uvrtanje predveza

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Nisam ni pomislio da si se ti zbog Varivas predveza ukljucio u temu... ja mislim da je samo prenaperenost musice u pitanju.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.993
Broj reagovanja
238
Lokacija
Norway
Predvez ti se uvrce zato sto ti ova veca musica ( a i mnoge slicne njoj) ima mnogo veci otpor vazduha dok leti i ako joj nogice nisu vezane tako imaju istu gustinu u celom krugu,  vazduh negde lakse prolazi i dolazi do uvrtanja musice.
Ili koristi malo deblji predvez ili dobro obrati paznju na to kad kupujes musice.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Musica ti se ne uvrce kad je bacas kako kaze nespetro vec kada je na vodi a ti je privlacis da bi ponovo zabacio. Nije ova musica tolika da bi pravila nekakav znacajni otpor vazduha i uopste nije losa musica.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.993
Broj reagovanja
238
Lokacija
Norway
Znaci kotrlja se po vodi?  :lol: 


Evo neka nam @Lizard izadje sutra na travu i lepo izbaci nekoliko puta pa kaze rezultate. A ti, os se kladis?  :D
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Ne kotrlja se nego se rotira oko svoje ose, ono kao centrifuga.

Mogu da se kladim bez problema ali da ne vuce musicu ni kroz travu vec kada hoce da da podigne musicu neka pridje do nje i pokupi visak strune, pa onda ponovo bacanje. Doduse ako je musica na udici 10 ni 5x nije dovoljna debljina. Napadoste decka da mu ne valja musica a ona je sasvim korektna i sigurno lovna.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Sta mu predlazes da stavi recimo tipet 0.20mm i da onda peca?
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.993
Broj reagovanja
238
Lokacija
Norway
simpson H je napisao(la):
Ne kotrlja se nego se rotira oko svoje ose, ono kao centrifuga.

Mogu da se kladim bez problema ali da ne vuce musicu ni kroz travu vec kada hoce da da podigne musicu neka pridje do nje i pokupi visak strune, pa onda ponovo bacanje. Doduse ako je musica na udici 10 ni 5x nije dovoljna debljina. Napadoste decka da mu ne valja musica a ona je sasvim korektna i sigurno lovna.

Moze rotirati oko ose u brzoj vodi, ali sta je sa stajacom?
Cini mi se da musica ima i krila koja su malo duza od nogica, tako da mislim da bi ona sprecila rotiranje.

Sve u svemu mislim da se okretanje desava u vazduhu jer, pogledaj da su najgore propelerke one jednodnevke sa izbacenim krilima od debljeg najlona, a one se ne okrecu po vodi.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Predvez se uvrće dok je mušica u vazduhu... Najviše u false cast-ovima. Kada se privlači po vodi ona se samo raspetljava, tj. predvez se ispravlja i okreće mušicu.
A naravno da se uvrće zato što je predvez previše tanak za mušicu sa tolikim otporom vazduha.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
crni je napisao(la):
Sta mu predlazes da stavi recimo tipet 0.20mm i da onda peca?
A sto da ne?  Te vece gusto naperjane musice i onako sluze za brzake gde ni 020 nije problem . Sto se plasiti tih debljina?
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Ja bih rekao da se uvce tipet a ne predvez, osim ako nije stavio tipet ili je tipet jaci od predveza. A ovakva musica ce uvek da pravi ove zajebe
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Milanče je napisao(la):
Predvez se uvrće dok je mušica u vazduhu... Najviše u false cast-ovima. Kada se privlači po vodi ona se samo raspetljava, tj. predvez se ispravlja i okreće mušicu.
A naravno da se uvrće zato što je predvez previše tanak za mušicu sa tolikim otporom vazduha.

Aha moze ova teorija ali u crtanim filmovima. Ja sam mislio da su matematika i fizika srodne nauke ali me Mita demantovao :D :D

Kako to moze pri otporu vazduha neko telo da se okrece u jednom smeru (da bi uvrtalo tipet) a pri otporu vode u drugom smeru (da bi ga odmotavalo)? Kretanje tela je potpuno isto pri razlicitim otporima samo moze da se razlikuje brzina ali ne i nacin kretanja. Moze u vazduhu vise da se zapetljava ali se u vodi nece raspetljavati. Ali ako gledamo gde se vise musica rotira onda treba u obzir uzeti i razredjenost vazduha u odnosu na gustinu vode jer vise vazduha prodje kroz hackle (dok musica leti). Naravno postoji i jedna stvar koja se zove trenje kotrljanja ali previse bi otisli u nauku a premalo konkretno na uvrtanje tipeta.

Cinjenica je da se ovo uvrtanje regulise iskljucivo debljinom predveza-tipeta i tu je Mita (i ja naravno :D) 100% u pravu. A nespetro je vuna :hammer:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Jovanča je napisao(la):
Ja bih rekao da se uvce tipet a ne predvez, osim ako nije stavio tipet ili je tipet jaci od predveza. A ovakva musica ce uvek da pravi ove zajebe

Istina ali je tipet sastavni deo predveza, covek kaze da peca konusnim monofilnim. Naravno da se uvrce tipet ili tipet deo ali ako uvrtanje bude ucestalo uvrtace se i ceo predvez u jednom trenutku. Naravno teoretski, u praksi nikad ne stigne dotle jer ili promenis musicu ili je otkines ili ulovis ribu :D
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Za ovo uvrtanje u vazduhu i ispravljanje na vodi Profa je  ispravno rekao. Navezi odmah samo velika krila od celofana na udicu  i sidji tu do reke par zabacaja da proveris.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
simpson H je napisao(la):
...
Aha moze ova teorija ali u crtanim filmovima.
...

Nije ovo teorija nego praksa :yeswink:

Ajde probaj, stani negde na ravno (asfalt, parket, hala, plitka mirna voda) izbacaj false castovima muvu koja uvrće tipet, ostavi sistem na podlozi, prošetaj se do predveza i uhvati i podigni kraj strune (početak predveza). Predvez i tipet će se "odvrteti" u tvojim rukama :bleh:
Isto se događa i kada privlačiš muvu ka sebi i skraćuješ strunu...
 
Vrh Dno