Trichoptera - krznokrilci

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kod mene u sloveniji kažemo šaš u USA caddis, dok ovde u EU eng. sedge. Ima ih ogromno mnogo vrsta.
Ovde na linku wikipedie se da nači nekih osnovnih informacija link: http://en.wikipedia.org/wiki/Trichoptera
Evo vam par mojih fotki:)

ps.
slike neuroptera koje sam pogrešno nazvao krznokrilcima (Trichoptera ) su premeštena na topic neuroptera. Te slike su na
http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=658.0
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jao, Sebastiane, opet si malo pogrešio. Na prvoj i drugoj fotografiji su insekti iz reda Neuroptera.
Prva je čuvena ALDER FLY (Sialis lutaria) i hvala ti za lepu sliku ovog aktuelnog insekta, a druga je GREEN LACEWING, njen blizak srodnik.
Tek na trećoj slici je Trichoptera u svojoj kućici.
Ako hoćeš da slikaš odraslog krznokrilca, moraćeš da se potrudiš više nego za ostale vodene insekte, jer su solidni letači, a pojavljuju se najčešće tek u sumrak.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
E bas dobro da si me ispravio, meni je ovo bilo malo cudno jer nisam opazio bas dlacice po krilima, ali posto ovih Trichopterae insekata ima preko 400 vrsta sam bio uveren da se radi o njima, tj. da su u toj skupini.
Dakle prve dve su neuroptera! Odlicno.
Ono sto si naveo da su Trichoptera krznokrilci dobri letaci to sam se i sam uverio. Na bohinjki sam pokušao uloviti par u letu :-D ali nije mi pošlo za rukom, ali i to će da mi uspe ;-)
Hvala za ispravku!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo jos par slicica, pogledajte strukture...sve iz iste vode u istom danu pronađeno ali sa različitih struktura dna. ova četvrtastog oblika je za mene novost, prvi put sam naišao na nešto takvo, ali nije bila jedina našao sam ih više sličnih.
 

Prilozi

  • tular u kucici.jpg
    tular u kucici.jpg
    99,3 KB · Pregleda: 1.872
  • 1.jpg
    1.jpg
    42,2 KB · Pregleda: 785
  • 4.jpg
    4.jpg
    55,6 KB · Pregleda: 1.325
  • 5.jpg
    5.jpg
    57,7 KB · Pregleda: 696

