Velika reka sa dva srca

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ovo je genijalna pripovetka Ernesta Hemingwaya. Pripovetka je iz dva dela i svaka rec je apsolutna esencija musicarenja. Pripovetka opcinje izlaskom iz voza Nick Adamsa koji odlazi u neku vukojebinu da bi musicareio pastrmke. Ne postoje reci da opisem znacaj, lepotu i genijalnost ovog dela. Znam samo da je na mene ovo delo ostavilo utisak a ceo zivot. Jednostavno delo predstavlja sta je musicarenje i sta treba da bude.
Fantasticni opisi borbe sa pastrmkom, spavanje po satorima. Opisi klope koje sprema i skakavaca na letnjem sunu, jaoooo. Procitao sam je sigurno 10 x svaki put kada se ubedarim, kada je lose vreme i drma me kriza opet je procita. Jednostavno skroz je poiztovecujem sa glavnom likom. AKo niste procitali pravac biblioteka. Ovo je DOMACI ZADATAK iko ga ne bude ispostovao dobice jedinicu iz musicarenja :lol:
Salut tuti!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da mi obezbedis (pozajmis) knjigu.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Imam kuci zbirku pripovedaka. Treba da je iskopam i dobijas je!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
166
Ono sto je interesantno je da ta reka (Big Two-Hearted River je originalno ime, a nalazi se u Micigenu)i danas ima pastrmke u sebi, ali ne u broju i kvalitetu kako to Papa Hemingway opisuje. S druge strane, vecina americkih pastrmskih reka je danas u boljem stanju nego sto je to bilo izmedju dva svetska rata. Postoje cak i spekulacije da je Hemingway zapravo lovio na nekoj drugoj vodi, a iskoristio ime reke za pripovetku jer mu je interesantno zvucalo. Vecina njegovih pripovedaka (u kojima je heroj Nick Adams)ima autobiografske elemente.
 
Vrh Dno