Svi salmonidi

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ima mnogo vrsta riba iz porodice Salmonidae. Nisu jedine potočna pastrmka, kalifa, lipljen i mladica. Hajde da ovu temu obogatimo slikama zanimljivih salmonida iz celog sveta.

Evo divlje zlatne pastrmke

image001.jpg


I potočne zlatovčice

Brook-Trout.jpg


I jezerske zlatovčice

charonrock.jpg


I onoga što amerikanci zovu lake trout

lake_trout.jpg


 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Mixe, ja mislim da ovu drugu zovu Brook Trout...

Evo nekih slika jedne meni zanimljive vrste - Arctic Char


Arctic+Char+81964.jpg


ts
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ta evropska zlatovčica (Salvelinus alpinus), koja izvorno živi na severu Evrope i u alpskim jezerima, je nedavno valjda razdvojena na dve vrste/podvrste (Ekoljubo pomagaj!), jedna sa Alpa, druga sa severa Evrope.

Kod nas u nekom jezerima ima ove sa Alpa, evo primerka sa Kokinog Broda na Uvcu:

zlatovka.jpg


Veoma uspešno se mresti u jezeru.
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Nemojte izostavit jednu od najljepsih, cutthroat pastrmka...ovo je westslope(iz bow river sliva)

IMG_0243-0.jpg


Bull pastrmka isto tako zanimljiva i uvjek spremna da vam pojede cutthroata dok ga umarate

mountains22.jpg


To izgleda nekako ovako, Humblefisherman je uspio da uhvati na video snimci

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hGNbkIjfF0Q&playnext=1&list=PL3EC9339554C326C8[/youtube]


I jedna, vrlo rjetka vrsta....Aurora

NAO_3798.jpg
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
One dve vrste koje je postavio Mix su ustvari iz 2 razlicita roda... Prva je Oncorhynchus aguabonita (Golden Trout), a druga Salvelinus fontinalis (Brook Trout)...

A Mix je za ovu drugu verovatno mislio da je Salvelinus namaycush (Lake trout), a po slikama i po cinjenicama da je Salvelinus alpinus (Artic Char) recna riba koja zivi najsevernije i koja deo zivota provodi i u moru, izgleda da je ta koju si ti Goci postavio Salvelinus namaycush (Lake trout). Jer Salvelinus alpinus ne bi mogla da prezivi u nasim jezerima...

Amerikanci su ukrstali Salvelinus namaycush (Lake trout) i Salvelinus fontinalis (Brook Trout) da bi dobili http://en.wikipedia.org/wiki/Splake
Vidi se na slici da postoji vise razlicitih hibrida, a i ove dve vrste slicno izgledaju, tako da nije velika greska ako ste ih pomesali...

Inace, Aurora je prelepa!  :)
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Brachymystax lenok

korsunoleg_brachymystax_lenok.JPG


Kod nas je zovu i Azijska patrmka, ali se meni vise svidja naziv Lenok... Kazu da kada odete u Mongoliju na musicarenje Taimena, Lenok radi kao kod nas belica dok musicarite klena  :D... A ja se nesto ne bih bunio ni da musicarim njega po ceo dan  :hammer:
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
X - one dve sto leze na travi su vrlo moguce Dolly Varden. Dolly je zastupljen na na zapadnom djelu stjenovitih planina.

Arctic Char moze da zivi i u jezerima, nije obavezno da ima izlaz u slanu vodu, moze da zivi i u toplijim podnebljima ali tada nije moguca reprodukcija..

p.s. ispravka za gore pomenuti cutthroat, nije westslope, nego eastslope.

 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
http://en.wikipedia.org/wiki/Arctic_char

Moja slika jeste Artic Char, znam sta postavljam valjda...

http://en.wikipedia.org/wiki/Dolly_Varden_trout

Ovo je Dolly Varden...