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jedna vrsta krznokrilca može praviti kućice od različitih materijala, ali u istoj reci, to ćete veoma retko videti. Najčešće različite vrste koriste različite materijale i oblike i po tome ih vešti entomolozi u prvi mah razlikuju. Trichoptera je malo manje proučavan red insekata od čuvenih jednodnevki. Ima puno sličnih vrsta, pa čak i endema. Odrasli insekti, iako posebnih vrsta, veoma su slični, pa ih razlikujemo u drugim stadijumima ili uveličavanjem, pa brojanjem, merenjem... Uh, ovo zaista nije potrebno jednom mušičaru. Taj koga ovo zanima i nije (samo) mušičar. On je entomolog.
Lepo je imati na sajtu ovako lepe fotografije larvi Trichoptera sa kućicom. Poznato je da ih ribe obožavaju. Posebno pastrmka, koja i najkrupnije larve, sa kamenitim kućicama, guta u slast. Ponekad, u šali, kažem da je najteža pastrmka u reci ona koja se najela ovih larvi, jer u stomaku može imati i nekoliko stotina grama čistih kamenčića.
Stoga, ove slike nisu zezanje. One će poslužiti da kreativni mušičari naprave realistične imitacije ovog dobrog mamca.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Je li u redu ovde pisati o imitacijama ucaurenih caurasa, kako sam cuo secto da ih ovde zovu, sem sto se korsite i nazivi: "krznokrilci", "tulari". "tularasi", "vodeni moljci", a "sedge" i "caddis" vec, cini mi se, i prosjaci uz reke zickaju ("Ciko, ciko daj mi jednog sedza" :)). Ili neki veliki musicarski strucnjaci koji sami ne prave muve.
Slicno kao i mrezokrilci (Neuroptera), tularsi sklapaju krila kao "krov na dve vode" ili sator moje mladosti, a slicno kao moljci imaju dlacice na krilima (otud jedan od naziva), s tim sto ih pravi moljci sklapaju kao "delta wing".
Dakle, vec sam negde pitao u postovima o Cased Caddis nimfi, koja treba da u prolece,a verovatno i u drugim sezonama pri jacoj i vecoj, pa i malo zamucenoj vodi, bude tajna uspeha. Ima li neko iskustava sa njom? Vidjao sam nekoliko varijanti, jednu sam cak i pravio i probao da bacam, ali nisam imao uspeha.
Interesantno je da su moja opazanja o imago tularasima malo drugacija, jer ih vidjam od najranijeg prepodneva (8 - 9 sati), a tupkanje o povrsinu vode krene obicno tek popodne. Nekad je bas do podneva milina suvim muvama, bilo elk, bilo CDC tularasima loviti u brzacima.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
pedjabg je napisao(la):
Je li u redu ovde pisati o imitacijama ucaurenih caurasa, kako sam cuo secto da ih ovde zovu, sem sto se korsite i nazivi: "krznokrilci", "tulari". "tularasi", "vodeni moljci", a "sedge" i "caddis" vec, cini mi se, i prosjaci uz reke zickaju ("Ciko, ciko daj mi jednog sedza" :)). Ili neki veliki musicarski strucnjaci koji sami ne prave muve.
  :D :D :tbumb:
Mislim da je jedina razlika između moljaca i tularaša u tome što moljci imaju ljuspice na krilima koje se lako skidaju, što je posebno uočljivo kada nekog od njih sveknete u nameri da omiljeni džemper ispleten sa ljubavlju od strane drage vam osobe, spasete... :doh: Kod sedževa to nije pojava, njihova krila imaju dlake koje se teško skidaju....
Što se tiče nimfe evo par linkova gde su lepe i mislim lovne muve predstavljene
http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=792.0
http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=281.0
http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=200.0
Ima sigurno još negde, trebalo bi da se forum sredi, preurede teme, ali o tome nije diskusija.
Što se tiče tvog pitanja reći ću ti odmah da sam ja slabo lovio nimfama, tako da koliko god želeo da dam svoje mišljenje i odgovor, ono bi bilo čisto naklapanje tako da ću ga izbeći.
A što se tiče javljanja e to je druga stvar. Lično sam ih najviše viđao u sumrak, naravno kada polažu jaja i prave karakteriostične prebege preko površine vode. Dešavalo mi se često da kada se probijam kroz džunglu i kada rastresem grane isteram rojeve, u sred dana, ali su oni neaktivni do te akcije i kao takvi ne mnogo interesantni namay mušičarima.
Lično ovu porodicu insekata do skoro sam smatrao kao manje važnu, npr. u poređenju sa Ephemeropterama pa čak i u poređenju sa kamenjarkama. Kažem do skoro jer sam uvideo važnost ove porodice....iz gore navedenog razloga entomologija ovih insekata mi je relativno strana. Nisam ti druže baš nešto pomogao ali dok čekamo ostale, iskusnije članove i/ili koji više znaju može da prođe! :doh: :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vidim da ste zbunjeni, kada treba da upotrebite srpski naziv za larve ili odrasle trihoptere. I ja sam bio takav, dok nisam seo i dobro razmislio o tome. Sedž, kadis, kedis, tular, tularaš, čauraš, vodeni moljac ili krznokrilac?
Poznati srpski autori, mušičari, u našim popularnim časopisima, koriste lokalne nazive za ovaj red insekata, poput "tularaši ili čauraši", ili američki "kedis", jer nema utvrđenog naziva za ove, većini nepoznate, životinje. To kod mene nije prošlo, jer ih odlično poznajem, kao i njihov pravi naziv, Trichoptera, što u prevodu sa latinskog znači krznokrilac. To je savršen i nepopravljivo dobar naziv za ove životinje.
Mislim da sam se pridržavao naslova ove teme, čiji autor kao da je hteo da se bavi i jasnim i jednostavnim naučnim nazivom ovih insekata.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
Vidim da ste zbunjeni, kada treba da upotrebite srpski naziv za larve ili odrasle trihoptere. I ja sam bio takav, dok nisam seo i dobro razmislio o tome. Sedž, kadis, kedis, tular, tularaš, čauraš, vodeni moljac ili krznokrilac?
Poznati srpski autori, mušičari, u našim popularnim časopisima, koriste lokalne nazive za ovaj red insekata, poput "tularaši ili čauraši", ili američki "kedis", jer nema utvrđenog naziva za ove, većini nepoznate, životinje. To kod mene nije prošlo, jer ih odlično poznajem, kao i njihov pravi naziv, Trichoptera, što u prevodu sa latinskog znači krznokrilac. To je savršen i nepopravljivo dobar naziv za ove životinje.
Mislim da sam se pridržavao naslova ove teme, čiji autor kao da je hteo da se bavi i jasnim i jednostavnim naučnim nazivom ovih insekata.

:yeswink: :tbumb: thx ;)

ja za krznokrilce inače u govoru koristim reč "kadis" (baš kako sam i napisao) ali po nekada nehotice pokoristim i neku drugu reč. u bivstvu to je krznokrilac, ta reč im je najprikladniija na našem jeziku. Leptir se isto začauri ali nije krznokrilac  :)

Po pitanju larve krznokrilca u kucici se daju lepo imitirati i jelenjskom dlakom. Pogledajte od O. Edwardsa, slika  odmah druga po redu "Cased Caddis" link: http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=324.0, . Ovde možemo nekako da svrstamo i killer buga.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo da prilepim jednu sliku na forum pa ozivimo ovu temu. Pored kuce gde zivim mi je potok i cesto vidim predvecer ove male zivuljke sa sitnim dlacicama po krilima. Velicine je taman za udicu #12. Telo mu je boje cimeta.

 

Prilozi

  • krznokrilac.jpg
    krznokrilac.jpg
    52,8 KB · Pregleda: 690

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Oktobarac, juče uslikan.
 

Prilozi

  • Oktobarski 013.jpg
    Oktobarski 013.jpg
    108 KB · Pregleda: 644
  • Oktobarski 014.jpg
    Oktobarski 014.jpg
    113,5 KB · Pregleda: 723

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
i ja sam istog pronašao na jednom čamcu prije tri dana...konkretan zalogaj za ribice
 

MarkoTimokRiver

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2009.
Poruke
453
Broj reagovanja
0
Lokacija
United States of Balcan
Made in Crni Timok

CrniTimok60.jpg
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Koje su boje i veličine larve,pupe i odrasli iz ovih kućica sa Markove slike?

Hajde znajše sada da vedimo ko zna?
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Jel moze dva pokusaja?  :)

1) Great Red Caddis ili Murragh ( Phryganea grandis- bipunctata) Duzina krila 25-30 mm a zajedno sa antenama i do 6 cm. Telo sivo, krila crveno-braon.

2) Large Cinnamon Sedge ( Potamophyllax i Limnephilus) Duzina krila do 18 mm. Zuto-, braon krila sa karakteristicnom svetlom pegom. Telo zeleno.

 
Vrh Dno