Spisak riba koje sam ulovio mušičarskim priborom

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
silvio je napisao(la):
4.Zubatak mramorna pastrva
...
9.Peškelj (Vrsta Jadranske Crvenperke s crnim perajama)

4. Ovo su dve vrste riba. Zubatak ili strun je Salmo dentex, a mramorna pastrva ili glavatica ili šoška je Salmo marmoratus.

Ovo bi trebalo da je strun:

struneo4.jpg


Upecan je na Morači.

9. Ako se dobro sećam, peškelj je Scardinius plotizza.

Peskelj.jpg


Po literaturi živi u Neretvi, a ima ga i u Skadarskom i Ohridskom jezeru. Nekda se sve one bile Scardinius scardafa, ali valjda više nije tako. Ove iz Skadarskog jezera su sada Scardinius knezevici, lokalno ljolja.

Ove jadranske sivopere crvenpreke žive kod nas u Vlasinskom jezeru, a poreklom su najverovatnije iz Ohridskog. Evo ribe koju sam upecao na Vlasinskom jezeru:

crvenperka.jpg


Inače u slivu Jadrana živi i drlja (Scardinius dergle). Evo primerka iz Vranskog jezera, a ima je valjda i u Krki:

drlja_S_dergle.jpg


Mali edukativni off topic...  :blush:



 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.104
Broj reagovanja
931
Prva slika pastrve ulovljene na vobler rapala predstavlja mješanca mekousne pastrve i potočne pastrve atlanske linije.
A druga je Neretvanska Crvenperka ili ti po naški Peškelj-Keljavac :yeswink:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.104
Broj reagovanja
931
A što se tiče ovoga da su dvije vrste zubatak i mramorasta pastrva ne slažem se kao što se neslažem i sa tim da je zubatak=strun ne ne i ne !!! Zubatak lokalni Neretvanski naziv za Mramorastu liniju pastrve ili Srpsko-Hravtski Glavatica a Zubara= Strun ili linija potočare s većinskim crnim pjegama tamnijeg kolorita strašno jaka riba drži se kamenite obale i velikih kamenja u Neretvi na rubu opstanka kao i linija Zubatak-Mramorna. :yeswink:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
glavatica=strun je pogresno, a znao bi da si ih lovio istovremeno. pogledaj od oblika tela, preko boje sara........
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.104
Broj reagovanja
931
Znači nisam rekao Glavatica = Strun nego Zubatak ili Mramorna pastrva = Glavatica
a Zubara= Strun varijacija potočare s izrazitim crnim pjegama i rijetkim crvenim drži se stjenovite kamenite obale izrazito borbena. Očito si previdio ovo "a" između Glavatica i Strun.
Glavatica ima mramorasti uzorak šara a ovde je je zovu ZUBATAK dok Strun ima većinom crne pjege rijetko po koju crvenu ovde je je zovu ZUBARA.
Mislim da u CG sve vrste pastrve osim glavatice i mekousne zovu Strun
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
oholi je napisao(la):
glavatica=strun je pogresno, a znao bi da si ih lovio istovremeno. pogledaj od oblika tela, preko boje sara........

Mito, mrsh u zadnju klupu to se zove underskirt cast i izvodi se stapom ali ne musicrskim :hammer:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
http://www.balkan-trout.com/studied_taxa.htm

http://www.balkan-trout.com/studied_taxa_3_montenegro_trout.htm

Strun = zubatak = S. dentex
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.104
Broj reagovanja
931
Goci legendo ja ti kažem stvar je u lokalnim nazivima za pojedine vrste pastrve u dolini Neretve kod nas ti je Salmo marmoratus= ZUBATAK= Glavatica mramoraste šare a
Salmo Dentex= ZUBARA=Strun crne pjege s vrlo malo crvenih ili bez
Proguglaj "zaneseni ribar" malo će da ti bude jasnije.
Mislim kod nas je sve naopako ali eto...
A ona tvoja na rapalu je mješanac mekousne i potočare ili struna ima takvih hibrida i u Neretvi ali su većinom sterilni.
lovio sam zajedno i ZUBATKE i ZUBARE tako da sigurno znam razliku samo je stvar u tome kako se gdje šta naziva :yeswink:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ja nisam lovio ništa od toga i na tome mogu samo da ti zavidim, kao i verujem na reč kako te ribe izgledaju. Ja sam ih video samo na slikama.  :blush:

Samo htedoh reći koji su trenutno validni nazivi u nauci.

Pozdrav!  :bye:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.104
Broj reagovanja
931
Sa stranice zanesenog ribara vidiš da to i nije baš svugdje ni u nauci tako bavio sam se jedno vrijeme intenzivno ovom problematikom pa zato sam i ovako tvrdoglav ;)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
glavatice lovim redovno od 99te god, a sto se tice naziva u cg, mozda neko to tako zove izmesano, ja sto znam ljude po bjelopavlicima svi tacno zovu odredjenu vrstu pastrmke
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.104
Broj reagovanja
931
Oholi molim za mišljenje da li je ovo točno?
Salmo Marmoratus=Glavatica=ZUBATAK
Salmo Dentex=Strun=ZUBARA-ZUBAČA
evo jedan link koji moje tvrdnje potvrđuje http://www.trout-angler.com/neretva
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Slivio, predlažem da se priča o strunu nastavi na temi o njemu:

http://www.musicarenje.org/index.php?topic=1628.0

Stavih tamo jedan link...  :)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
silvio je napisao(la):
Oholi molim za mišljenje da li je ovo točno?
Salmo Marmoratus=Glavatica=ZUBATAK
Salmo Dentex=Strun=ZUBARA-ZUBAČA
evo jedan link koji moje tvrdnje potvrđuje http://www.trout-angler.com/neretva

silvio tacno je, jedino nikad nisam cuo nekog da koristi zubatak i zubaca, ali to je lokalizam, samim tim je tacan za tvoj kraj, ja te ne bih razumeo da ih tako zoves  :)
 
Vrh Dno