Trico

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Danas su na barama pokraj Juzne Morave pojavili ooogromni rojevi najsitnijih jednodnevki iz porodice Caenidae. Musicari ih  nazivaju trico ili anglers course. Zive u mirnim i stajacim vodama muljevitog dna. Njihov zivot iznad vode ne traje dan-dva kao kod ostalih jednodnevki vec samo sat-dva. Odjednom se pojave, obicno predvece, i kratko se zadrze. Nakon brzog parenja sve popadaju na vodu sa povecom kolicinom oplodjenih jaja. Toliko ih ima da svaki put sigurno izazovu sve ribe sklone povrsinskoj ishrani. Tako je bilo i danas. Moj plen su bile krupne bodorke i suncanice. Lovio sam ih i preko dana, ali na nimfu. Kada su se pojavili trico-i u kombinaciji sa jos prisutnim longhorn sedge-vima, prstalo je na sve strane. Poput planinskog jezera punog pastrmki. Samo takvih jezera kod nas vise nema, a ovakvih bara itekako ima.
 

Prilozi

  • CA_NIDAENDUN1.jpg
    CA_NIDAENDUN1.jpg
    26,3 KB · Pregleda: 305

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Evo mog nesto sireg priloga uz ovu interesantnu temu…

Kada se kaze Trico, misli se obicno na vrste roda Tricorythodes (skracenica je Trico, familija Tricorythidae). Ovaj rod (i familiju) necete naci u Evropi, osim mozda u kolekciji cuvenog British Museum-a. Skracenica Trico je potekla od americkih musicara, a izgleda i da je kod nas usvojena.

Familija Caenidae, sa rodovima Caenis i Brachycercus, prisutna je na oba kontinenta (Amerika i Evro-Azija). Brachycercus je redak u pastrmskim potocima jer voli topliju vodu, Caenis obitava i hladnije, dok je Trico tipican za hladne salmonidne vode.

Delim MixMasterov entuzijazam prema lovu imitacijama malih insekata. Obozavam lov slatkovodnih riba lakim stapovima (3wt i laksi, pogotovu leti kada nema vetra i voda je niska i bistra), malim muvama (vel. 20 i manje) i tankim predvezima. Mozda je bolje koristiti termin stapovi male snage (‘low-power rods’), jer smo vec polemisali o relativnosti snage stapa i broja strune. Ovde nema bodorke i babuske, ali ima suncanica i basova (raznih vrsta i nisu svi veliki), crappi-ja, grgeca i drugih riba koje strasno vole slicne muve. Evo slike sa malim muvama koje cesto koristim u lovu pastrmke, ali i toplovodnih riba. Na gornjoj slici nema Trico imitacije, ali ima npr. malih diptera koje su izuzetno ceste, ne samo na stajacicama, nego i na mnogim pastrmskim vodama. O raznoraznim (iskljucivo) toplovodnim muvama mozemo posvetiti poseban topic.

Da se vratim na temu… na ovdasnjim vodama sam sretao sve tri gore pomenute vrste sitnih jednodnevki, ali je Tricorythodes daleko najcesci i time najbitniji za ovdasnjeg musicara, a roji se u kasno leto, sa tipicnim jutarnjim padom spinera. U Srbiji primat imaju vec pomenute Caenidae i njihove imitacije, vezane na sitnim udicama, mogu da vam izvade dan. Razlike su vrlo male i slicne muve se univerzalno koriste (primeticete da ima Trico imitacija sa krem, kao i sa crnim abdomenom). Bez obzira sto neki autori zele da prikazu ogromnu razliku izmedju Evrope i Amerike, veoma slicni insekti zauzimaju identicne ekoloske nise. Razlike su itekako bitne za sistematicara-entomologa, ali za nas musicare taksonomija ne igra presudan znacaj.  Koga je briga dali se se jednodnevka zove Litobrancha ili Ephemera, Stenonema ili Ecdyonurus, ako zivi u slicnom habitatu i izgleda vrlo priblizno? Trik je otkriti pandane najcescih vodenih insekata Evrope u Americi i obrnuto i lako cete prilagodjavati musice po potrebi. Ja sam na to bio prinudjen.

