Šta je spey

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Kratak odgovor: to je dvorucno musicarenje vrrrrlo dugackim (10 - 12 ft) stapovima AFTMA +8# sa donjom drskom koja je dosta duga, koje je ime dobilo po reci Spey u Skotskoj, gde je nastalo kao efikasan nacin da se uhvate lososi velikim strimerima. Sustina je u tome da nema previse mahanja i dizanja strune po vazduhu, vec se za punjenje (ne samo vrha, vec celog) stapa i izbacaj teske strune, koja leti kao metak, koristi povrsinski napon vode.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
lepa tema i lep kratak i jasan odgovor :tbumb:

več sam spominjao kako planiram nabaviti neki mušičarski štap klase 8# ili još više počeo sam da kontam hoče li biti baš taj spey ili klasičan. Na prvom mestu ga želim koristiti u lovu štuke, soma i naravno ponajviše mladice :D Več sam držao takvu motku u rukama...hehehe...ne da ne daje poverenje, veliki strimeri i velike ribe....
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Fala za odgovor. :yeswink:
Imam jos neka pitanja u vezi speya.
Koliko je komplikovano za jednog pocetnika kao sto sam ja (poceo sam da musicarim ove godine i imao 10-15 izlazaka na vodu) da nauci spey?
Drugo pitanje koliko bi takav princip uopste bio primenljiv za Savu i Dunav i musicarenje stuke, bucova, smudja, a mozda i soma?
Ako neko ima iskustva sa ovakvim nacinom musicarenja bilo bi lepo da sa nama malo podeli svoja iskustva.
Unapred fala. ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
100ka je napisao(la):
Drugo pitanje koliko bi takav princip uopste bio primenljiv za Savu i Dunav i musicarenje stuke, bucova, smudja, a mozda i soma?

za savu i dunav itekako bi imalo smisla a posebno za daleke izbačaje za bucova pa i ostalih navedenih riba...ok za smuđa je dobar i klasični  4#, 5# i 6#. Ipak ja nemam u spey-u iskustva tako da ne mogu mnogo pametovati  :-X :) :bye:

vrlo rado bi i ja cuo nesto o tome i od onoga koji ima iskustvo.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Retko ko ima iskustvo, jer ovde se time ne lovi, a sve krupne toplovodne vrste mogu se loviti klasicnim mahanjem. Iako ni sam nemam iskustva, ono sto sam gledao odnosi se na lov lososa i steelhead-a u USA. Sastoji se u tome da se izbaci struna sa strimerom daleeeeeko, pa se strimerom proceslja sirina reke na toj daljini. S druge strane, cuo sam price da u Skotskoj ghilli-ji (izvinjavam se ako sam pogresno napisao), kako tamo zovu vodice, odvode ljude na poziciju za cast, pokazu gde da zabace, i ako u nekoliko zabacaja ne ubodu lososa kod tog-i-tog kamena, idu na sledecu poziciju. Dakle, krajnje "kulturna", u smislu kultivisana radnja, bez nekih kreativnih improvizacija, sto je u veliko meri diktorano velikim smanjenjem fonda atlantskog lososa u Skotskoj iz raznoraznih razloga.
Ovo su samo povrsne informacije o primeni spey casting koje imam. Ne znam kako bi izgledalo kod nas tuci bucova na velikoj daljini (a spey struna je izuzetno dugacka) ipak dosta teskim priborom, to je tezak fizicki rad, imam utisak kao 90 minuta mahanja vecom navijackom zastavom na utakmici (ako nema produzetaka).
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ovaj tip ribolova (i ako spada u musicarenje) mi nije uopste privlacan. Nekako mi ne ide sa musicarenjem u smislu kako ga ja dozivljavam: potpuno stapanje sa prirodom, nedmetanje sa obazrivom ribom, izbor prave muve i ribolov finim sistemom gde nema mnogo mesta za silovanje i ribe i opreme.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Moram priznati da ni mene preterano ne privlaci, mada razni ljudi - razne cudi. Shvatam i one kojima se adrenalin javlja tek na ribi +10 kg. Takodje, ima bespuca Amerike i Rusije, a verujem i Patagonije i Ognjene Zemlje gde kad se stopis, ne mozes da se odlepis od prirode, ali taj fizicki rad mi deluje obeshrabrujuce: da me neko vidi, dao bi mi da kopam nesto korisno. :D
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
:D :D :D

