Šta je spey

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Ajd dobro,Seb,nek je tako.A pošto ja znam Savu Bohinjku,i zavidim ti jer na njoj pecaš,ajd mi kaži kako bi izgledalo kad bi tamo koristio tu tehniku?Neće tebe slovenci gledati čudno,oni su navikli da svašta gledaju.Ja koliko se sjećam,iz mladosti,sava je gore dosta plitka,jel?Pa zamisli kad u tu plitku vodu rokneš zekana kojeg #9 ne može baciti?Šta će tu ostati da upecaš?Ili griješim?
Za Drinu,nema problema,ali tamo će te već ljudi malo čudno gledati,a Milanče?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
"aj dobro"  :D

pogledaj druže po zimi kada dođe vreme lova za mladicu nema varalice i strimera ispod 12cm da bi ga smeo koristiti...ima tamo dubokih delova...posebno na trofejnom delu, ima i gore prema bohinju takvi virovi koje mnogi nisu videli ali zato jer treba malo zapeti i znoja proliti. Sa druge strane ja nisam nista tvrdio osim da je to dobro imati ako se misli loviti nesto veliko na vecim udaljenostima sa velikim strimerima, cak i sam (opet se ponavljam) razmisljam ocu li uzeti neki spey ili klasicni...ko me kako gleda nije meni važno jer ne živim za tuđe mišljenje...opet moram da ponovim...spey ima svoje prednosti za određene uvete. Ja savu b. nisam spominjao ;) čak nisam spomenuo ni vode gde bi lovio  ;)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Znaci ova varijanta bas i nije  za Savu i Dunav, ako sam dobro shvatio :doh:. Posto musicar treba da je u vodi i/ili da je tok dovoljno brz da mu efikasno zategne strunu da bi izveo ponovo zabacaj. Na Dunavu (on je malo brzi) bi jos mozda i moglo ali na Savi u okolini BG-a tesko jer je mnogo spora jos kad Dunav nadodje Sava ko da ne tece. Jel sam dobro ovo skontao?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ma da se, ako mogu i na moru da to rade i povlace mozes i ti na savi ako ti je stalo do svega toga  ;) ja bi ti za takve velike reke preporucio camac jer na takvim rekama se sa camcem tek moze racunati na ozbiljniji ribolov...dal se netko sa time salže ili ne meni nije važno, ovo je više puta potvrđeno u mojem iskustvu i godišnjim druženjima sa dunavskim alasima, sa obale je sve to ok, može da bude i extra riba ali ipak sa čamcem se dolazi na prava mesta mnogo češče i na najbolji moguči način itd. druže ako imaš čamac iskoristi to ili idi sa nekim ko ga ima. Ono gore o pustanju uz tok je bila jedna od vbarijanti, mozes ti i da bacas i povlačiš kako ti volja ;) (ovisno o ribi). Iskreno za bucova če ti biti dobra i petica jer strimeri za njega ne treba da su nešto teški i veliki barem za one komade do 4kg.  Recimo nekih 5-8cm i neka udica bude sa nešto širim lukom da se ne otkači u prvim naletima besa.

ps.
nešto naslučujem da bi možda ove godine bilo moguče da opet izađem na dunav. Ako mi se posreči idem na smuđa i bucova na neke limane što su mi zadnji put obečali, naravno iz čamca. Evo ovde sam bio zadnji put, mozda i sledeci budem samo ne na istoj tački. Spominjali su mi limane sa mnogo krupnog smuđa i bucova.
 