I da, najjuznije sto moze da zivi Artic Char je 43 stepena severne geografske sirine, sto je negde na jugu Srbije... A u nasim predelima ne postoje mesta sa dovoljno bogatom vodom kiseonikom za nju, kao ni mesta sa dovoljnom nadmorskom visinom, iako ih ima, ne bi bila pogodna za nju! Na tih 43 stepena zivi u juznom Kvebeku i to je najjuznija tacka za nju! Znam mnogo o ovoj ribi, svidja mi se, citao sam dosta o njoj! Ne mozete sada da mi kazete da je ima u Kokinom brodu, valjda znam o cemu govorim! Ovo nije tako cesta riba, naprotiv, u blagoj je krizi izumiranja...
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Ma Kokin brod je pun s čarevi, ili kako se već zove ta zlatovka.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
X-i, riba koja sam ja upecao na Kokinom Brodu je Salvelinus alpinus, ma šta rekle knjige!  ;)

Na srpskom se zove jezerska zlatovčica, upravo zato jer voli jezera.

I sjajno se mresti tamo.
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Evo nađoh neki svoj starinski post s nekog drugog foruma, pa da malo dopunim jednu od Jeprlijevih spomenutih pastrmki.

Cutthroat trout.



Ima 14 podvrsta.

Alvord cutthroat trout


Bonneville cutthroat trout


Coastal cutthroat trout



Crescenti trout- Oncorhynchus clarki


Colorado River cutthroat trout- Oncorhynchus clarki pleuriticus



Greenback cutthroat trout- Oncorhynchus clarki stomias


Humboldt cutthroat trout- Oncorhynchus clarki spp.


Lahontan cutthroat trout- Oncorhynchus clarki henshawi



Paiute cutthroat trout- Oncorhynchus clarki seleniris


Rio Grande cutthroat trout- Oncorhynchus clarki virginalis



Snake River fine-spotted cutthroat trout- Oncorhynchus clarki subsp.



Westslope cutthroat trout- Oncorhynchus clarki lewisi



Whitehorse Basin cutthroat trout- Oncorhynchus clarki spp.



Yellowfin cutthroat trout- Oncorhynchus clarki macdonaldi


Yellowstone cutthroat trout- Oncorhynchus clarki bouvieri



Inače, neke od podvrsta migriraju i u okean, i one mogu da dostignu max. 9kg i 100cm.
Ove druge kojih ima više i koje životni vek provode u tekućim vodama najviše narastu do 1,5kg, a neke od podvrsta ne pređu 20cm.

Ovo je mapa pokrivenosti ovom ribom.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
X-faktor nisi upravu da S. alpinus ne moze da prezivi kod nas. Moze i da prezivi a i da lepo zivi.
Lake trout nazivaju i Salvelinus namaycush koja naseljava jezera po Americi i Kanadi a i S. alpinus koji naseljava alpska jezera mada je to sad na osnovu DNK analiza razdvojeno u nekoliko vrsta. Sam sever Evrope i Kanade naseljava S. alpinus gde mahom zive u rekama i tu ih zovu artic chair.

Inace u Americi zivi bar 5 vrsta roda Salvenilus(zlatovcica).

Evo slike jezerske zlatovcice iz Amerike S. namaycush.

 

Prilozi

  • dalton_trail_lodge_lake_trout.JPG
    dalton_trail_lodge_lake_trout.JPG
    42 KB · Pregleda: 527

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Izvinjavam se u tom slucaju, stara knjiga izgleda...
Mada sam prilicno siguran da ona iz Kokinog broda nije Arctic Char, jer Arctic Char mora da ima oba ciklusa (more i slatka voda) da bi prezivela... Ali sada gledam na vikipediji da je Salvelinus alpinus razdvojena na 3 podvrste... Pa je moguce da ova Salvelinus alpinus oquassa podvrsta zivi kod nas, zato sto njoj jedinoj ne treba morska voda za zivot i obicno zivi u juznijim krajevima nego ostale podvrste...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Da, "zlatovčica alpska" je, kao što joj ime kaže, autohtona u alpskim jezerima, od kojih su velika većina ledničkog porekla, i kao takva nisu baš karakteristična po velikim pritokama ili otokama. I sigurno iz njih ne ide u more.  ;)
 
Vrh Dno