Toplica - iznad Kursumlije

vs

Newbie
Učlanjen(a)
08.06.2007.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Prolse godine u junu bio sam na Toplici uzvodno od Kursumlije.
Posto mi je ovo bila prva poseta tom kraju, interesuje me kakvo je trenutno stanje, uslovi za ribolov, cena dozvole.
Prilozio sam i slike ulova, iako sam mnogo vise vremena proveo u obilazenju i posmatranju ovog predivnog kraja, nego u ribolovu.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Stanje je isto, samo je Toplica dosta velika. Vazi dozvola iz Nisa, a po ulovu znas sta ima! :tbumb:
 

vs

Newbie
Učlanjen(a)
08.06.2007.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Hvala na odgovoru gospodine Sjekloca.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Gotovo da smetnuo s'uma Toplicu iznad Korsumlije  :doh: :doh: :doh: ..
Jeste da je potrebno malo vise uz Toplicu na gore da bi se lepo hvatala pastrmka koje ima u poprilicnom broju a i dosta lepih komada..Samim tim sto je dosta zastupljena u tom delu migrirala je dosta nize tako da se moze loviti izmedju Korzumlije i Prokuplja ali dosta redje,mada dok ne djipne pastrmka tu je ALAVI klen koji ce vam pruziti zaista lepo zadovoljsto jer ima lepih glavonja,Sve ovo pisem i nadam se da vec KUZITE koja ce moja reka nakon otvaranja posle Nisave biti najposecenija za musicarenje... 8) 8) 8)

--Vidimo se--

  --Fox--
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
907
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Ček da napišem koju, s tog sam kraja (iz Kuršumlije), te su mi stvari poznate iz prve ruke.

Od Prokuplja do Kuršumlije može lepo da se peca klen. Nekako ga je najviše oko govnara, tj. deponija i kanalizacija. Neposredno ispod naseljenih mesta, hladnjača itd... Jebbi ga, takva neka riba...  :-X

Iznad Kuršumlije Toplica kao reka ima tok od nekih 20km, do mesta Merćez, gde je prave Lukovska reka i Topličica (mada i nju zovu Toplicom...). Topličica izvire podno Kopaonika, zapravo nastaje od mnoštva potoka i izvora na oko 15-20km od Merćeza. A Lukovska reka od Merćeza do mesta svog nastanka, neposredno ispod Lukovske banje, ima tok od oko 15 km. Inače nastaje spajanjem Trebinjske reke i Štavske reke. I sam sam počeo da uplićem i jezikom i mozgom, ali tako ti je to.  :-[

Od Kuršumlije pa sve do Merćeza, Toplica je jednostavno silom prepričavana kao salmonidna voda. Zapravo, pastrmke je u njoj od 2000 pa do prošle godi ne bilo u nekom, ako mogu da kažem, solidnom broju, ali je to rezultat potpuno neplanskog poribljavanja, ubacivanja i količinski i "veličinski" i zdravstveno loše procenjene (namerno ili ne) populacije pastrmke.

Tako su 90% riba bil neplodne, pa dodajte svemu tome da su one koje bi narasle do 1kg tamanile sve živo u reci koja ionako ima slab riblji fond, pa na sve to dodajte halapljivost naroda iz ovog kraja koji su na pastrmku gledali kao na jednoroge... Užas!

Do ne tako davno, izvori Toplice su bili jači, vodostaj konstantniji, voda hladnija i bogatija kiseonikom. A onda se 90-ih jednostavno sve u ovom kraju počelo menjati. I druge 2 reke, Kosanica i Banjska, počele su da gube vodu. Kosanica, reka (nekada) prosečne letnje širine 10-12m, presušuje potpuno svake druge godine. Čak i Toplica kroz grad jedva curi u avgustu i septembru (ove godine je drugačije). A na sve to dodati i fabriku tepiha u Lukovskoj banji koja je ko zna kakve hemikalije ispustala ludih 90ih i rezultat je bio neminovnost. Ionako retka autohtona potočara je potpuno nestala iz reke u dužini toka od Kuršumlije do Lukovske banje, tj. oko 35km. Po priči matorih ribolovaca, ranije se hvatala možda po jedna ili 2 pastrmke po izlasku, ali na 15km iznad grada pa uzvodno. I te ribe su bile oko 500-700 gr.

