Srbija kao mušičarska turistička destinacija

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovo je tema vrlo čudnog naslova. Mnogi naši mušičari koji sanjaju samo o mušičarenju na inostranim vodama biće potpuno zbunjeni ovim naslovom. Zar je moguće da neko uopšte razmišlja o ovome, dok reke u Srbiji redom stradaju od trovanja i dave se u divljim deponijama?
U našoj zemlji jedva da ima dva-tri pastrmska potoka sa mušičarskim revirima i jedna pogranična velika reka, u kojoj ima ponekog krupnog lipljena, ali koja svakog dana nadolazi po 2 metra- neko bi pomislio.
Na prvi pogled, nema ništa što bi moglo da privuče pažnju bilo kog stranog mušičara. Šta bi to moglo da natera nekog da preskoči Plivu, Unu, Sanu ili Ribnik u Bosni ili Soču, Savu ili Unec u Sloveniji i dođe da mušičari u Srbiji?
Mlava, Rzav, Gradac, Đetinja, Visočica... Svaka čast, ali to su obrasli potočići u odnosu na ono što nude Bosna, Slovenija, Austrija...
Kada prvi privatni preduzetnik uloži svoj novac u ovaj biznis, tek tada ćemo videti koliki su potencijali Srbije. Kapital obično nepogrešivo nalazi način da se umnoži. Do sad niko nije ulagao svoj novac u to i to je siguran znak da do sad nije bilo dobrih uslova za taj posao.
Očekujem da će u skorijoj budućnosti ipak neko uložiti u FF u Srbiji. Ostaje da vidimo da li će se oslanjati na mušičarenje salmonida, klenova, štuka ili bucova.
Nije naše da razmišljamo o tom biznisu. Socijalizam je odavno umro i nema više ono "šta ćemo mi...". Nema više "mi"! Da vidimo ko će i gde napraviti prvi ozbiljanu mušičarsku ponudu, sa svim pratećim elementima i dovesti značajan broj gostiju-mušičara u Srbiju.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Slazem se da Srbija ima ogromne potencijale za FF turizam samo sto to jos ne ume da iskoristi. Jos dosta vremena ce proci dok se neko ne uzme u pamet i shvati sta treba da se radi.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kako to misliš, Srbija da iskoristi potencijale za FF? Pa valjda će investitor da ih koristi. Zašto bi oni koji ništa ne ulažu, već upropaštavaju, imali koristi? Koliko ja znam, naša država uništava svoje reke i FF potencijale. Ako neko preuzme kontrolu od države i uloži svoj novac, zašto bi Srbija i njeni građani imala koristi? Možda od jeftinog zakupa, ali to je sve.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Imace, od benzina i aksize na njega prodatog, hrane koja se proda, spremi za jelo i naplati, od prodatog toalet-papira za aktivnosti ujutro, pa PDVa naplacenog iz svega toga i svega ostalog sto se proda povodom musicarenja i drugih vidova ribolova. A da je buducnost u privatnom preduzetnistvu, nesumnjivo je. Samo je pitanje da li ce i u tom uzimanju salmonidnih voda i njihovih delova na koriscenje (bilo koji vid koncesija) biti neke socijalne pravde, tj. ko ce moci da se bavi tim poslom i pod kojim uslovima: da li samo oni sa grdnim parama koje treba oprati u cistoj salmonidnoj vodi i njihovi politicki zastitinici, ili i neki koji bi, mozda, i kredit digli da udju u takav posao jer su bez svog dotadasneg ostali nesrecom tranzicije vodjene spretnim rukama pametnih politicara sa poslanickim i minisrtarskim mestima kao prvim u radnim knjizicama.
Kako god bilo, dok se institucinalni okvir (zakon i njegova primena) ne sredi, ne treba ocekivati, cini mi se, napredak u tom pogledu, a potencijal srecom nece pobeci i moci ce se realizovati kad-tad. Mada, bolje kad nego tad, tj. sto pre.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Pedja je odgovorio na pitanje upuceno meni. Nemam sta da dodam.
 
Vrh Dno