Verovali il ne!

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Kao u "Politikinom zabavniku"  :eek:
Danas sam na pijaci u Pančevu kupio jezersku zlatovčicu (Salvelinus Alpinus) uredno ulovljenu mrežom u Dunavu!!!
Posle kalifornijskih i potočnih pastrmki koje se povremeno ovde pojave u Dunavu (i za koje još nekako i imam objašnjenje), ovo je konačni dokaz suludosti ove meteorološke i ribolovne sezone. Bila je 33cm dužine, debeljuškasta, uhranjena i sasvim sveža sa tragovima mreže po telu. Zbog verovatno dužeg boravka u mutnoj vodi boja je bila malkice "izbledela" kao i svoj ostaloj ribi u Dunavu.
I, da sasvim ukusna a meso joj malkice vuče na žućkastu boju ;)
 

Prilozi

  • IMG_5752.JPG
    IMG_5752.JPG
    129,6 KB · Pregleda: 437
  • IMG_5753.JPG
    IMG_5753.JPG
    127,5 KB · Pregleda: 421

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milanče je napisao(la):
I, da sasvim ukusna a meso joj malkice vuče na žućkastu boju ;)

Verovatno malo boravila u kanalizaciji :D Sto bre ne dodjes po nekog smudja kad vec ne mozes da ga ulovis :D
 

black panther

Hero member
Učlanjen(a)
02.09.2014.
Poruke
1.173
Broj reagovanja
2
Lokacija
Leskovac
Imenjace moj,kakva je ovo ribetina,ja za ovo prvi put cujem,a i prvi put je vidim  :eek:  :whistle:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Nisam baš siguran da je ovo jezerska zltaovčica, ima prevelika usta, pa slutim da je američka potočna zlatovčica (Salvelinus fontialis). Mada ne tvrdim ništa...

Nju je i logičnije naći u Dunavu, jer se kao i kalifa ne snalazi se baš dobro nakon poribljavanja i oće da zaluta.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
Imao sam članak iz novina gdje je tip upecao ribu koju su krstili "mistrija".posle se ustanovilo da je riba rodom iz Misisipija a pobjegla iz ribnjaka iz Mađarske.
Ko zna šta se sve "prosipa" i bježi iz ribnjaka!
Šok bi bio veći da je Mita uhvatio na mahač,što ja jednog dana očekujem na Drini,da mi lupi neka glupost od ribe!
Zadnje ludilo su mi bile sunčice koje su udarale mini gurglera na barama,onako kidisanje nisam očekivao,ja se nadao bandaru!?!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Goci je napisao(la):
Nisam baš siguran da je ovo jezerska zltaovčica, ima prevelika usta, pa slutim da je američka potočna zlatovčica (Salvelinus fontialis). Mada ne tvrdim ništa...

Nju je i logičnije naći u Dunavu, jer se kao i kalifa ne snalazi se baš dobro nakon poribljavanja i oće da zaluta.

Mala glava, relativno mala usta Goci... Nigde crvenih, samo nepravilne žute mrlje... Gledao sam i gledao, i nimalo mi ne liči na potočnu zlatovčicu, to je baš ono što me najviše i zbunjuje, potočnu je mnogo lakše očekivati!!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
tommylee je napisao(la):
...
Ko zna šta se sve "prosipa" i bježi iz ribnjaka!
Šok bi bio veći da je Mita uhvatio na mahač,što ja jednog dana očekujem na Drini,da mi lupi neka glupost od ribe!

Kad ti udari Golden Dorado...sta ces onda?!  :lol:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ma ja sam odmah sleteo na Tamiš, reko dok su tu  :doh: Međutim ništa osim jednog bucovčeta i jedne štukice ;)
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
Seb ima da plačem,ma sarkastičan sam jer bacaju u naše rijeke riblji otpad.Masa budala poribljava vode a da ne zna ni šta imaju u kantama!
Svi gledaju ekonomski aspekt,samo kupi šarane i ostalu bratiju i istresi.Skoro su me bajni ribolovci ubjeđivali da je šaran skuplji od pastrmke  :p
Mlađ ispod 10cm se nemože čestito razaznati u jednoj kanti ko zna čega bude?!?

 

Celeborn

Newbie
Učlanjen(a)
04.02.2016.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Milanče je napisao(la):
Kao u "Politikinom zabavniku"  :eek:
Danas sam na pijaci u Pančevu kupio jezersku zlatovčicu (Salvelinus Alpinus) uredno ulovljenu mrežom u Dunavu!!!
Posle kalifornijskih i potočnih pastrmki koje se povremeno ovde pojave u Dunavu (i za koje još nekako i imam objašnjenje), ovo je konačni dokaz suludosti ove meteorološke i ribolovne sezone. Bila je 33cm dužine, debeljuškasta, uhranjena i sasvim sveža sa tragovima mreže po telu. Zbog verovatno dužeg boravka u mutnoj vodi boja je bila malkice "izbledela" kao i svoj ostaloj ribi u Dunavu.
I, da sasvim ukusna a meso joj malkice vuče na žućkastu boju ;)

Iako kasnim sa odgovorom na tvoj post skoro pet godina (tek sam ga malopre video), sa velikom sigurnošću bih mogao da napišem da se radilo o potočnoj zlatovčici (lat. Salvelinus fontinalis, eng. Brook trout).  Relativno je lako razlikovati je od jezerske zlatovčice (lat. Salvelinus alpinus, eng. Arctic char) po šarama na leđima - na tvojoj drugoj fotografiji se vide (izbledele, ali) šare na leđima te ribe, koje se na jezerskoj zlatovčici ne nalaze.
Druga velika razlika je da se na svim perajima (osim na leđnom i repnom) između crveno-narandžaste boje koja preovladava na njima i bele boje na periferiji, nalazi uska linija crne boje, što je karakteristika potočne zlatovčice. Kod jezerske zlatovčice pak, ne postoji crna linija između crveno-narandžaste i bele boje.
Iako u momentu fotografisanja kupljena riba očigledno nije bila sveža, na drugoj fotografiji se vidi diskretna izbledela tanka crna linija na levom grudnom peraju.
Eto, nadam se da sam pomogao u nedoumici šta si pojeo pre skoro pet godina.

A ono što me je nateralo da ponovo posetim ovaj forum je potraga za tačnim informacijama o potočnoj zlatovčici u našim rekama. Ako iko od članova ima aktuelne informacije o tome da li je moguće i ako jeste, u kojim se sve rečnim tokovima Srbije može naći i mušičariti ova vrsta pastrmke, a želi to ovde da podeli, unapred sam mu zahvalan, jer dugo već želim da budem u prilici da lovim ovu salmonidnu vrstu, a da zbog toga ne moram da prelazim granice naše zemlje.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
@Celeborn hvala najlepše na (izgleda) konačnoj identifikaciji. Šare na leđima sam prevideo onomad - uglavnom sam se okrenuo opštem izgledu i proporcijama koji mi i dalje  naginje ka "alpinus"-u!!! Boje i šare se skoro i nisu videle...
A cela ova priča mi danas izgleda još neverovatnije nego pre 5 godina  :doh:

P.S. Preporučena destinacija za lov - Dunav, srednji tok  :D
 
Vrh Dno