I reku u takvom jadnom stanju, neko jako stručan je rešio da početkom 2000-itih poribi pastrmkom. Klen je u međuvrmenu gotovo isčezao, pastrmke ima u tragovima i pecaju se ili od oko 500gr ili od oko 1kg (dakle generacije iz ribnjaka), a jedine ribe koje su opstale su potočna mrena, vretenak i dvoprugasta uklija.

Pre mesec dana reku su obišli ihtiolozi, koji su inače obilazili tog dana i Sokobanjsku Moravicu i sutradan Nišavu, u cilju utvrđivanja stanja populacije pastrmke, kao i da li je i u kojoj meri potrebno izvršiti poribljavanja.
Iz jednog nasumičnog, ali mislim i najvećeg vira u "salmonidnom" toku Toplice, izvadili su mnoooogo potočnih mrena i ovih drugih ribica, par klenova do 300gr i jednu pastrmku od 1,1kg.
Osim što ni u susednom viru nisu pronašli pastrmku, merenjem temperature vode, ph vrednosti, bogatstva kiseonika, lako su utvrdili da ovde više neće biti poribljavanja (bar ne onih legalnih, odobrenih).

Tako da, moj savet, zaobiđite ovu reku ako planirate da pastrmkarite.

E sad, ima i jedna druga priča, vezana za gore spomenutu Trebinjsku reku. Tamo ima ne baš tako čestih potočara do 25-30cm i mresti se. Ali ta reka je užasno nepristupačna. Video sam slike kod druga koji je iz sela Trebinja, inače uz granicu s Kosovom.

Takođe, potočare ima i iznad Lukovske banje, u Štavskoj reci, koja na par kilometara uzvodno nastaje od neka 2 potoka u kojima opet ima pastrmke i gde se mresti. Ali to su zaista potoci, po 1m širine. I drugar koji je ribočuvar mi je pričao da su jednom nahvatali nekog tipa lokalca iz Lukovske banje koji je pecao tako što je štap ostavio pored reke zabačen (na glistu, naravno) a on sedeo na 5-6 m od obale i tu čekao. Dakle, premala voda i proprezna riba.

Meni je trenutno sada interesantna priča oko završavanja brane Selova i punjenja istoimnog jezera.
Naime, sistem ispuštanja vode kod te brane biće isti kao na Bovanskom jezeru, pa nam eto i druge Moravice.
Jezero će biti poprilično veliko.
Sama brana je, ako me moj gps ne laže, od najniže tačke gde će biti jezero a gde je sada bara puna klenovine pa do vrha visoka 55-60m. A kolika će biti dubina jezera, videćemo.

Evo par slika

Toplica na 7-8 kolometara iznad Kuršumlije






Brana sa strane gde će biti jezero (stajao sam na platou koji je na 1/3 od dna brane)




Sa strane de je ispust (negde na sredini slike)




Evo kada je trebalo da završe branu  :D

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
E ovo ja zovem dobar post!  :tbumb:
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
907
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Mislim da još uvek nije ispis za ovu sezonu, ili barem volim da mislim da nije.  :-*

A reka mala, ali bas divlja, nikada poribljavana (u ovom delu počevši od izvora, koji nimalo nije kratak). Divlje obale, ljudi ni u najavi, a da ne spominjem ribolovce. Pored reke četinari, napolju oko 12-13°C u 16h, Kopaonik u pravom svetlu na zalasku sezone.  :)
Lep izlet, jako teško mušičarenje, zavičaj, i puno srce posle svega.  :D



2463xpz.jpg


2wm3lw5.jpg


v4b5vo.jpg
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Bio sam tamo 2 x ciljano da pecam i ni jednom nisam pecao, uvek je bila mutna.
Tada nije bio asfaltiran put, kako je danas?
Kakva je sitiacija sa branom i jezerom?
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
907
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Ma brana je priča za sebe, Milanče.
Napravljena, završena, čak i kuća za čuvare završena... i stopirano sve pre 2 godine. Od tad se ništa ne radi, a šta je u pitanju, pojma nemam.  :doh:

Jel si ti dolazio na te terene iz pravca Brzeća?

Javi se da ti uštedim vreme, da ti kažem gde ima pastrmke, a gde je moooožda ima posle najezde kuršumlijskih "gladnih siromaha".  ;)

Inače, sad je put asfaltiran u potpunosti.
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Isao sam iz pravca Kursumljije, pa pored brane i uzvodno...
Ove godine sam zavrsio pecanje, mozda sledece...
 
Vrh Dno