Struna i zub vremena

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.412
Broj reagovanja
230
Lokacija
Beograd
Koliko i da li uopste stajanje strune u originalnom pakovanju u odgovarajucim uslovima utice na svojstva strune?
Hvala unapred
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.007
Broj reagovanja
258
Lokacija
Norway
Ne znam tacno kakav se hemijski proces desava, ali kanap postaje kruci i nekako suvlji, tako da lako dolazi do pucanja pri upotrebi.

Jedan od nacina da se ponovo ``ozivi`` kanap je da se stavi u, skoro, kljucalu vodu ( oko 90-95 stepeni) na oko 3-4 minuta.

Ali i to ozivljavanje ne traje tako dugo, opet ima sanse da ispuca.
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.412
Broj reagovanja
230
Lokacija
Beograd
Hvala, Nespetro  :tbumb:
Pretpostavio sam de se nesto desava, da se na neki nacin struna isposti
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Ja imam sličan problem... Radi se o tom da mi se špaga na čekrku skovrčala jer je dugo stajala, ali nikad nije bila u vodi a stara je godinu dana... Kako to izravnati ? Vrana, za kuhanje sam čuo i ja, čak sam pročitao negdje na stranim forumima da neki kuhaju potpuno nove špage i kažu da su onda mekše i podatnije ... Ljudi svašta probaju... Pozzz !
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.412
Broj reagovanja
230
Lokacija
Beograd
Mislim da tu memoriju od stajanja mozes prostim istezanjem da odstranis ili bar ublazis
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Može se nešto dobiti istezanjem što i radim za sada ali pokušavam saznati neku bolju metodu :)
 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.158
Broj reagovanja
150
Lokacija
Kruševac
Sve zavisi od kvaliteta strune, mada je ta memorija vise izrazenija u zimskum ( hladnijin danima ). Moze se donekle ublaziti motanjem na kalem za pakovanje na koji predhodno namotas neku vunicu kako bi povecao precnik kalema. Po meni, istezanje je jedini nacin.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
najbolji nacin protiv memorije je upotreba strune . ko ne musicari u toku zime ili mu se dogodi da bude velika voda celu zimu kao sto se meni pogodilo vec od pocetka decembra  preporucujem da se struna skine sa cekrka opere i namota na vece krugove . veliki uticaj ima i kvalitet strune tako da one malo bolje lakse podnose memoriju . ja ove zime nisam musicario a nisam ni skidao strune sa cekrka . danas cu sutra cu i nikad cu  :D . siguran sam da ce se ispeglati vec na prvom ribolovu
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.412
Broj reagovanja
230
Lokacija
Beograd
Znam da su neki preko zime motali strune oko sirokih serpi i buradi, lagano i bez zatezanja... Kazu da pomaze.
Ja istegnem celu strunu, vratim je pa tek onda masem
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
90% danasnjih struna nece imati nikakvu memoriju od stajanja na cekrku. I ako je dobije, ona je vrlo blaga i lako se eliminise prostim istezanjem. Problem je ako nije adekvatno namotana na cekrk ili nekoliko puta premotavana na kalem. Tada memorija postaje trajna i ne resava se nikako.
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Imam jednu koju sam prošle zime namotao na karnister za vodu ... okrugli promjera oko30 cm i ispalo je dobro, ali na žalost nisam to napravio s ovom novom airflo ... sada imam neku averziju prema istezanju jer se bojim da će javiti mikro pukotine i da će piti vodu radi toga ... jbga, nisam se sjetio, a tu strunu nisam imao na čerkrku velikog promjera što bi donekle pomoglo, nego na jedan balzerov čekrk koji kreće od oko 1 cm debljine, pa kada namotam backing struna kreće od nekih 4-5 cm debljine ... nešto se ispravi bacanjem, ali najčešće nemam potrebu baciti preko 10-15m , a kada moram onaj ostatak mi se zapetlja i zakoči bacanja ... vidjet ću najbolje što ću s njom kada malo prigrije i bucovi počnu raditi ... ak ne valja, a što drugo nego baciti ili nekom pokloniti pošto je nova ....
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.412
Broj reagovanja
230
Lokacija
Beograd
Ritchie3, da sam na tvom mestu, ja bih je istegao makar me kostalo pucanja. Bolje  krace da traje nego da se nerviras na vodi... Najizrazeniju memoriju imam takodje na Airflo struni, ali se brzo istezanjem i mahanjem izgubi. Nisam primetio da sam je ostetio
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Vrana, može biti da će se istegnuti kada budem prvi put s njom na vodi, ali za sada mi je onako jako loša ... imam dvije stare strune namotane također cijelu zimu na čerkrk i izgledaju pet puta bolje od ove nove ... kod mene je kiša danas, ali prvom prilikom ću ju probati bacati pa da baš vidim što će se dogoditi ... zapravo, prvo ću ju istegnuti kao što kažeš, pa onda bacati :) ... ako popuca, neka, a ako ne bit će mi dobra jer ima tonući vrh ... to sam uzeo za bucova i smuđa kad je malo dublje ...
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.412
Broj reagovanja
230
Lokacija
Beograd
Naravno, probaj isttezanjem pa ako ne pomogne, tim kuvanjem na par minuta... Sve je bolje nego da ti se mrsi i kida zivce  :)
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
Ja moju airflo nikad ne skidam sa celrla ..vec trecu godinu radi posao..ima memoriju ali istezanjem I prvi put kad odem na vodu ponasa se isto kao I prvog dana mislim da taj model necu menjati jer sam jako zadovoljan...
 
Vrh Dno