Ove ‘angler’s curse’ imitacije se najcesce izradjuju na velicinama 20-26. Evropske Caenis sp. su cesto jos manje od americkih Tricorythodes-a, do velicine 26 (duzina tela 3mm). Za one koji slabije poznaju engleski jezik, da kazem i da slikoviti naziv ovih mikro-jednodnevki, ‘angler’s curse’, u prevodu znaci ‘ribolovceva psovka’.  Ribolovci sa slabijim vidom cesto izbegavaju male musice jer se tesko vezuju za predvez i prate na vodi, pa odatle i ime…

Lov lakom opremom i finim predvezima stvara i od manje ribe opasnog i izazovnog protivnika. Budite pazljivi sa izborom i vezivanjem cvorova ako koristite ultra-tanak najlon. Tanak najlon i male muve idu ruku pod ruku. Moj trenutni favorit je Tectan Premium Plus 0.08mm nosivosti 2lb (0.9kg), ovde se prodaje kao spining kopolimer. Stap sa meksim vrhom puno pomaze. Za lov suncanica na “pondovima”-jezercima, cesto koristim ultra-laki shooting head system na rezervnoj spulni, kada zelim da promenim taktiku i bacam vecu muvu uz jaci predvez (recimo strimer, poper, bugger ili debelu nimfu vilinskog konjica) lakim stapom. Za male musice vrlo cesto koristim udice sa debljom zicom (recimo ‘heavy-wire’ modele za nimfe). Posto imaju relativno malu masu, dobro funkcionisu i za plivajuce muve, a veca riba ih teze ispravlja. Ako nikada niste lovili ovako malim muvama, primeticete da je njima nesto teze zakaciti ribu, zbog malog luka udice. To je jos jedan razlog sto je ovakav tip lova pravi izazov. Jos jedno odlicno resenje je da  za male muve kupujete short-shank, wide gap modele udica. Time dobijate imitaciju koja ima za velicinu siri efektivni luk udice, sto pomaze kacenju ribe (npr. udica vel. 20 ima luk kao 18).  Treca varijanta je da na nesto vecoj udici (vel. 16) vezete dve musice i tako dobijete “Trico cluster” koji imitira dva insekta u vreme parenja. Cetvrto resenje-ostavljam za sledeci put.

Na donjoj slici je sicusni Trico spinner (vel. 24) vezan za Tectan predvez mojim najdrazim cvorom: Kreh-loop ili non-slip mono loop. Poceo sam da ga koristim u periodu kada sam prakticno iskljucivo pecao u okeanu i prilicno zapostavio slatkovodni ribolov, a sada ga koristim za sve vrste ribolova, ukljucujuci i suve musice. Jedan je od retkih koji nose blizu 100%, kako sa kopolimerima tako i sa fluorokarbonom. Musica je ovim cvorom manje sputana, sto je dobro iz vise razloga: podvodne muve imaju bolju akciju, a plivajuce imaju bolji “drag free drift”, bez obzira da li ga stvara struja izazvana vodenim tokom ili delovanjem vetra. Svaki iskusni musicar ima svoje resenje za sistem spajanja/vezivanja, ovo je jedan od mojih proverenih favorita. 

Na poslednoj slici dole je tipicno jezerce u jednom velikom parku u kome pored basa, suncanica, grgeca ima i pastrmke, ali se na njemu prve dve vrste ubedljivo najbolje love. Slikano je prosle godine u rano prolece, kada taktike lova sa malim muvama nisu neophodne-mogu da budu i kontraproduktivne (mislim konkretno na ovu vodu).
 

Prilozi

  • male musice.jpg
    male musice.jpg
    91,5 KB · Pregleda: 513
  • kreh-loop i trico.jpg
    kreh-loop i trico.jpg
    19 KB · Pregleda: 372

