Velika kamenjarka

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Morao sam da postavim poseban naslov. Bio sam i ja ovih dana na Staroj planini i to u kanjonu Temske. Naravno, susreo sam se sa velikim kamenjarkama. Nisam lovio na njih, jer su tek pocele da se pojavljuju, ali za koji dan ce imati smisla koriscenje imitacije ovog insekta. Pastrmka ih vrlo rado uzima. Cini to bez ikakvog razmisljanja, ali najbolja mesta su u najvecim brzacima i takozvanim dzepovima. Bas tu velike kamenjarke i polazu svoja jaja. Ima perioda kada su usta pastrmki prepuna v. kamenjarki. Dobro je sto se na nju lovi i tokom dana. Ja imam specijalnu tehniku musicarenja plivajucom kamenjarkom, koja je veoma uzbudljiva i atraktivna. Prisunjavam se vrlo blizu mesta gde ocekujem napad, posto svaki dalji zabacaj na mestima gde se voda razbija o neku stenu i sva je bela od pene, ne bi dozvolio nikakvu kontrolu muve. Tesko je ovo opisati recima. Steta je samo sto u nasim rekama nema velikih pastrmki, jer ovakav zalogaj to zasluzuje.
 

Prilozi

  • PERLODES_MICROCEPHALA_LSTON.jpg
    PERLODES_MICROCEPHALA_LSTON.jpg
    21,9 KB · Pregleda: 457

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nimfa velike kamenjarke je, verovatno, još važniji mamac i riblji zalogaj. Ja obožavam krupne nimfe i uveravam vas da uvek treba imati u kutiji nekoliko verzija nimfi velike kamenjarke. Ima ih u raznim veličinama, jer ima obično više vrsta u istoj reci i dva uzrasta, jer u vodi provodi dve godine, tako a imamo manje, jednogodišnje, i veće dvogodišnje larve. Ja ih primenjujem na sledeći način: Ako očekujem krupnu pastrmku koristim veličinu udice 6, a ako su prisutne pastrmke sitnije bolji je broj 8, pa i 10. Dobro je imati i teže i lakše verzije iz više razloga. Takođe, treba ih izrađivati u raznim, manje ili više, realističnim verzijama. Za veliku ili obojenu vodu, bolje su veće i manje realistične, dok je za mali vodostaj i bistru vodu dobro imati manju, ali i realističniju imitaciju.
Pošto ovih larvi ima u svim godišnjim dobima, možemo ih koristiti uvek.
Gledajte sliku i pravite svoju imitaciju!
 

Prilozi

  • Perla bipunctata nimfa odozgo.jpg
    Perla bipunctata nimfa odozgo.jpg
    3,4 KB · Pregleda: 483

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Valja li ovako kolega :lol:
 

Prilozi

  • DSCF1284.jpg
    DSCF1284.jpg
    47,4 KB · Pregleda: 533
  • DSCF1356.jpg
    DSCF1356.jpg
    28,5 KB · Pregleda: 486
  • DSCF1959.jpg
    DSCF1959.jpg
    63,5 KB · Pregleda: 517

