Veličina tungstena i plasenje ribe

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.698
Broj reagovanja
1.000
Lokacija
Svilajnac
Skupih još godinu dana iskustva, više znanja nova pitanja, skoro mi je nešto palo na pamet pa da čujem vaše mišljenje. Generalno tungsten od 2.5mm mi je favorit, mogu da pecam na daljinu mogu direkt, tamo gde lovim mohom nije više od 0,5m i sve je to super. Kada su veće dubine i brža voda ide teži tungsten naravno ali sve to zna da smanjuje komociju prilikom zabacivanja, zna i da se kači preterano itd...tako da 2.5mm ne menjam nema smisla pred svakim virom od 1-1.5m stavljati tungsten od 3-3.5mm pa kada prođeš vraćati 2.5mm i tako stalno. Razmišljao sam šta bi bilo kada bi lovio stalno sa 3mm, brzo tone imace efekta u viru a loviće i u plitkoj vodi, da li je to zlatna sredina, a šta ako bude plasilo ribu jer definitivno više pljuska o vodu. Juče sam to probao, imam utisak da je 2.5mm ipak više lovilo mada sve to ne mora da znaci jer pitanje je dal je riba bila na svakom mestu gde sam bacao a i sam sam sebe ubedio da će 3mm više da plaši ribu pa sam brzo odustao nisam isterao do kraja...
Šta vi mislite, u vodi koja je relativno mirnija dubine do 0,5m pa i manje da li tungsten od 3mm više plaši ribu od sitnijeg?
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Ribu plaši sve... siguran sam da je plaši više nesmotren pokret štapom nego da li će pasti tungsten veličine 2,5 ili 4mm :whistle:

Ali generalno ja na direktno ne bacam tungsten ispod 2,5mm mada i to rijetko za moj ukus i stil kako ja lovim na direktno 3mm do 4mm je najčešće što ja bacam i što mi dobro leži tone itd. od udica 16 do 10 tako lovim direktno i tako mi najviše uspjeha ima 90% na jednu nimfu a ovih 20% na 2 recimo Neretva ili mjesta sa bržim protokom vode.

Ako je voda spora i dubine cca. 0,5m - 2m onda radije manja nimfa 1-2,5mm tungsten i lov na špagu, desi se na Ribniku recimo (mada 90% vremena lovim na Ribniku na špagu) da lovim recimo na direktno sa priborom ugođenim za to 10-11ft štap 3ka pa proradi suha pa bi mijenjao ili radi sitna nimfa 20ka pa opet ti sa nimfarošom na suhom.
Jednostavno treba se opredjeliti kad podješ u ribolov koju tehniku ćeš da koristiš to je najbolje ili ev. 2 čekrka sa 2 različita sistema direktno i špaga i udri.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Nema univerzalnog to je sigurno.... Za vodu kakvu opisujes cak i 2.5mm je mozda pojako.... Probaj manji... A predvez zna da ti vuce nimfu ako je debeo a nimfa mala.... [emoji6]

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Kada si u slobodnom ribolovu ako i preskocis 1-2 vira nije problem. E takmicenje je vec nesto drugo. Mada ni tu nisam stigao do tog stadijuma da svaki cas menjam nimfu. Ja vecinu voda gde sam pecao ( a da nije mart i april) 2.5-3 mm su bili prava mera. Ne racunam Ribnik gde ide i 1.5mm ali tu ide wf struna.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.698
Broj reagovanja
1.000
Lokacija
Svilajnac
oholi je napisao(la):
Nema univerzalnog to je sigurno.... Za vodu kakvu opisujes cak i 2.5mm je mozda pojako.... Probaj manji... A predvez zna da ti vuce nimfu ako je debeo a nimfa mala.... [emoji6]

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
Lovim najčešće sa 0.12 i kad neće sa 0.09. U viru 1.5-2m fazan sa 2.5mm ne stigne da potone više od metar pa i to je pitanje koju dubinu ima kada je u centru vira verovatno je i manje. Zec ili druga dabirana nimfa brze tone, perdigon takođe. Naravno riba bi mogla da se podigne da pokupi ribu ali i ne mora a sa 3mm bih joj servirao pod nos i to kupi skoro pa sigurno. Pitam se da li bih više dobio sa 3mm ako bih negde gde je pliće i uplašio ribu a u viru sigurno pokupio one dole ili ovako sa 2.5mm gde ih manje plašim ali u virovima ostaje pitanje dal će pastrmka da krene ili ne, ima li vremena ako voda brze nosi i isplati li joj se da se za malo hrane toliko potroši pa odustane od dizanja sa dna. Verovatno je najbolji odgovor da nema univerzalnog ali ovo su neka moja razmišljanja i preispitivanja dal je bolje ovako kako radim ili bi ipak veća glava bila bolja.
 

