Tanka, a pogrešno obojena

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovo je vrlo važna tema, o kojoj se retko razmišlja i piše. Razmislite malo o ovome. Postoje strune koje su jake, otporne na habanje, istezanje, uvrtanje, a obojene tako da ih riba jasno uoči.
Naš cilj nije da koristimo što tanju strunu, već što manje uočljivu!
Ja koristim vrlo jeftinu strunu, koju ko zna ko proizvodi i namotava, ali ima dobru snagu i trajnost, kao i mekoću. Najbitnija osobina joj je tamno-braon boja, koja, po mom iskustvu i mišljenju velikog broja mušičara, najmanje plaši ribu.
Kada kupujete strune za predvez znajte da je bolje koristiti duplo deblju strunu, pametno izabrane boje, nego najjaču strunu, koja  se vidi na kilometar. Doooobro razmislite o tome!
Po mojim svakodnevnim iskustvima u proteklih dvadesetak mušičarskih godina, na fluorescentne strune ne treba ni obraćati pažnju, niti na strune obojene u neprozirno žuto, belo, crveno... Interesantno je da ja imam loša iskustva i izbegavam bezbojne, providne strune, kao i zelenkaste, žućkaste ili beličaste, a providne strune.
Ubedljivo najbolje rezultate donose braonkaste strune. Što tamnije, to bolje.
Imam i za to objašnjenje:
Svaka struna, posle kraće upotrebe (par minuta) počne da, jedva vidljivo, menja boju. Verovatno usled savijanja i raspucavanja, svaka struna se malo zamuti, što je čini beličastom. E, to je već loša boja! Džabe je ona u prodavnici bila potpuno prozirna.
Tamno braon i crne strune isto promene malo boju prilikom korišćenja, ali to je neprimetno i bitno je da ne mogu da pobele.
To su primetili i mnogi proizvođači struna i mušičarskih predveza, pa veoma često vidimo kvalitetne predveze baš u tamnim bojama.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Moja iskustva su suprotna - najbolje su mi se pokazali providno/zelenkasti monofili za predvez, a najbitnija mi je debljina! Zato tražim izdržljive najlone (i to po mogućnosti krute!) koji su jaki u malim dijametrima (0,12 mi je omiljena debljina).
P.S. Voleo bih da te vidim na Drini ili Ribniku na prelivu gde je voda mirna kao "staklo" sa tamnobraon 0,16 monofilom za predvez. Lipljen će misliti da je pukao dalekovod i pao na vodu :whistle:
 
