Svaki pocetak je tezak...HELP !!!

V

vaga

Guest
:bye
                Koji su materijali za vezivanje najpogodniji za pocetnika ?  ???
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Oni koji su ti najdostupniji.
Probaj osnovne stvari: tela od konca, lamete za rebra, palmerovanje, udice 10 i 12...Suve muve bez krila, mokre sa nozicama od jarebice (spiders, partridge & bilo koja izgledna boja, npr. yellow).
Ne budi preambiciozan u pocetku, sve dolazi s praksom.
Vidi sa musicarskom sekcijom Nisha za savete, najblizi su ti.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Daklem:

1. udica
2. osnovni konac
3. konac za telo
4. materijal za dabing
5. petlovo pero ( za razne namene: noge, rep, palmering, etc.)
6. pero od pauna (ako ne koristis chenill)
7. pero od fazana (ako ti treba)
8. jelenska dlaka (za neke modele)
9. tungsten glava (za neke modele)
10. isperci razni
11. super lepak

Konkretno: kazi koju musicu hoces da probas da vezes, pa cemo da ti nabrojimo, i to redosledno!  ::)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ako ce sas ovo da radi u pocetku, sas sta ce posle? Sas oplatu od Space Shuttle-a? :D :D :D :D :D
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
:D :D :D
Aj da se uzbiljimo: probaj 'vako - uzNi udicu i motaj po njoj, pa sta ispadne! :blush:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Probaj npr. Red Tag. Sigurno negde na Internetu Googlanjem mozes da nadjes recept...
Ma evo ti:
Rep: crvena vunica, cuperak
Telo: Paunovo pero (2 kom).
Rebra: Zlatna ili srebrna lameta ili konac
Noge: smedji petao.
A sad na radni zadatak. Udica 12 za suve muve!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Pozdrav vaga,
Za pocetnika je dovoljno da ima samo nekoliko osnovnih materijala kako bi ovladao tehikom vezivanja jer se u sustini sve svodi na isto i dovoljno je samo da zna kako da manipulise tim materijalima. Pocetnik bi pre svega morao da razmislja o musicama koje su primenjive na rekama na kojima on peca i mora da se opredeli za vrstu musica koje bi vezivao. Tako npr. ukoliko se odluci za suve musice koristice samo materijale koji su visoke plovnosti i orijentisace se na te detalje, dok bi situacija bila potpuno suprotna ako zeli da pravi tonuce musice.
Odlican primer je dao Pedja. Red Tag je univerzalna musica i jedna od laksih da se naprave. S'tim sto mislim da su rebra potpuno nevazan detalj za pocetnika koji bi ga samo zbunjivao - barem u pocetku. Mozda bi cak i trebalo da se krene sa malo vecom udicom... recimo 10 ili 8... cisto experimentalno dok i ne mora da budu lovne.
Svakako treba poslusati i Sjeklocin savet za redosled nabavke materijala. Promisljeno i prakticno. Od mene plus za Sjeklocu i Pedju. ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
materijal koji je skoro svima najlakše za nabaviti je vuna i bakrena žica. Ako se odlučiš za nimfe preporučujem "killer bug" kao jednostavnu i lovnu nimficu, zatim su tu i fazanov rep i zečije uvo. za sve tri če ti trebati bakrena žica kojom češ ih porebrati. čak ako ti fali olovna žica za otežanje to možeš uraditi i sa bakrenom žicom. Fazanov rep i killer bug se u originalu tako i radi ;) Sve tri muve su jednostavne i milion puta isprobano lovne. za killer buga trebaš samo bakrenu žicu i sivu vunu, naravno i udicu :) sa dužim vratom (#12 - 10). Kod fazanovog repa samo fazanovo pero i bakrenu žicu. Te dvije su tako jednostavne da ti ne treba ni konac ni ništa. Da bi ih osigurao i produžio im vek malo kapni super lepkom tamo gde si završio sa vezanjem. Ako radiš zečije uvo ili fazanov rep i koristiš bakrenu žicu za otežanje polako i sigurno formiraj otežanje u thoraksu nimfe. uvek vodi računa da pustiš dovoljno prostora za kraj/glavu.  Kada si oblikovao takvo otežanje od žice kapni super lepak. Pogledaj moju sliku.

Kod vezanja muva uvek najviše pažnje posveti proporcijama. To je jednako važno kao i u samom ribolov što je važna pravilna prezentacija muve. Dakle od ključne važnosti. Počni sa što vernijim kopiranjem več proslavljenih/isprobanim muvama koje imaju več debelu istoriju iza sebe  ;) Ja sam na početku vezačke karijere bio prinuđen experimentirati i improvizirati. To je teži i duži način. Koliko god si u prilici učiti od majstora to iskoristi. Kopiraj ih što vernije  ;)

fazanov rep i njen autor step by step: http://www.salisburydistrictac.co.uk/gallery_4.htm
zečije uvo step by step: http://www.musicarenje.com/index.php?option=com_content&task=view&id=72&Itemid=1
nešto o killer bugu:  http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=758.0

 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Bre Sebastiane ala si opravio coveka svaka ti cast, dao si mu domaci zadatak za celu narednu godinu :D :D :D, sala mala.
Vaga , ako si u mogucnosti dodji svakog cetvrtka u rib. udr. Nisava Nis u 17 h i sve ce ti se razjasniti. :yeswink:
Pominjes samo materijale, a kako stojis sa alatom za vezivanje: bobina, kontrapinceta, finisher......
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Bre, Seb, pa nismo mi ovde Slouenci, polako bre, spalices coveka!  :D :D :D
Treba da zavoli ovo, a ne da mu se ogadi!
Samo lagano. Kad ovladas osnovnim tehnikama, treba da polako pocnes da obracas paznju i na proporcije. Kod Red Tag-a ili obicnog palmera sa paunovim telom (moze npr. Grifit's Gnath) tog za pocetak nema, ali se savladaju te dve osnovne  tehnike sa perjem. E onda predji na dlaku, ona ipak trazi malo tehnike.
 
