Šta je svrha "fly casting-a"

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zbog čega ljudi vežbaju zabacivanje muva i čemu im to može poslužiti? Da li je to poseban sport ili radnja koja je neophodna da se dođe do mušičarskog zadovoljstva, ulova?
U poslednje vreme je u ovoj oblasti došlo do potpune konfuzije. Navala zainteresovanih početnika je dostigla neverovatne razmere i u toj zbrci promiču brojne zablude i besmislice.
Ovo je veoma važna tema za svakog početnika u mušičarenju, u kojoj bi trebalo da otklonimo nedoumice šta treba učiti i kako dostići nivo koji donosi zadovoljstvo. Saveti pljušte sa svih strana i zbunjeni novajlija ne zna koga da sluša. To je kao u popularnoj muzici. Onaj ko se u to ne razume, uvek odabere muzičare koji sijaju, imaju velike grudi ili ofarbanu kosu. Zadovoljstvo slušanja kvalitetne muzike olako zamenjuju turbo obmanama, koje vrebaju sa svih strana. Tako je i u mušičarenju. I u našem svetu ima idola i zvezda. Jedan savetuje jedno, a drugi sasvim drugo. Jedan će savetovati vežbanje zabacivanja na livadi, dok će drugi biti zagovornik vežbanja bilo kog elementa mušičarenja isključivo na vodi. Jedan će vas terati da proučavate insekte, a drugi da to nikako ne radite, već da kopirate proverene recepte muva. Jedan će ovo, drugi ono. Koga poslušati?
Najveća zbrka u mojoj glavi se pojavila kada sam čuo par svojih kolega kako za jednog izuzetno uspešnog mušičara tvrde da nije dobar "bacač". U tom trenutku sam bio potpuno zbunjen. Kako je moguće da neko ne ume da zabacuje muvu (ili ne zna bilo šta drugo o mušičarenju), a ima neverovatno bogat ulov? Pomislih, pa nije to bacanje koplja na atletskom mitingu ili umetničko klizanje, pa da se gledaju daljina izbačaja ili umetnički dojam. Zar nije cilj prevariti ribu? Ako mušičar uspeva da redovno ostvaruje izvanredne ulove koristeći mušičarski pribor, ja bih da od njega učim zabacivanje muva. Siguran sam da takav to najbolje zna. Zašto bih upijao savete od nekog ko ima lep šešir, bogatog dedu, bolje govori engleski, ima skuplji štap ili bolje zna kako koji zabačaj zovu u raznim delovima sveta?
"Jeste,..." kažu ovi, "...taj sa skupom opremom i "dragocenom tehnikom zabacivanja uvežbanoj na livadi" je vrhunski mušičar, iako mu riba pipne muvu na svaka 3 sata, a ovaj sa uvek punom torbom riba ne zna ništa o mušičarenju."
Potpuno sam zbunjen ???. Čemu služi fly casting, to jest, zabacivanje muve? Da li to služi da namami ptice, mečke, publiku, mlade čobančice ili da se muva ponudi ribama?
Ja vrhunskog "fly castera" prepoznajem po čestom kačenju riba, što je jedini pokazatelj da ono što radi ima svrhe. Prvo zavirim u njegovu torbu, pa onda ponizno zamolim da mi pokaže kojom tehnikom i kakvim zabacivanjem i vođenjem muve je došao do tako dobrih rezultata. Ne gledam njegov Web Site, fotografije sa krstarenja, vizit kartu ili automobil.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
predlazem svima da miksu ostanemo kratki za odgovor na ovo pitanje ,tako da svi budemo sigurni da pstoji stvar na svetu za koju on ne zna za sta sluzi a u vezi je sa musicarenjem
pozz igor
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
St.Igor je napisao(la):
predlazem svima da miksu ostanemo kratki za odgovor na ovo pitanje ,tako da svi budemo sigurni da pstoji stvar na svetu za koju on ne zna za sta sluzi a u vezi je sa musicarenjem
pozz igor
Predlog je loš, jer ja sa 100% sigurnosti znam odgovor na to pitanje. Odgovor na pitanje iz naslova neće nimalo doprineti Mixmasteru, već mnogobrojnim znatiželjnicima kojima se nude razne varijante jedinog mogućeg odgovora. Ja sam izneo svoje mišljenje i ponudio svoj odgovor. Neka to urade svi. Evo, ja neću ni da čitam odgovore, tako da će biti nemoguće da mi bilo ko ostane "kratak".  :bye:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mixmaster je napisao(la):
Zbog čega ljudi vežbaju zabacivanje muva i čemu im to može poslužiti? Da li je to poseban sport ili radnja koja je neophodna da se dođe do mušičarskog zadovoljstva, ulova?