Ledeni_ junior

Senior member
Učlanjen(a)
21.04.2020.
Poruke
268
Broj reagovanja
34
Lokacija
Pozarevac
Mislim da nema teorije da tungsten uplasi ribu, pre no sto je uplasimo mi svojom siluetom, kretanjem itd, licno sam ove sezone koristio od 3 do 4mm, 2,5 nisam vezao na tipet, ali razlikuje se to od reke do reke.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.698
Broj reagovanja
1.000
Lokacija
Svilajnac
Mlava je poprilično mirna pogotovo leti kada je niži vodostaj i ako je tamo ne plaši bućkanje neće nigde što logično navodi da bi tvoja i Silviova terija mogla da bude tačna.
 

Ledeni_ junior

Senior member
Učlanjen(a)
21.04.2020.
Poruke
268
Broj reagovanja
34
Lokacija
Pozarevac
Zamislite koje vibracije proizvodimo mi prilikom kretanja, a koje pad tungstena od 4mm, ne kazem da je tacno, ali meni najlogicnije jeste.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
ja sam to empirijski dokazao u praksi...
Uočim ribu (jako plašljivu ribu) stanem i promatram kako da joj plasiram nimfu sa što manje kretnji i zamahivanja da je ne uplašim ako to uspijem pored sveg granja okolnog itd.
to da li je tugsten 3 ili 4mm ili 2mm nema nikakve veze jer stalno nešto pada sa grana itd. riba se ne plaši baš od takvih stvari... normalno je da će se poplašiti ako te ugleda zbog kretnji i ti joj bućneš još par puta kraj glave... prije će se prepasti od pada špage na vodu ili od kretnje štapom kod zabaca nego li od pada nimfe sa 4mm tungstenom to 100% .
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
TMC brate pecaj sa 2.5 i kad dodjes u vir stavi 3 mm i cao. Koliko sam razumeo nije ti vir na svakih 5 m.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.698
Broj reagovanja
1.000
Lokacija
Svilajnac
Može to naravno, može i da se doda druga naviše 30-40cm koliko da pomogne prvoj brze da potone pa da se samo odseče sa tipeta na kraju vira pa piči dalje i po potrebi ponovo veže nego sam se više pitao da li bih bez menjanja bolje prošao da idem sa 2.5mm ili sa 3mm. Na poslednjem danu ribolova mi je to proslo kroz glavu sad mi je već krivo sto nisam išao do kraja sa 3mm pa da vidim rezultate. Na dogodine Bože zdravlja.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
realno da li ti misliš da je inače i u tonjenju i u vođenju velika razlika 2,5mm i 3mm?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Jeste. Jer sto se vise povecava obim tezina se jos vise povecava... Mozda se nama cini kao minimalna razlika.... Al u praksi je itekako ima. Isto kao izmedju 0.12mm i 0.14mm koji brze tone i koji bolje plasira muvu.

U slobodnom ribolovu te razlike su mozda nebitne... Al kad se krene sa takmicenjem.... Provalis sta daje primetno vise ribe

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.698
Broj reagovanja
1.000
Lokacija
Svilajnac
Kod mene na reci 2.5mm na direkt nikada ne zapinje u dno ako i zakači voda ga nosi a 3mm mora da se vodi računa da se podigne taman da bi išlo kao struja inače zna da se zaustavi. U propadanju je tek razlika. I u bućkanju mada više i nisam siguran da je to toliko bitno [emoji846]
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Kad se takmicis postoji razlika izmedju 2,5 i 2,8 kamo li 2,5 i 3mm ;)
 
Vrh Dno