg
    22,9 KB · Pregleda: 524

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sitna mrav-bambula je opasna dnevna suva muva za pastrmke! Proverite samo...  :yeswink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zahladilo je, a to znači da će klen početi da obraća više pažnje na površinu vode, tako da nam neće trebati "budilnik" krupna bambula, koja ga diže iz mrtvih, već sitnija (14-18) koja će bez posebno jakog pljeska pasti na vodu. Tanki predvezi, finiji pribor i sitna bambula su formula for success za septembar i oktobar na Timoku, Nišavi, Toplici i svim ostalim klendžijskim rekama Srbije i Balkana.
Jedva čekam da malo otanjim predvez. Celo leto ne skidam 0.20 mm. Počeo sam da kontriram tako jako, da klena momentalno uhvati vrtoglavica kad ga ubodem. Moraću malo da se profinim. Samo da ga pecnem kad srkne bambulicu. Možda kupim i neki fini novi štapić 803 ili 804.
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Bambula pa bambula....  :p moracu i to probati bas da vidim jel toliko bolja od mojih papucarki... :doh: :lol:
 
Z

Zakula

Guest
Auu,opet se meshaju papucharke i bambule... :mad: :mad: Jedno je sigurno,mnogo je opasnija bambula!!
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Verujem u Bambulu posto je vecina vas hvali ali moje misljenje je da slicne recultate moze da da i mrav,Kao sto se neko kune u bambulu moj favorit je mrav
Rekoh ne pocenjijem je ali svako ima svog favorita
Dakle mrav.
Cimet
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Na Djetinji prosle godine sam imao uspeha na bambulu br 14.Ono sto je za mene bilo cudno je to sto posle jutarnjeg cuga pastrmke je usledilo zatisje.Bilo je vec oko 13h i od pastrmke ni traga i tad spazih jato klenova na povrsini dubokog vira.Posle prvog upecanog jato se desetkovalo a posle drugog nije vise bilo nijednog.Bacao sam na isto mesto i dobio sam prvu potocaru od nekih 30 cm, pa drug pa trecu.....Ono sto mi ranije nije uspevalo sa drugim suvim muvama mi je uspelo sa bambulom.Cak ni nimfe nise davale takve rezultate a krajnji skor je bio7-8 riba od cega je jedna bila ispod mere.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.139
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Potvrđujem ovu priču. Tog dana je bilo 35+ stepeni, a pastrmka je bućkala mestimično. U tom slučaju skupljala je sitnije jednodnevke i to ne baš preterano dobro. Na svim ostalim mestima, jedino se mogla dobiti na bambulu.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
gringo je napisao(la):
Na Djetinji prosle godine sam imao uspeha na bambulu br 14. Ono sto je za mene bilo cudno je to sto posle jutarnjeg cuga pastrmke je usledilo zatisje.Bilo je vec oko 13h i od pastrmke ni traga i tad spazih jato klenova na povrsini dubokog vira.Posle prvog upecanog jato se desetkovalo a posle drugog nije vise bilo nijednog.Bacao sam na isto mesto i dobio sam prvu potocaru od nekih 30 cm, pa drug pa trecu.....Ono sto mi ranije nije uspevalo sa drugim suvim muvama mi je uspelo sa bambulom.Cak ni nimfe nise davale takve rezultate a krajnji skor je bio7-8 riba od cega je jedna bila ispod mere.
Sad ce Laki da me cereci  :D, a ti da me mrzis :blush:...
Aj polako rasturi ovaj tvoj post na dijelove pa lepo odgovori:

gringo je napisao(la):
...i tad spazih jato klenova na povrsini dubokog vira.Posle prvog upecanog jato se desetkovalo a posle drugog nije vise bilo nijednog.
Sta ovo treba da znaci? Sta si 'teo da nam kazes?

gringo je napisao(la):
a krajnji skor je bio7-8 riba od cega je jedna bila ispod mere.

SKOR cega? Od jata riba, ti si maznuo  7-8 komada (cega??? Pastrmki? Klijena?)  kad:

gringo je napisao(la):
Posle prvog upecanog jato se desetkovalo a posle drugog nije vise bilo nijednog.
'Ajde bre, dajte se malo uozbiljiti, inace ima da nam se smiju ljudi koji citaju ovo!

p.s. Nema zle namere, samo me interesuje sta si 'teo da reknes!

:bye:

 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Sjekloca ja necu da te mrzim.Nisam tako vaspitavan.Ali se pitam dal' tebi treba da se crta ili ti fali deo mozga pa ovaj ostatak nije sposoban za gestalt.Iskreno ne verujem da je tako vec da si na sajtu da podrivas sve sto je u vezi sa Niskim musicarenjem, bambulom...
Do skoro sam bio sumnjicav sa onim sto je pisao Mixmaster pisao za tebe ali sam uvideo da ti zelis da tiho ubijas sajt jer nemoj da mislis da su ljudi glupi i da ne vide podjebavanje, jer da si hteo da uputis kritiku, pitanje ili bilo sta drugo mogao si to da ucinis na 1001 mnogo bolji nacin.Ali ne ti biras cinizam i podsmeh a zavrsavas sa onim bez zle namere.
 
Vrh Dno