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Flydoc, dobre su muve i rado bih ih upotrebio, samo hajde da ovde pisemo o insektu, njegovom izgledu i ponašanju, a da u rubrici o veštačkim mušicama malo više pažnje posvetimo našim imitacijama i receptima. Nije loše ni ovako, ali daj da popunimo i taj odeljak receptima.
Pa jos ako malo opisemo specijalne tehnike korišćenja ovih muva u rubrici namenjenoj tome, biće super.
Flydoc, ti si iz kraja u kome planinske reke vrve od velikih kamenjarki, raspali!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Gledao sam ih tu skoro kako jedna po jedna, na po minut-minut ipo izlecu iz brzaka iz koga viri po koji krupniji kamen ili stenche. Fascinantno. I nista ne krece na njih. Cak mi je i jedna sa svetlo-smedjim telom stala na rukav kosulje da odmori i osusi krila. Ali, najbolje rezutate suvim imaitacijama imao sam od polovine juna do kraja avgusta, u septembru znatno slabije, valjda sezona jenjava. Kad polazu jaja, slecu na povrsinu i rekao bi covek da nema sanse onolike i "raskrecene" da se od vode odlepe, a one hop! samo prnu nad vodu.
Najlepse mi je kad pastrmka izadje gore po kamenjarku, tada i "mame" skacu halapljivo "BAAAM!!!". Nema promasaja. A onda je slast i u narednih nekoliko minuta komunikacije preko vrha stapa.
Mozda opet neadekvatno sirim temu, ali na Ibru u gornjem toku sam prosle jeseni, oktobar, video relativno sitne sive kamenjarke. Kako obicno nisam na vodi u to vreme, jako su me iznenadile i zainteresovale. Imitacija i to dobra postoji vec. Ima li neko iskustva sa njima, kad je lipljen u pitanju?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Imate li "ozbiljne namere" za sezonu 2008.? Ako je tako, onda se prisetite velikih kamenjarki dok u hladne zimske dane pravite muve za naredno leto.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
mastan pastrmksi zalogaj  :D
UpperSacRaftStoneflyapril20.jpg


jpg from link  http://static.ideaforest.net/staticpictures/jacktroutManilaSitesCom/UpperSacRaftStoneflyapril20.jpg


izgled iz riblje perspektive
Bottom%20View.jpg
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
'bem ti zivot koliko cudo,citao sam o njoj ali e nisam video tako da se vidi kolika je stvarno. opusteno da se veze na udici za strimer
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo dve prelepe slike sa slovenske ff stranice.
P1010079.jpg

P1010079.jpg


I jedna perfektna imitacija na kojoj se vidi da je njen autor iskusan mušičar.
JoYellowStone1.jpg

JoYellowStone2.jpg



 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Ova muva je za mene sam vrh  :tbumb: Na manjim udicama bi je sigurno i klen pokupio bez razmisljana,jos jednom veliki :respect1:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
ova muva je za mene GOLO *****! Izvini Seb, ALI..... ima musica koje love ribe.... o  musicakoje love MUSICARE!
Znam j ada si ti perfekcionista i tako to.... ali...
 
Z

Zakula

Guest
Sklopocijo,skraticu ti jezik,smiri se...

Shto se tiche same muve,mislim da odlichno imitira odrasle kamenjarke,koje plivaju na povrshini reka,rashirenih krila...Odlichna muva i sigurno lovna!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Sjekloca je napisao(la):
ova muva je za mene GOLO *****! Izvini Seb, ALI..... ima musica koje love ribe.... o  musicakoje love MUSICARE!
Znam j ada si ti perfekcionista i tako to.... ali...
Mislim da nisi pogledao sve slike koje je okacio seb. Dokazao si da ti je jedini cilj da pravis frku na ovom forumu i obecavam ti da ces da budes perma banovan ako ovako nastavis. Ovo ti je poslednje upozorenje. Svaka dalja diskusija ne vezana za temu bice obrisana.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ok, svako ima pravo na mišljenje ali izražavanje kojime se vređa nečiji trud i iskustvo nije ispravno. Iskren da budem za tu muvu znam več duže vreme i prvi put kada sam ju video imao sam slično mišljenje, uglavnom delovalo mi nekako pusto...beše to pre, možda, dve godine. Ali sada mnogo drugačije razmišljam i gledam na mnoge stvari u FF-u tako i na ovu muvu. Nakon mnogih izlazaka na vodu, vezanja, proučavanja imam totalno drugačije mišljenje o ovoj muvi. Kada ju budem isprobao 100% ću biti uveren o njoj. Inače i sada več imam 100%tnu sigurnost gledano na to da je ovu muvu navezao i koristi  ISKUSAN mušičar.
 
Vrh Dno