Opet sam naseo - ista tema n-ti put :)

Ljudi vežbaju zabacivanje da bi lovili ribe. I blizu i daleko, raznim tehnikama, priborom, razne veličine muva/strimera, na različitim vodama, morima, rekama, jezerima. Jednoručnim, dvoručnim, dugačkim, kratkim a bogami i srednjim štapovima, DT, WF, a bogami i drugim tipovima struna.
Ako nekoga ne interesuje Drina, Sava, Dunav, Tamiš, More, Rio Grande, Morum, ... taj može da se uteši sa 12m jedne strane DT konca.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
"Jedno te isto, te jedno te isto" sto bi rekao Rambo Amadeus.
Randja je bio inspirisan sinocnim razgovorom sa Lakijem, Jr-om, i samnom kad je postavljao ovu temu.
Misljenje nas trojice je bilo da musicar da bi bio kompletan mora da poznaje sve zabacaje koji ulaze u nekakvu osnovu (ne mora da zna svaku varijaciju). To je bilo trn u oku Mixu.
Mnogo je glupo dovoditi u pitanje dal' je potrebno znanje bacanja daleko jer ko sto rece Milance: "Ako nekoga ne interesuje Drina, Sava, Dunav, Tamiš, More, Rio Grande, Morum, ... taj može da se uteši sa 12m jedne strane DT konca".
Najpametnija moguca stvar koju mozemo da ucinimo da bi pomogli pocetniku je da mu na osnovu njegovih podataka gde, sta, kako zeli da peca napravimo listu po kojoj bi on trebalo da uci odredjene zabacaje po redu bez preskakanja. To je vec cini mi se logicnije nego pricati ovo ti skoro nikad ne treba......U Srbiji cini mi se vise od 2 liste nisu potrebne. Ja sam vec poceo da sastavljam moju. Sastavite i vi!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Ja bih rekao da Mix ne zna da baci preko 10 metra i postavlja ovakve teme kako bi opravdao svoj musicarski hendikep.  :bye:
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
lazza je napisao(la):
Ja bih rekao da Mix ne zna da baci preko 10 metra i postavlja ovakve teme kako bi opravdao svoj musicarski hendikep.  :bye:

A ja bih se složio s tobom.Još nisam dobio ni one "Tehnike"...A baš se trudim da budem "Fly caster",pa valjda mi jednom i uspije.I to treniram FC na livadi isključivo.Evo i danas,mada je sprč vani i skoro otopljen snijeg,ja sam malo FC-ovao.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Ja mislim da je tema sasvim ok! Slazem se sa nekim Mixovim mislima. Ne vidim zasto toliko dizanja bune? Tema je na mestu za mene...
Inace ovde bih voleo da se dosta raspise musicara. Svakako je problem u razlicitosti, terena na kojim musicarimo, tehinikama koje posedujemo, kao i "skolama" kojim pripadamo!
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
[quote author= i "skolama" kojim pripadamo!

[/quote]

Skolama kojima pripadamo  :hmmmm: :hmmmm: :hmmmm: :hmmmm: :hmmmm: a to su???
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Blue FOX je napisao(la):
[quote author= i "skolama" kojim pripadamo!

Skolama kojima pripadamo  :hmmmm: :hmmmm: :hmmmm: :hmmmm: :hmmmm: a to su???
[/quote]

Moze se misliti na sve, jer je pod navodnicima.  :)  Mnogi pretpostavljaju o cemu se radi.
Mozda neko drugi krene sa diskusijom kasnije, o tome.  ;)
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Musicarenje je toliko bogata podloga za improvizaciju,da bi svaki musicar trebao da razvije jedinstveni stil bacanja.Lepo je,i ja volim da vidim coveka kako baca 30 metara sa skolskim neodstupanjem od utvrdjenih pravila,ali i ja bacam ceo kanap kad je neophodno nekom mesavinom znanja stecenog gledanjem filmova, citanjem referentnih casopsisa i licnog iskustva.Svakako fly casting aranzmani su dobra osnova za pocetnika, koji ipak ne treba da upada u zamku vecitog ponavljanja,vec treba da tezi uspostavljanju sopstvenog stila sublimiranog svojim i tudjim iskustvima.Sto se tice fly casting nadmetanja i testiranja za ff instruktora,pretpostavljam da zavredjivanje ove diplome otvara mnoga vrata,i zadovoljava razlicite interese,ali smatram da to treba potpuno razluciti od svakodnevnog ribolova.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Svakako fly casting aranzmani su dobra osnova za pocetnika, koji ipak ne treba da upada u zamku vecitog ponavljanja,vec treba da tezi uspostavljanju sopstvenog stila sublimiranog svojim i tudjim iskustvima.

Slazem se! Imam potpuno isto misljenje! ;) Dobio si + od mene...
 
Vrh Dno