Sta love musicari u Srbiji?

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pre neki dan bacih pogled na poslednje stranice naseg najtiraznijeg ribarskog casopisa "Ribolov". "Izvestaji sa voda" zauzimaju dve stranice. Ima izvestaja i sa najmanjih reka. Cela Srbija je pokrivena. Gledam, znajuci da ima par hiljada musicara, lovi li se negde pastrmka ili lipljen na musicu. Nista o tome. Lim, Drina- skobalji, mrene, plotice. Mlava, Pirot, Vlasina, Ivanjica- klenovi, skobalji, krkuse.
Dodjoh kuci pa izvadih iz steka nekoliko brojeva ovog casopisa. Ispootvarah te stranice i pazljivo ih procitah. Pomenuli su pastrmke koje se love u Jermi i Nisavi (nista posebno), a lipljena ni za lek.
Pitam se, kakva je ovo zemlja? Sta love toliki musicari? Vidim anketu na ovom sajtu- lipljen najomiljenija riba, pa pastrmka. Nesto mi ovde nije logicno! Ni "izvestaji sa terena" sa naseg sajta ne obecavaju dobar ulov pastrmskih riba. Ako nigde nikad ne radi pastrmka ili lipljen, sta mi lovimo?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Kako ti bre nije jasna anketa. Tu se govori o OMILJENOJ ribi a ne o onoj koju najcesce pecamo. Sasvim je logicno da medju musicarima kod nas omiljena riba bude ona koju svi vole a NAJMANJE JE IMA (lipljen).
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
mislim da je anketa pokazala pravo znacenje one "svako govori o onome sto mu najvise nedostaje"

ko o cemu kurva o postenju a vojnik o unapredjenju

tako izgleda da bi i mi ono cega najmanje imamo a zadovoljavamo se onim do cega dodjemo, evo recimo i u Bosni koja je bogata planinskim i krecnjackim rekama nema bas mnogo voda gde bi se mogao pohvaliti da su super-pastrmske mislim one jesu prirodnim resursima ali pastrmke nesto i nema previse, a kamoli da je lovimo musicom (jednom) kada braca deru po povrsini sa 4-5 muha vasericom( i ispod nje tirolcem) a onda sjednu i pricaju kako nesto slabo prolaze pa dokle? Nece takvi da love skobalja i mrenu koje u Vrbasu ima ko govana i po 4-5 kg
 

forelle

Junior member
Učlanjen(a)
19.11.2006.
Poruke
95
Broj reagovanja
0
Sta love musicari u Srbiji? Kakvo pitanje. To bi trbali da se zapitaju mnogi musicari, dali i dalje dopustati da se unistava riblji fond ili spreciti tu naprirodnu pojavu unistavanja na vreme? Mix, ti bi prvi trbao da se zapitas u vezi te teme, a ne samo da zujis ko muva bez glave po rekama juzne i jugoistocne srbije i ga gledas koju ces prvu da opustosis, a posle da mlatis po forumu kako ti je kriv Blaf, Aca i kompanija kako nema ribe u nasim vodama, pa nisu je valjda oni izlovili?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Forelle,

Iako za vecinu stvari koje si napisao delim tvoje misljenje, moram da budem iskren, ako si se registrovao na sajt samo da bi nekoga ili nesto kritikovao, to nije bas korektno! Takodje mislim da ne postoji ni jedna jedina osoba na svetu koja zna sve o nekoj temi! Zato i postoje forumi da se razmene razlicita misljenja i iskustva. OK kapiram, tvoje misljenje se razlikuje od Mixovog, iznosis to, ali cini mi se da si malo preterao. Znaci sve bi bilo u redu, da sam video makar jedan tvoj post koji nije prozivanje Mixmastera.
Ovako, ostalim korisnicima moze da se provlaci sumnja o motivima tvoje registracije na ovaj forum. Ako je motiv bio da nas naucis necemu ili mi tebe, onda OK ali ako je motiv samo replay na Mixove postove, nije ni fer, makar prema nama ostalima!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Upotpunosi se slazem sa Simpsonom. Razmisli malo o tome sta radis na sajtu, sta su tvoji ciljevi!
 