Z

Zakula

Guest
Iskreno,ja sam koristio nekada,uglavnom prozirne belichasto/zelenkaste, i shta ja znam,.....Mnogo sam zadovoljniji kako kazem ja "kafenim" strunama,tachnije tippet-ima....Najveca razlika izmedju "kafene"  zlatne kornjache i stroft- a  se ispoljavala u sumrak,kada su recimo klenovi mnoooogo raspolozeni....Mislim da se te braonkasto/crne nijanse struna mnogo bolje uklapaju u "ambijent",kada zadje sunce,nego bilo koje druge svetle,"prozirne" strune...Mnogo vishe uspeha sa imao "kafom"....
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mianče je okoreli lipljenaš, pa preuveličava lipljensku navodnu plašljivost od strune. Tamno braon strune sam uvek veoma uspešno često koristio i u mušičarenju lipljena, najčešće na Tari, koju zovu suzom Evrope, zbog "boje" vode. Baš sam mislio na potpuno bistru vodu kada sam preporučio tamno-braon strunu! Možda ste pomislili da ja pecam u zamućenoj vodi, pa zbog toga "lupetam". Ne, uglavnom pecam na izuzetno bistrim rekama, jezerima i barama i naglašavam. Što je bistrija voda, to tamniju strunu koristite!
...mislim, ako hoćete da lovite sa većim uspehom. :tbumb:
Gledajte na ovoj problem ovako- Budite sigurni da ribe vide vaš predvez. Ako je providan i, od kratke upotrebe beličast, potpuno je neprirodan. Ako je tamno-braon, izgleda kao neka prirodna nit, koja slučajno dodiruje vaš mamac. U svakom slučaju, budite sigurni da sve ribe, lipljeni, pastrmke ili klenovi, vide vašu strunu u mirnoj i bistroj vodi. Bilo bi naivno verovati da je struna koja je za 0.02mm tanja potpuno nevidljiva! Ja mislim da ribe skoro jednako vide i 0.14 i 0.12mm. Tvrdim da je mnogo važnija boja. U bistroj vodi prednost kafenih struna postaje očigledna. U zamućenoj možete da koristite i druge boje.
Ko poveruje, poveruje. Ko ne veruje, neka nastavi sa svojom omiljenom bojom strune. I to može biti bitno. :hammer:
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Hmmm ... Ne bih se slozio sa tobom Mix. Mozda je manje upadljivija struna sa tvoje tacke gledista - dok je za ribu koja ima potpuno suprotnu poziciju i nije toliko uklopljena kafena struna u ambijent. I naravno tu je refleksija strune ... koja bi opet trebala da se uklopi u boju povrsine, a ne dna. Praktikujem da koristim strune svih mogucih boja: zlatno-braon, zelene, providne pa cak i fluroscentno-zute kad idem na shtuku :)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Nisam mogao da primetim ama bas nikakvu razliku u boji strune nigde gde sam do sada paecao kao presudnu u smislu da li ce pastrmka uzeti mamac ili ne. Doduse, najvise sam dosad koristio fluorokarbon i ponekad neku alternativu kojom nisam bio zadovloljan jer je ili bila trulex ili se uvrtala nenormalno. Fluorokarbon ne beli, ne zamucuje se i ne menja boju pri koriscenju, a nisam ni za Stroft to primetio, pa ni za Scierra kopolimer koji sam koristio na Drini.
Kornjace se secam dok sam pecao na plovak i to je bio veoma fin najlon tada, ali je u musicarenju nisam koristio. Ako je neko njome zadovoljan, to je OK, jer nisam siguran da boja, bar bilo koja neutralna, utice na izbor ribe prilikom uzimanja mamaca. Cak i fluo najloni imaju sasvim dobar ucinak u lovu smudja, poznatog po odlicnom vidu. Mislim da je boja najlona poslednje sto ce izazvati podozrenje i odbiti ribu od uzimanja muve. Za razliku od stacionarnih mamaca, i nimfa i muve su mobilni i cesto kratko u vidokrugu ribe. Na kraskim vodama i sporim prelivima mozda boja predveza i ima neke veze, ali sve sto brzo driftuje a jestivo je pastrmki je privlacnije od najona koji se krece sa muvom ili nimfom.
Mozda bi u trazenju odgovora na pitanje najpogodnije boje za vrsni predvez kao orijentir mogla da posluzi paleta bija koje se koriste za tonuce strune: smedja, tamnozelena, tamnosiva i dr. Nasuptor njima, intemediate predvezi i vrhovi struna su najcesce prozirni (clear). Verujem da svaki dobar savremeni kopolimer zadrzava, bez obzira na boju, svoju prozirnost dovoljno dugo da obezbedi uspesan ribolov.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kao i kod ostalih delova pribora, čućete različite savete. Jedan kaže da predvez treba da bude tamno-braon (ja), drugi da riba ne vidi predvez, a treći da ja gledam iz svog ugla, pa tako procenjujem vidljivost. Jedan kaže da kupite oštar štap, drugi vas savetuju da obavezno uzmete savitljiv. Kupite WF ili umrite, kažu neki, dok drugi tvrde da je to lagarija.
Ako ste početnik, jedino što treba da uradite je, da odredite koga ćete slušati. Ja mislim da je najbolje da to bude neko čiji ulov bi vas zadovoljio. Ako poznajete nekog ko lovi po 10 lipljena kilaša dnevno, poslušajte ga. Ako neko ulovi 5 pastrmki od po pola kila svaki put, sigurno zna koju boju strune da izabere. Ako ulovi 20 klenova od po pola kila, poverujte njemu...A možete i sami da eksperimentišete i ne verujete nikom. Tako bih ja uradio! :lol:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Svaka svesna individua prihvata informacije i obrađuje ih po nahođenju. Probelm nastaje kada se isključi racio i umešaju emocije u analizu problema. Tada se ne dolazi do valjanog zaključka i takva saznanja se teško ikorenjuju. zato Mix tvoja zadnja rečenica nosi veliku poruku, najzad da nešto pametno kažeš  :p . zajebavam te malo. :bye:
Pošto je ovaj sajt i edukativan :doh: početniku su data naviđenje mišljenja koja su ponekad različita. Na njemu je da izabre. Kao i od koga će prihvatiti savet, je na njemu.
A sada tema....boja strune ima svoju ulogu. Međutim veoma je važno kako se ta stuna ponaša i takoše gde je ona na vodi. Ako ona pliva onda će njena boja da ima drugačiji uticaj na kvalitet ribolova u odnosu na to ako ta ista struna tone. Ja volim da mi predvez potone. Tada struna u vodi treba da ima što neutralniju boju. U vodi prelamanje svetlosti na njoj je zanemarljivo i boja koju ima je i ona koju riba i vidi, pod uslovom da je vidi kao i mi. zato ja i koristim providen stune, one koje imaju što manje obojenje.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Sto, kada, kako i zasto riba vidi nije predmet osobne filozofije i iskustva. Sve bitno o toj temi zanimljivo musicaru skupili su, istrazili, snimili i u knjizi "The Trout and the Fly - A new Approach", 1980. godine, objavili John Goddard and Brian Clark. Ukratko, po pitanju strune i predveza:

- najmanje vidljiva ribi je struna boje dna, jer se vodena povrsina iz riblje perspektive, u vecem dijelu vidnog polja ribe, ponasa kao ogledalo u kojem se vidi dno odnosno stupac vode;
- manje je uocljiva boja, pa i debljina predveza, ali vrlo uocljive su tocke gdje predvez "ulazi" i "izlazi" iz vode, zbog tzv. Newtnovih kolobara (krugovi duginog spektra boja), koji nastaju u tim tockama;
- iz istog razloga riba dobro moze vidjeti pad strune i predveza na vodu, jer taj pad iz riblje perspektive gledano uzrokuje valove duginih boja koji joj 'prozuje' iznad glave.

Kako su danas kamerice za snimanje pod vodom jeftine i jednostavne za koristenje koga zanima moze sam provesti eksperiment. Taj ce pokus, a ne filozofranje, zasigurno bitno promijeniti predodzbu o izgledu muha i pribora koju ima vecina ribolovaca. Postoji i drugi, jos jednostavniji, nacin za provjeru 'vidljivosti' predveza.

Uzmes bijelu posudu s vodom i iznad nje postavis stolnu lampu koja 'glumi' sunce. Stavi predveze raznih debljina i boja i pogledaj sjene na dnu posude. Vise sjene na dnu posude = bolja vidljivost za ribu. Zanimljivo je da tocke ulaska i izlaska najlona 0,08 mm u vodu ostavljaju na dnu posude vecu sjenu nego, recimo, najlon 0,20 mm bilo koje boje neposredno ispod povrsine vode.     
 
Vrh Dno