Treća ruka & držač bobine

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
"Treća ruka"  vrlo često može dobro doći pri vezanju muva isto tako je i sa držačem bobine (bobbin hanger). Ponekada bobina i konac doslovno smetaju viseči i ne znate kuda bi to okačili. Ako nemate stegu na kojoj je več namontirana treća ruka ili držač bobine ili jedno i drugo sve se to može improvizirati i da služi sasvim solidno. Ako vas zanima nešto o toj trečoj ruci pogledajte ovaj slovenski link Treća ruka. A kako sam ja danas u vremenu pauze pored onog dubbing twistera uradio i i držač bobine pogledajte donju sliku.
Ok. nije baš kao ova
47015-peak-stikke-1680.jpg
ali služi svrsi  :) Naravno sve to može i lepše da se uradi ako se tome posveti više vremena, to su sve skranje jednostavne stvarčice. Bilo kako bilo da ih uradite/napravite (gledano od trenutnih mogučnosti i kreativnosti) dobro če vam služiti i olakšati vam posao vezivanja. Ovu moju sam uradio tako da mogu da ju spuštam i podišem do čeljusti stege kao što je sada na slici. Jednostavno da ne može biti jednostavnije..."prosto ko pasulj"  :D ;)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Slično ovoj tvojoj je uradio i moj stric samo je koristio malo deblju žicu i navukao je na spiralni deo žice (onaj oko stuba stegice) neki bužir. Kad se budem video sa njim slikaću je pa ću staviti ovde. :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
važi, baš bi voleo videti kako je tvoj striko to uradio...ja ču također zamemeniti ovu za deblju žicu. Možda ovu spiralu na kojoj se odlično drži zadržim ako ne nađem nešto onako kako ima ona stega gore.

-----------------------------------------------------------------------

evo baš sam malo prošvrljao po netu i pronađoh ovo
getgrip_6.jpg

Skoro isto kao što sam i ja uradio! Samo što mi se čini da se ovde radi o nekoj čeličnoj žici čija spirala je opružnog karaktera i da bi ju se spuštalo  dizalo treba opustiti spiralu tamo gde je zakačena. Ovo je još bolji i jednostavniji sistem samo treba pronaći adekvatnu žicu.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo kako izgleda stega koja ima i tu takozvanu treću ruku i držač bobine
CFT-9000.jpg
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
U yeboootee pa izgleda ko neki inkvizitorski "torturing device" :D
A mislim da je i moj stric radio od neke čelične žice pošto je siva.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo zamenio sam žicu, ovog puta deblja i tvrđa...isprobao, mnogo mi se dopada taj detalj na mojoj stezi, nema više da mi bobina smeta i mota se oko ruke i .... a tzv. treća ruka e za nju ima vremena ona mi nije baš tako neophodna ali imam potreban materijal i za nju. Ovde sam uradio i ovu oprugu što se opusti kada se želi spustiti/dići držač bobine.

Ako kome nije jasno za šta konkretno može lepo da služi treća ruka na stezi evo primera: Ako radite paraloop mušice koje su zaista fantastične i specifične zbog načina namotavanja petlova pera npr. kao što je ova (Paraloop Dun) onda če vam treća ruka vrlo dobro doći i omogučiti vam opuštenije i ležernije vezanje.
paraloop_dun.jpg


Ovde pogledajte step by step kako i za šta je koristna i ta treća ruka LINK - "PARALOOP" TEHNIKA

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Jednostavno nisam imao mira i morao sam isprobati ovu treću ruku  :doh:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Pohvale Seb :tbumb:
Jedina zamerk je što si koristio bakarnu žicu pa odudara od crno mesingane stege, ali predpostavljam da ćeš ili napraviti novu poboljšanu verziju vrlo brzo ili ofarbati žicu ;)
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Sve pohvale druze Seb! :) Rekao si mi da radis na ovome ali nisam znao da ce ovako dobro da ispadne.
Bravo
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
thx  :)

100ka je napisao(la):
...Jedina zamerka je što si koristio bakarnu žicu pa odudara od crno mesingane stege...
:D veruj mi druže, razmišljao sam o farbanju ali odmah kako mi to palo na pamet i izvetrilo je. To je samo dodatak koji mi služi dobro i samo praktički, ako mi bude stalo do estetike ima da pljunem par €€€ pa da imam ko čovek  :D ali tu mi je najmanje stalo do estetike. Važno je da je žica tvrda i opružna, da služi svrsi. Najbolje bi bilo da je žica od čelika samo bi ju mnogo teže savio nego ovu.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Drzac bobine je pozeljna stvar. Treca ruka je dobra samo ako moze da se transformise u drzac lupe inace nije nesto preterano neophodna. U svakom slucaju DIY varijanta koju je Seb pokazao je odlicna  :tbumb:.

Moracu da napravim nesto slicno + drzac lupe.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Probaj sa žicom od točka bicikla, video sam na sajtu varalicar.com da su od toga pravili stringere, evo i link
http://www.varalicar.com/uradi_stringer.htm
Samo što oni ovde spominju čeličnu žicu, a ja sam prilično siguran da je moguće nači i žicu za bicikl od aluminijuma. Bar ja znam da sam kupovo takve čak i na buvljaku.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Eve je i stegica na mojeg čiču sa trećom rukom (nije čiča sa trećom rukom samo stegica).
main.php


Oko stativa stegice je obmotana neka žica sa izolacijom, pa je provučena kroz lajner (to je koliko ja kapiram nešto ko tirolsko drvce) pa onda viri ova metalik žica koja može da se pomera napred nazad po vertikalnoj liniji, a cela ruka se pomera oko stuba stegice.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
sviđa mi se ovo sa izolacijom, ja sam isto imao nešto takvo u ideji ali  :blush: "teža lenjost nego bolest"  :doh:  :D i ovako je ok, služi svrsi.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ti si Seb svoju sklepao ;) :D, ali za one koji bi takodje ovo da prave, možda nije loše da vide i ovu verziju.
 
Vrh Dno