Prilozi

  • Dunav.jpg
    Dunav.jpg
    66,2 KB · Pregleda: 251

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
rabbit je napisao(la):
Za Drinu,nema problema,ali tamo će te već ljudi malo čudno gledati,a Milanče?
Pošto mušičarim od 1975!!! godine navikao sam da me čudno gledaju :D (poslednji put u Herceg Novom ove godine!)
100ka je napisao(la):
Znaci ova varijanta bas i nije  za Savu i Dunav, ako sam dobro shvatio :doh:. Posto musicar treba da je u vodi i/ili da je tok dovoljno brz da mu efikasno zategne strunu da bi izveo ponovo zabacaj. Na Dunavu (on je malo brzi) bi jos mozda i moglo ali na Savi u okolini BG-a tesko jer je mnogo spora jos kad Dunav nadodje Sava ko da ne tece. Jel sam dobro ovo skontao?
Meni se čini da je Spey upotrebljiv na Drini i gornjim/srednjim/bržim tokovima Dunava, Save, Morave, Ibra,...  za lov većih grabljivica (pre svega bucova). Ja sam ga nabavio iz čiste radoznalosti i želje za nečim novim kao što sam svojevremeno krenuo i u mušičarenje uopšte :D Verovatno je lakše na varalicu, negde i sa običnim jednoručnim štapom ali... Tek sam nabavio strunu, i odvratno vreme, posao, obaveze me sprečavaju da odem negde i probam da PECAM na njega, ali ima dana više nego kobasica... :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@MIlance  :tbumb: jedva cekma da cujem tvoje izvestaje sa terena,, iskustva sa spey mahačem....želim ti što pre izlazak sa tom motkom.

[Pošto mušičarim od 1975!!! - MIlance] aman, tvoj mušičarski staž je otpočeo još dok ja i mnogi drugi sa foruma nismo bili ni u planu  :respect1: :respect1: :respect1:

32. godine mušičariš :respect1:

hehe...ja sam pre 8 godine tek prvu muvu navezao i ponekada lovio i tako da bi tek pre 4 god. postao isključivi mušičar.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D Pa Milance, ti uskoro imas dovoljno staza i za penziju.  :D
Ja cu verovatno morati u starosnu penziju, nema sanse da naguram staz. :D
Ne pada mi na pamet da trazim beneficirani. :hammer:
I mene interesuje tvoj utisak o spey-u, pre svega koliko snage zahteva i koliko je zamorno kao tehnika.
Cak verujemda bi u gornjem delu Lima i Drine, ali i Tare krupne pastrmke i ciljane mladice bile izvrsna ciljna meta. I gornji deo Ibra, iznad Ribarica i jezera Gazivode pogoduje toj tehnici, ali tamo slabo ima krupne ribe.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Milance ajde molim te cim ugrabis priliku da malo spey-iras (koja kovanica) podeli utiske sa nama. Meni se tetka vraca iz Kanade za mesec i po-dva pa je red da mi dovuce nesto pribora. A voleo bih da do tad saznam nesto o speyu od nasih musicara da bih znao kakav stap da uzimam za stuke. :bye:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
za stuku mozes uzeti klasican brži štap od #6-#9...ja bi uzeo 8 ili 9. ali sve to ovisi i na kakvim terenima želiš loviti.

ipak meni nesto ovaj spey neda mira  ;)
[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/9iCIAlrgCqk[/flash]
 

vlajkoni

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
128
Broj reagovanja
2
1 0 0 ka,
Vidim iz postova da si iz blokova pa mi dodjes zemljak (a i pivo :tbumb:), "Blok 28 je zakon", citiracu moju cerku tinejdzera.
Elem, neki treci put kad sam probavao da zabacujem sa musicarcam moj prijatelj i ucitelj je poneo spey stap na Dunav, Dunavski kej ispod bazena 25. maj. Probah i ja kad ono 20m nekim improvizovanim rool cast-om ode. Da je bilo jos odmotane strune i to bi otislo. I ja sam apsolutni pocetnik kao i ti. Tu nema mahanja vec samo izbacivanje. Struna je bila neki triangl tejper i to leti ko ludo. Da ne spominjem da mi je sa obicnim musicarcem i strunom DT 15 m misaona imenica.
Mislim da bi ti bilo bolje da probas prvo na Tamisu sa bucovom (manja reka kraci zabacaji i tako to). Oni bucovi sa Save kod blokova svi vec imaju fakultetsku diplomu pa ih je tesko fackati.
Pozdrav Vlajkoni
 
Vrh Dno