UTICAJ SUNCA I MESECA NA USPEH U RIBOLOVU

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Uticaj sunca i meseca,po meni uopste nije za zanemarivanje, jer postoji kao jedna od glavnih komponenata za opsti uspeh u ribolovu .Zato ako prihvatate tvrdnje o pomenutim uticajima recite nesto vise o ovom slucaju....????
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Verujem da postoji uticaj mesečevih mena na ribu tj. njeno raspoloženje za hranjenjem. Kada sam tek počinjao da pecam dosta sam jurio te kalendare respoloženosti ribe po domaćim časopisima ali sam odustao od toga odavno. Mislim da postoje neki faktori koji igraju mnogo bitniju ulogu pri ribolovu, a to su hidrometeorološki uslovi i umeće ribolovca.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Uticaj Sunca i Meseca na moj uspeh u ribolovu su ogromni. Dok je iznad mene Sunce, ja mušičarim. Dok je na nebu Mesec, ja spavam i ne lovim ribe.  :lol:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Za mene mesec ima uticaja kada idem u lov mladice, znaci malo pre svitanja. Siguran sam da nesto tu postoji sto utice na ribolov.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
kad god mi je bio pun mesec hvatao sam stuku tacno u 15h bey obyira na doba godine,cak i ako ceo dan nije radila
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ma da je meni doći do informacije kada mladica pobenavi, dani kada je lak plen  :D (u vremenu kada je otvorena sezona na nju). Navodno mesec ima tu neku igru, tako se govori među mladičarima u SLO. Negde na početku i negde na kraju sezone su valda ti dani kada se ozbiljno lovi. Hmmm  ??? :blush: Još  da ja to saznam, ali mnogi to znanje ljubomorno čuvaju. A jedan izlazak samo za istraživanje terena je za mene trenutno preskup. I kako kaže teško ču izači na mladicu  :mad: :'( grrr... Bili su neki izgledi ali... :'( :blush:
@Djomla, da nije da ti poseduješ to znanje o danima kada "vampiri izlaze na bal" (mladice), dani kada kraljica luduje?
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
sebastian je napisao(la):
@Djomla, da nije da ti poseduješ to znanje o danima kada "vampiri izlaze na bal" (mladice), dani kada kraljica luduje?

Nema tu mnogo filozofije. Problem ti je veliki jer nisi stalno pored vode, da upoznas se sa njom na TOJ reci, a ne da ti ja pricam iskustva sa moje. Ali...
Najvise sam imao ulova izutra znaci tik posle svitanja i onda negde oko 9-10 sati izutra dok otopli malo (tad sam imao najvece). Uvece je preko zime veoma tesko loviti, a tada sigurno radi. Mladica krece sigurno posle svake kise, kad se voda pocinje da razbistruje, promene vodostaja (tada menja polozaj,ako je raste vodostaj prilazi u kraj obale). Luduje po nekoliko dana ako je bilo 15 dana hladno ispod nule, pa onda krene da otopljava  i temperatura se popne, i obrnute situacije. Sto se tice meseca , tu nisam siguran ni u sta, ali probas kad je pun pa vidis kako radi, pa onda kad je mlad. Mislim da po punom radi bolje. Poslednji put je uhvatismo pre svitanja 20-ak min. pun mesec.
Ma ovo je neko moje iskustvo, ako zelis dodji u Srbiju da lovimo mladicu danonocno, a ne tamo samo kad se skupi neka para! ;) :)

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Druže mnogo hvala za odlične informacije. Hvala također i za velikodiušan poziv. Došao bih ja ali  :) ... kako god, šta je tu je, moram se zadovoljiti sa ovim ovde. Ovde se mladica lovi preko dana i to samo preko zime do 15. februara. Doči lu ja do nje kad tad  ;)
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Poznato je da sunce i mesec itekako uticu na plimu i oseku,a one se,iako nedostupne nasem oku,manifestuju i na slatkim vodama.To ribe itekako osecaju,sto se kod njih manifestuje tako sto imaju pojacanu ili oslabljenu aktivnost za hranom.Mislim da nimalo tema nije naivna niti za izbegavanje.Po meni uopste ne treba gubiti iz vida ovu komponentu koja je u tesnoj vezi i sa ostalim uslovima:Doba dana,godine,vodostaj,pravac vetra,zamucenost vode itd itd...
 
Vrh Dno