Sredsto za bolju plovnost musice?

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Kupio sam neku mast danas u prodavnici kao poboljsava plovnost musici,ali nesto mi ne izgleda povjerljivo.Rekli su mi ljudi koje sam sreo danas na rijeci da probam sa grozdzevom mascu kao ona je bolja nego ta koju sam kupio.
Imali ko da mi kaze koje sredstvo je dobro da poboljsa plovnost musice neki domaci recept ili vec neka provjerena marka.
Pozdrav!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Imam ja jedan svoj recept. Dalekih osamdesetih, kada sam pocinjao da musicarim, pretrazivao sam novine u potrazi za receptom za mast za muve. I nasao sam ga. Ne znam koji je autor bio, ali sam siguran da je ili Jovan Petrovic ili Andrija Urban. Kaze: "U malo benzina narendas parafinsku svecu. Ona se istopi i dobije se mast za muve." Napravio sam to i celu sezonu (negde 1987.) koristio to. Ruke i pola prsluka su mi smrdele na benzin. Mozete zamisliti kakav su miris moje muve ispustale po vodi. E, onda sam se vec sledece godine opametio i pokusao da zamenim benzin tecnim parafinom. JACKPOT! Eto formule koju i dan-danas koristim: POLA TECNOG/POLA CVRSTOG PARAFINA. Prvo se cvrst parafin istopi u nekoj staroj dzezvi, doda mu se tecni i ostavi se da se ohladi. Tako se dobija mast za musice, bolja od mnogih preparata koje proizvode renomirane zapadne firme! Vecina (da ne kazem svi) musicari Nisa i okoline koriste i sami prave mast po mojoj formuli.
P.S. Vecina verovatno i ne zna cija je formula.
 

gasa

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2006.
Poruke
79
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Gde može da se kupi čvrsti i tečni parafin.
 

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
I meni su pominjali neki da su culi da se to nekako od svijece pravi ali nijesu znali kako.
Probacu ovo sa parafinom meni dobro zvuci :lol:
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Mix, dobro se secam tog smrdljvog recepta (autor je bio J. Petrovic). Pokojni Andrija Urban je koristio grozdjanu mast za usne i sledeci njegov savet i ja sam nekada to koristio. U svakom slucaju je bolje mirisalo od parafina sa benzinom.

Danas koristim Aquel. Svidja mi se jer je dobar za plitke i bistre vode na kojima lovim iz jednog razloga-ostavlja skoro neprimetnu masnu 'mrlju' na vodi, za razliku od vecine ostalih preparata. Za one koji su ekolozi u srcu i dusi da napomenem i da je 'biodegradable'.
 

feanor

Senior member
Učlanjen(a)
31.01.2006.
Poruke
473
Broj reagovanja
1
Lokacija
Krusevac
Proslo je dosta vremena od kada je otvorena ova tema,voleo bih da musicari koji koriste ovakvu mast za musice napisu da li su zadovoljni i da nije neko u medjuvremenu pronasao jos neki sastojak koji bi  poboljsao ovako pripremljenu mast ... (mozda dlaka od jednoroga :) )...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako misliš na mast po onom mom receptu, ja ga nisam menjao i imam odlična iskustva. U poređenju sa nekim originalnim preparatima moja iskustva su bolja sa onim što sam napravim - MIX pola tečni/pola čvrsti parafin.
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
Feanor je napisao(la):
Proslo je dosta vremena od kada je otvorena ova tema,voleo bih da musicari koji koriste ovakvu mast za musice napisu da li su zadovoljni i da nije neko u medjuvremenu pronasao jos neki sastojak koji bi  poboljsao ovako pripremljenu mast ... (mozda dlaka od jednoroga :) )...

Koristio sam ovu mast prošle sezone za mazanje vrha mušičarske strune, kao i za suhe muhe. U odnosu na pačju mast koju sam jedinu još (zasada) isprobao, ova pola/pola mast mi je bolja. Pomiješane sastojke slobodno više puta zagrij i ohladi, i dodavaj parafin ili svijeću, dok ne dobiješ tvrdoću kakvu želiš. Kad se uvjeriš da je tvrdoća optimalna (ni premekano ni pretvrdo) zagrij smjesu još jednom, pričekaj da se malo ohladi, i dok je još u tekućem stanju izlij u ovakvu plastićnu posudicu sa slike, koju potraži u ljekarni dok budeš kupovao parafin. Fora sa hlađenjem prije lijevanja je zbog deformacijskih sklonosti plastike uslijed prevelike topline  :doh: 
 

Prilozi

  • DSC00144.jpg
    DSC00144.jpg
    68,5 KB · Pregleda: 616

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Sutra kupujem parafin i pravim ovu mast,zashto da pravim policelonske muve kad ih ne volim neshto posebno!!
 

feanor

Senior member
Učlanjen(a)
31.01.2006.
Poruke
473
Broj reagovanja
1
Lokacija
Krusevac
tomasini je napisao(la):
Koristio sam ovu mast prošle sezone za mazanje vrha mušičarske strune, kao i za suhe muhe. U odnosu na pačju mast koju sam jedinu još (zasada) isprobao, ova pola/pola mast mi je bolja. Pomiješane sastojke slobodno više puta zagrij i ohladi, i dodavaj parafin ili svijeću, dok ne dobiješ tvrdoću kakvu želiš. Kad se uvjeriš da je tvrdoća optimalna (ni premekano ni pretvrdo) zagrij smjesu još jednom, pričekaj da se malo ohladi, i dok je još u tekućem stanju izlij u ovakvu plastićnu posudicu sa slike, koju potraži u ljekarni dok budeš kupovao parafin. Fora sa hlađenjem prije lijevanja je zbog deformacijskih sklonosti plastike uslijed prevelike topline  :doh: 
Napravio sam mast i mogu ti reci da me je to najvise i brinulo,gustina,nisam bio siguran da li mogu ugadjati tako sto cu vise puta topiti i dodavati po potrebi parafin(tecni ili cvrsti).
Ipak sam dobio zeljenu gustinu iz prve i to tako sto sam prvo izrendao svecu,istopio je sipao u casu jogurta a tecni parafin u drugu casu od jogurta,ujednacio kolicine,promesao i sve to pretocio u kutijice u kojima se kupuje film za slikanje...
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Lepo napravljeno,odlicna plovnost,jos bolje upakovano--BY KUZMA--
 

Prilozi

  • main.php.jpg
    main.php.jpg
    34,3 KB · Pregleda: 671

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne znam da li sam o tome već pisao, ali treba znati da parafinsku mast nije loše imati u normalnoj, čvršćoj i tečnijoj verziji. Naravno, čvršća je za preko +30 C, normalna za 15 - 30 C, a tečnija za temperature ispod 15 C.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.107
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
Ja sam namaz za poboljšanje plovnosti muve napravio pre jedno deset godine i još uvek koristim taj isti, pola mere sveća, pola mere ulje parafinsko i veoma sam zadovoljan. Izgleda je to tad već bilo izmišljeno a ja nisam ni znao.
 
Vrh Dno