forelle

Junior member
Učlanjen(a)
19.11.2006.
Poruke
95
Broj reagovanja
0
Znate sta? Sve sto sam izneo na forumu, i sto cu, nadam se, iznositi i dalje, uopste nije upereno prtiv Mixmastera licno, zapravo nikad me nije nista uvredio kako bih mu se na ovaj nacin svetio, nego sam se ustremio na njega samo zbog nacina na koji on razmislja o ribolovu. Nemozete gospodo da razmisljate o toj temi kao privrednoj grani, nego razmisljajte o njoj kao o nekom vidu rekreacije ili profesiji. Ako neko kao mix javno tvrdi da treba izlovljavati ribu tokom mresta, onda dokle to sve vodi. Ja znam da ovaj forum nije za svadje i rasprave, ali kao sto vidite ponekad i mora da bude tako kako je. Osvrnite se malo oko sebe, ribolovaca je sve vise a ribe sve manje, dajte da se uradi nesto u vezi ocuvanja ribljeg fonda, a ne samo da se mlati prazna slama i da se trazi dezurni krivac i da se pita gde nestade ta riba. Samo da znate da se ja i pored ribolova kao sporta, bavim jos i lovom, a i isteran sam iz lovackog drustva samo zato sto sam misleeo na buducnost i zato sto nisam hteo da kradem, jeste malo smesno, ali je i istinito. Ne moze samo da se sedi kuci i da se prepire na ovom forumu, mora nesto da se i uradi, a ako mi sami nismo spremni za tako nesto, nego cekamo da nam padne sa neba, onda cemu sve ovo? Umesto da se upoznajemo i delimo misljenja, mi se ovde svadjamo zbog nekog tamo koji javno priznaje neke nezakonite radnje u ribolovu. I jos jedanput, dokle ce ovo ponasanje da nas odvede. Ja za sebe znam da nikad necu da ukradm ribu, i spreman sam svim silama da se borim protiv onih koji su na sve moguce nacine spremni da love tu jadnu ribu, koje je, ponavljam, sve manje. :-x
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Forelle,
Mislim da razumem tvoju revnost, ali mozda bi trebao drugacije da ju usmeris ako oces da bude ucinkovita. Cenim tvoju zelju za pravdom, samo moras znati da nije sve uvek crno&belo. Problemima, posebno u kojima je glavni ljudski faktor, treba priči vrlo pažljivo, premišljenjo. Upoznati probleme i potrebe. Itd. da ne nabrajam, tako izbežavamo neželjene i stresne situacije, bolje spoznamo pravu prirodu problema i onda ga lakše možemo rešavati.
Ako sam šta krivo napisao ili te krivo razumeo oprosti mi.
 

forelle

Junior member
Učlanjen(a)
19.11.2006.
Poruke
95
Broj reagovanja
0
Sebastijane, postujem tvoju repliku izrecenu u vezi mog komentara, i nemam zbog cega da se ljutim. :lol:
 

Zox

Junior member
Učlanjen(a)
28.01.2007.
Poruke
62
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Možda je trebalo postaviti drugo pitanje.
Narimer : "Šta će loviti mušičari u Srbiji?" kako smo krenuli bojim se da ćemo otvarati kurseve u kojim se babuška i cverglan uče da idu na naše kreacije...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Postovani Zox, nasi musicari su malobrojni u odnosu na ostale ribolovce i veoma malo uticu na vode na kojima pecaju. Oni nemaju izbora, musicare ono cega ima u rekama, jezerima i barama Srbije. Kako nasa drzava ide krupnim koracima "napred", sve cesce "ribama buducnosti", u sali, ali ponekad i u zbilji, nazivamo beovice, suncanice, cverglane, bodorke..., jer je jednostavno sve teze uloviti pristojnu pastrmku, lipljena, bucova, pa cak i klena. Dovijamo se na razne nacine da bi svoje slobodno vreme upotpunili kvalitetnim musicarenjem, sa puno akcije. Tamo gde nema ribokradica i ostalih ribara, najvise je i ribe. Nazalost, to nisu planinske i ciste reke, vec najcesce vode, koje su toliko zagadjene da ne privlace cak ni ribokradice. Ribe, koje su trazene na trpezi, takodje su veoma proredjene. Zato se cak i musicari okrecu ribama koje normalan covek ni za zivu glavu ne bi jeo.
He he he, zamlacujem se malo. Filozofiram. Ali ispada da je najbolje musicarenje, sa bogatim ulovom i potpunim mirom, moguce samo na mestima i sa ribama koje ne privlace ribokradice i brojne ribolovce. Prosla su vremena kada je musicar mogao u miru da zagazi u Mlavu, Visocicu ili Studenicu i napeca se pastrmki. Prekobrojni ribolovci i ribokradice ustremili su se bas na nase najcistije reke.
 

