snimak mresta mladice

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
imao sam tu srecu da vidim i snimim mrest mladice pre jedno nedelju dana na drini, zahvaljujuci mom drugu i savesnom ribolovcu Avramovic Slobi , koji je prvi ,,snimio" i obavestio ljude iz udruzenja pa je organizovana i straza dok su ribe obavile ,,posao''_sta cemo kad ima takvih ljudi koji bi ubili ovakvu ribu u mrestu zarad ... ne znam ni ja cega pogledajte http://www.youtube.com/watch?v=4pnnn4cA8wk
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
A be druze kako ne radi???? Sada sam bas odgledao snimak!!!!! Veoma zanimljivo...ako imas jos ovakvok materijala postavi na youtube da gledamo, a ako hoces napisi na sajtu neka svoj zapazanja o celom ovom procesu!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Dragi prijatelji,
Sutradan ujutru (mislim cetvrtak) oko osam sati smo kolege Vera Nikolic, Jasmina Mijovic Magdic, Sasa Maric i ja bili u BBasti, sa Milenkom Josipovicem, predsednikom "Mladice" i upravnicom Zorom, ispod vrbe i na klupici ispred koje su se mladice iz filma mrestile. Mladice nije bilo. Voda je prethodno vece jako opala i bojiste ostavila na suvom, da bi ujutru opet porasla do dubine i snage koja je bila prevelika za gazenje, a same ribe nije bilo. Ubrzo smo se spustili do Malog Zvornika, u kome je od ponedeljka do srede trajao navodni mrest nekoliko parova mladice, koji je snimila neka lokalna TV (mislim iz Loznice, ali nisam siguran, negde kod kolege Marica postoji taj snimak koji nam je Mirjana, dipl, ing. poljoprivrede i upravnik iz M. Zvornika dostavila). Bojista u Malom Zvorniku su kad smo ih obisli bila na suvom ili pod malom kolicinom vode, ali su bila PRAZNA - u njima nije bilo ni komada ikre. Riba je verovatno uznemirena variranjem vodostaja neobavljena posla otisla sa bojista koje je pripremala.
Filmovi koji su napravljeni i atraktivnoscu i smislom daju nadu da se dogodio dobar dogadjaj. Nada je, medjutim, uz atraktivnost dogadjaja jedino sto ostaje. Susni pocetak proleca je, izgleda, tradicionalna prirodna plodista mladice - pritoke Drine ucinio nedostupnim mladici ove godine i ona je pokusala da se izmresti u samom koritu Drine. To se desavalo i ranijih godina, npr. iz Ljubovije su nas mislim 2003. ili 2004. godine obavestili da su registrovali vise od 20 bojista mladice u samom koritu Drine pri obali. I mi smo tada procenili da je fond mladice sigurno dobar kad se toliko mresnioh parova i satelita (muzjaka-kibicera) mresti. Izgleda da se, medjutim i tad nije izmrestila, jer je vbodostaj i tad varirao i to je po svemu sudeci sudbina na Drini: da bez pritoka kao plodista nema boljitka fonda mladice. Stoga se za prosperitet ove vrste u Drini i drugde mora obezbediti da pristup plodistima na pritokama bude dostupan a plodista tokom mresta bezbedna i pri manjim vodostajima pritoka, makar i inzenjerijom znatnog obima, kao i zabranom svih aktivnosti koje zagadjuju staniste i menjaju ostale odlike tih pritoka, ako se zeli da se ocuva prirodno stanje fonda mladice. Alternativa je vestacki mrest i uzgoj. Ali to je vec opet posebna tema. :bye:
 
Vrh Dno