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mislim da vecina musicara preteruje sa usitnjavanjem ovih insekata. Insekta sa prve slike gore sam lenjirom premerio kod kuce. Duzina tela bez repa mu je dobrih 4 mm, a raspon krila oko 7 mm. Napravio sam ga na broju 18 i super je. Imam ga i na broju 20, ali mi je on sitniji od originala. Takodje jednu sam vezao i na broju 16 sa skracenim telom. Imam izuzetno losa iskustva u musicarenju najsitnijim udicama i zato mislim da ih treba sto je moguce vise izbegavati. Ne zbog lose uocljivosti, vec zbog "ubodljivosti" i izdrzljivosti. Ja uvek prilagodjavam ceo sistem i njen vrlo vazan deo, udicu, uspesnom savladavanju svake zakacene ribe. Cak i u "catch & release" revirima musicar se iznervira kada mu riba s kojom se pola sata nadmudruje, ispravi udicicu ili se otkaci.
Ova imitacija koju prikazuje Oldsurehand, kreh loop trico je veoma slicna (ista) mojoj i preporucujem je i ja. Treba je raditi u crnoj i u zuckasto-krem boji, poput onog zivog insekta sa slike. Najvaznije je da ne preterujete sa polipropilenom na krilima, bas kao sto ni Oldsurehand nije.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Jos malo o izboru udica za male muve…

Svojevremeno sam izbegavao sto sam vise mogao male udice, dok se nisam preselio u novi kraj i upoznao ovdasnje reke, gde su trzalice ribama najcesca hrana. Proslog leta sam, recimo, skoro svakodnevno visio na potocima gde je razlika izmedju musica na udicama 18 i 22 vise nego dovoljna da presudi ishod nadmudrivanja sa ribom. Malo ekstremna situacija, ali male muve su bile jedini izlaz, hteo ja to ili ne. Takodje sam zakljucio da je strah od malih musica zapravo lezi i u ribolovcevoj psihi. Ovo sam najbolje uvideo na sopstvenom primeru, jer sam godinama imao par kutija sa malim muvama koje sam uvek nosio u lov a podsvesno izbegavao da ih koristim i kada je mozda stvarno trebalo.

Prosle godine sam postigao licni rekord u lovu finih riba malim muvama. Problem koji smo pominjali (u gornjim postovima) u vezi ispravljanja udice je danas nesto manji zahvaljujuci boljem celiku i ostrim dizajnima japanskih proizvodjaca. Nedavno sam bacio skoro punu kutiju starih Mustad udica koje su bile suvise meke-nisu mogle ni izbliza da se nose sa Japancima. Takodje, velicine udica ce zavisiti od modela i mozda je bolje rukovoditi se duzinom nego brojem (sto rece MixMaster). Evo modela udica koje najtoplije preporucujem za male muve i koji me nisu izneverili. Koristicu Tiemco nomenklaturu, a vi izaberite slican model-znacete o cemu pricam:

TMC 200R-ovaj popularni model mi je postao favorit sa mikro musice. Ima nesto deblju zicu (iako nije navedeno) i 3x dugi vrat, znaci udica 22 ce biti iste duzine kao normalna udica vel. 18;

TMC 2488H-malo tezi model da se nadje ali ima najbolje osobine: 3x sirok luk, 2x kratak vrat, extra debela zica –cak i 18-tica izgleda vrlo mala. Povijeni dizajn daje otpornost prema ispravljanju;

TMC 501-moj stari favorit na kojim je vezano dosta muva na slici u mom prethodnom postu, mozda jedna od prvih udica nove generacije gde je koriscena jednako debela zica i za najtanje modele (umesto postepeno tanja kako se brojevi smanjuju). Ima 1x kratak vrat.

Ima i drugih sjajnih modela/proizvodjaca, ali konkretno sa ovim imam iskustva.

Primeticete da svi ovi modeli imaju pravo okce, koje nije povijeno na dole ili gore (‘straight eye’), sto omogucuje najidealniju kontru. Moje misljenje je da je izbor udice od kljucnog znacaja kod malih musica, ako vec vodimo racuna o predvezu, cvorovima ili izboru stapa.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jedno je sigurno:
Ponesimo u ribolov i najsitnije i one malo manje sitne muve (udice). Ako riba uzima bez problema ove vece, super! Ako ne, tek onda vezimo najsitnije.
Inace, ja sam alergican na Mustad i koristim samo Gamakatsu i Tiemco.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Najnovije Mustad Signature su druga prica-rade se u Aziji. Freshwater modeli su vrlo dobri, a Saltwater imaju najbolji odnos cena:kvalitet. Slicno se "povampirio" i Partridge. Iz skripca u koji su upali sredinom 1990-ih su se izvukli prebacivanjem proizvodnje u Aziju i sada rade odlicne udice.
 
Vrh Dno