chelle

Junior member
Učlanjen(a)
28.01.2007.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Ja znam sta cu da lovim na musicu ove godine. Hmmmm... pa lovicu lonce, serpe, sporete i uginule krave i svinje, a usput cu da se pazim da ne naletim na neki upaljeni sporogoreci stapin ili zice od dalekovoda koje su bacene u vodu. Zvuci blesavo, ali to je ISTINA!
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Da li valja musicariti jednu (omiljenu) ribu ili je dovoljno samo musicariti. Licno preferiram ovaj sport i prica o flyfishingu me ne asocira ni na jednu speciju, pa cak ni na moju najvecu ljubav Klena.
Kako bas on uspeva da prezivi svakojake uslove mozda ce i biti musicarska riba buducnosti (daj boze da nece)
Sto se tice odredjivanja pravde na vodi, odrzavanja recne higijene i poribljavanja, za to postoje placeni ljudi pa nek rade svoj posao. Ono sto bi mi mogli da doprinesemo je davanje predloga i saveta tim ljudima.
 
V

vaga

Guest
        Da li je ova tema iscrpljena ili ne...?
            Moja omiljena riba,svakako i prva ulovljena vestackom musicom je klen.Tu vrstu ribe veoma cenim i postujem i drago mi je sto je u nasim vodama veoma zastupljen a na nekim terenima gde ja cesto izlazim i dominantan.Pored ovakvih mesta meni tzv.reviri ne trebaju.Voleo bih da se oprobam i u lovu drugih vrsta pa cu o tom potom.Ja sam trenutno najsrecniji kad izadjem na jedno od mojih omiljenih mesta i uzivam u musicarenju.Ulov mi uopste nije bitan,ribu retko konzumiram o cemu mislim da je negativno a uglavnom ulov volim da poklonim nekom od prijatelja.Ulovljenu ribu nikad nisam prodavao,jer za to nemam potrebe mada u mojoj okolini zive ljudi koji se time bave a ja licno znam neke od njih.Ne mogu da ih osudjujem jer ih razumem,verovatno bih i ja to radio da sam u njihovoj situaciji.
  Kolega Chelle je u pravu sto se tice djubreta i otpada koji svakodnevno iz obliznjih sela zavrsava u reci,u mom kraju time je narocito pogodjen donji tok reke Vlasine,na par km od uliva u J.Moravu a narocito od sela Stajkovca.Ja sam licno bio svedok kad je cica sa mosta iz svog traktora iskipovao celu prikolicu suta i djubreta u reku a ispod mosta i nizvodno slika vise podseca na deponiju nego na cistu planinsku reku kakva je uzvodno od mosta a narocito uzvodno od Vlasotinca.Svi kazu Stajkovcani vredni ljudi a ja tvrdim najgori ljudi.Opet ne mogu ja da im sudim,zna se ko treba i ko je placen za to a ako on ne moze ili ne zeli valda ce dobri bog...
  Zbog toga a i zbog svega ostalog pozivam sve ribolovce ( svih vrsta ) da bojkotuju ribolovacke dozvole za sledecu godinu,a u medjuvremenu da se organizujemo i da izadjemo na ulice,blokiramo saobracajnice i sl. i na taj nacin da nateramo odgovorne da nesto promene ( svako kad vidi da mu se klati stolica gleda jos bolje da je ucvrsti a ne da sidje s nje i dok dete ne zapisti majka ga ne uzima u ruke )...Bistro  :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:
 
Vrh Dno