V

vaga

Guest
Hvala svima,vasi saveti su mi dovoljni za pocetak.Trudicu se da pocnem po vasim uputstvima...S obzirom da sam sa musicarenjem uopste poceo od avgusta ove godine,samostalno i bez ikoga prve muve sam kupovao gotove koje kod nas vezuje tzv.Svaba (procuo se jer je vezivao muve za Vanju iz Nisa) a u jednoj musicarskim priborom prilicno snabdevenoj prodavnici.Zahvaljujuci savetima prodavca kupovao sam uglavnom suve muve,po ceni od 50 din./kom.,koje su se pokazale kao veoma lovne na terenima u okolini mog grada na kojima i inace pecam.Sve te muve su verna imitacija kopnenih insekata (pcele,ose,muve,mrava,popca,skakavca i dr.) a najubitacnija za klena,koga jedino i pecam bila je tzv. vestica.Neznam ni sam koliko sam takvih musica iskidao do sada,prateci sadrzaj o musicama na ovom sajtu video sam da su tzv. vestice dosta razlicite a u osnovi su uvek iste,sa folijom od reflektujuceg materijala.
E bas bih tu muvu voleo da savladam,kao svoju prvu muvu a i usavrsim i isprobam a ono sto bih najvise voleo to je da dokazem da se na vestacku muvu moze pecati i nocu,pa zbog toga smatram da su muve od reflektujuceg materijala No. 1.Upravo bih voleo da musicarenjem oplemenim ribolov klena i isti dovedem do savrsenstva,naravno nadam se uz vasu dragocenu pomoc jer vi ste jedino musicarsko drustvo koje imam,nije da nisam druzeljubiv cak naprotiv medjutim vec sam pisao kod nas su musicari "retke" zverke koji beze i od samog sebe,pa bih vas zamolio da mi date priblizna uputstva za motanje "vestice".
Kuzma,sto se tice tvog pitanja,odgovaram:nemam nista od pribora,u fazi sam nabavke.U ovoj prodavnici ima nekog alata,takodje sto se tice stege mozda bih mogao da je napravim ali bih voleo vas savet i u vezi toga,mozda bi kompletan pribor po nekoj srednjoj ceni  (da odgovara potrebama pocetnika u kvalitetu) bio prava stvar ?
U svakom slucaju za svakog od vas po jedan plus od mene i do skorog druzenja pozdrav i Bistro... :bye:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.133
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Veštica je svakako najbolji izbor za početak u fly tyingu. Svaki mušičar kog sam ja učio vezivanju počeo je upravo od te muve. U originalu, veštica se sastoji od crvene vunice za rep, paunovog pera za telo i vratnog pera petla za nožice. Sve ostalo tipa lamete, flashback folije, policelonska leđa su dodatna oprema. Inače, razlika između Veštice i Red taga je u boji nožica odnosno pera koje se koristi. Za Vešticu ide grizli, a za Red tag braon (mada, negde sam čitao da se Red tag u originalu radi od dva pera različite boje, braon i belog, tako da je belo pero bliže glavi; belo pero je zbog vidljivosti, a navodno riba ne vidi belu boju).
    Kad savladaš vezivanje ove muve, savladao si četiri osnovne tehnike u fly tyingu: započinjanje tj. fiksiranje osnovnog konca na udicu, pričvršćivanje materijala, vezivanje nožica i finiširanje tj. formiranje glave i završni čvor.
    Ako imaš mogućnosti, svakako dođi do Niša na sekciju, svakog četvrtka u 17 sati. Ako imaš dobru volju, za 5 minuta ćeš naučiti da vežeš svoju prvu muvu a i saznati sve što te zanima pored toga.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@vaga, ovde imaš "step by step" kako se veže veštica http://www.josko.org/vezava/muhe/carnik.htm

vrlo jednostavna i odlična muva...samo napred u vezanju!  :tbumb:
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Vaga, po Niskim ribarskim radnjama se moze naci komplet alata za izr. musica. Cena mu je oko hiljadu din, sadrzi sve osnovne sitnice koje suti potrebne u izradi. Nisu profi, ali sa njima ces se sit namotati. Ako hoces naci cu ti njihove br.tel. pa naruci.
 
V

vaga

Guest
Bio sam u Nish-u X puta veoma ga dobro poznajem ali ne bih voleo da lutam,dosao bih u cetvrtak sledece nedelje,pa bih svratio i do musicarske sekcije pa bih vas zamolio za adrese ( prodavnice za pribor i kluba ).Hvala :-X
 
Vrh Dno