Mene cale vec godinama, kad vidi da uzimam stap u ruke, tera da farbam ogradu  :hammer: :hammer: :hammer:.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Vreme je da pocnes da sadis zivu ogradu, brze se odrzava. I eto vise vremena za pecanje.
Mislim da imamo neke "Skotlandjane" (ne cicije  :D ; ne Pirocance  :D) na forumu, mozda oni mogu detaljnije da nam predstave namenu, vrline i lose strane spey casting musicarenja?
Meni spey casting u masti nekako najvise ide uz Drinu, Lim i Ibar u gornjem toku i njihove brzake., Ali, mozda gresim ("decja masta moze svasta").
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ttttt je napisao(la):
Ovaj tip ribolova (i ako spada u musicarenje) mi nije uopste privlacan. Nekako mi ne ide sa musicarenjem u smislu kako ga ja dozivljavam: potpuno stapanje sa prirodom, nedmetanje sa obazrivom ribom, izbor prave muve i ribolov finim sistemom gde nema mnogo mesta za silovanje i ribe i opreme.
Meni je također miliji fini oblik mušičarenja sa mekanim štapovima. Ipak sa druge strane ne mogu ostati ravnodušan kada vidim neku pogolemu ribu i dođe mi nekada da bi na mušičarskom štapu ljuljao neku mladicu od 10kg+, pastrmku 10kg+, sominu. štuku 10kg+ o slanima da ni ne govorim  :D Sa takvim ribama je smešno igrati se nekim laganim priborom. Opet svako ima pravo na svoje razmišljanje i to treba poštivati. Ako je nekome veselje ceo život loviti samo klena ili lipljena neka mu je i neka uživa u tome. Ja volim da lovim mnoge ribe i mnoge bi voleo i to sa mojim imitacijama od suvih muva na udici 22# do mušičarenja strimerima dužine i oko 20cm  :bleh: :D a za takve "muve" treba motka  ;)
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Mislim da je spej mušičarenje samo varijanta iliti podvrsta klasičnog mušičarenja,i kao takvo zanimljivo određenom krugu ribara.To ne znači da se klasičnim mušičarenjem ne može loviti losos ili štuka i da je zbog veličine ribe potrea za tom klasom i tim tipom štapova izražena.Na nekim mojim VHS-ovima,mrski mi ameri privode baš velike ribe klasičnim,znači jednoručnim štapovima.A o moru i njihovim alama da ne govorim.Mislim da je spej razvijen ne ostrvu iz samo njima znanih razloga,ili iz i nama znane njihove konstantne želje da se razlikuju od drugih.Nemoj mi reći,Seb,da te tvoje ribe ne bi prizemljila dobra #9,neki Orvis ili Sage,da ne idem u detalje?
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Nisam baš previše stručan... ali ima tu nekih zabluda, pa da ih raspletemo zajedno.
Spey tehnika je razvijena da bi se moglo lako i bez mnogo napora pecati na
1.velikim rekama,
2.velikim strimerima,
3. iz rečnog toka i
4.sa malo prostora iza ribolovca!!!
Spey tehnika mnogo manje umara ribolovca nego jednoručna tehnika u istim uslovima - sve zato što nema silnog zabacivanja uprazno (false casting)da bi se postigla daljina!!! Izvučete strunu, pustite je niz vodu i sa samo jednim zabacom je vratite na pravo mesto. Kada pretražite mesto (popreko i nizvodno) vi je opet jednim zabacom vratite. Kontrola strune i imitacije na velikoj daljini je mnogo efikasnija zbog dužine štapa! Naravno kao i umaranje i kontrola ribe na udici.
P.S. U mušičarenju, pa i u Spey mušičarenju se uvek sve svodi na to kako lakše, elegantnije i lepše prevariti ribu - nemojte misliti da je Spey drugačiji pristup.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@rabbit, druže ja nisam ni rekao da ne bi neka klasična devetka mogla da prizemlji te ribe. čak sam napomenuo da se razmišljam između spey i klasične jače muš. palice. Spey ima svoje prednosti kao i klasični... svaka ima svoju svrhu. Mislio sam na to da neka klasična petica ili četvorka pa čak ni sedmica nema šta da rade sa ribom od 15kg+ i strimerom od 20cm po mogučnosti da je zec kojega kada okvasiš je kao da bacaš mokru krpu. Ne kažem da nije moguče ali dali je primereno, posebno kada je potreba za dalekim izbačajima  ;)

Milance je napisao(la):
Nisam baš previše stručan... ali ima tu nekih zabluda, pa da ih raspletemo zajedno.
Spey tehnika je razvijena da bi se moglo lako i bez mnogo napora pecati na
1.velikim rekama,
2.velikim strimerima,
3. iz rečnog toka i
4.sa malo prostora iza ribolovca!!!
Spey tehnika mnogo manje umara ribolovca nego jednoručna tehnika u istim uslovima - sve zato što nema silnog zabacivanja uprazno (false casting)da bi se postigla daljina!!! Izvučete strunu, pustite je niz vodu i sa samo jednim zabacom je vratite na pravo mesto. Kada pretražite mesto (popreko i nizvodno) vi je opet jednim zabacom vratite. Kontrola strune i imitacije na velikoj daljini je mnogo efikasnija zbog dužine štapa! Naravno kao i umaranje i kontrola ribe na udici.
P.S. U mušičarenju, pa i u Spey mušičarenju se uvek sve svodi na to kako lakše, elegantnije i lepše prevariti ribu - nemojte misliti da je Spey drugačiji pristup.

(Milance me preduhitrio malo sa postom) Tacno tako! Svaka mušičarska palica ima svoju svrhu i svoje prednosti kako sam več gore napomenuo.
 
Vrh Dno