VESTI IZ MFS-a - DRINA BEZ TIROLCA

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da, dobro je primetio Falco da sada lipljen i pastrmka na Drini mogu slobodno da se love prirodnim mamcima, na plovak, pod uslovom da ribolovac vrati ulovljenog salmonida ako ga posmatra ribočuvar. Ako ga ne posmatra, onda može da ga gurne u čuvarku, primakne mušičarski komplet i opravda se da je lipljene iz čuvarke ulovio mušičarenjem, pa mu dosadilo i sada proganja skobalje, mrene i plotice. Nigde ne piše da je zabranjeno, u toku dana, promeniti način sportskog ribolova.
Na Drini je dozvoljen ribolov na plovak (koji može biti i od plastike, veoma sličan vaser kugli), prirodnim i veštačkim mamcem (često se koristi alga), ali se ne može pecati vaser kuglom sa veštačkim mušicama, plivajućim ili tonućim. Istovremeno, dozvoljeno je pecati uz pomoć teškog olova, na čekanje, prirodnim mamcem i nije zabranjemo pomerati ga po dnu, po volji, ali je zabranjeno to učiniti sa veštačkim mušicama.
Čudni su to propisi i mogu se zloupotrebiti ili zaobići.
Ipak, ja imam rešenje za MFS. Treba proglasiti deo toka Drine, od brane bar 40 km, za mušičarsko-varaličarski revir se posebnim režimom ribolova, koji bi odredile gazde takvog revira. Sa tog poteza treba hitno proterati ribolovce prirodnim mamcima zajedno sa tirolašima i kuglašima. Ova reka zaslužuje da postane salmonidna atrakcija, puna mušičara i (ponekad) varaličara, ljubitelja lova lipljena, pastrmke i mladice. Skobaljaši, plotičari, mrenaroši.... treba da se povuku nizvodno u rejon gde njihove omiljene vrste dominiraju ili da nauče da ih love mušičarenjem. Oni, uostalom, imaju toliko reka punih ciprinida, da nema nikakve potrebe da vršljaju po Drini, u trofejnom lipljensko-pastrmsko-mladičarskom delu.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
iskreno ja se ne slazem sa mixom oko ogranicavanja pecanja na drini kao ni na drugim rekama, dok god su ribolovci korektni i posteni sto naravno vazi i za cuvare. suvise mi je sebicno neki deo reke proglasiti za revir, pogotovu 40km dug.
da se skroz zabrani pecanje na neko vreme to je u redu,da bi se obnovilo sve prirodnim putem.
potpuno je ribi isto dal je neko ulovi na kedera ili na vobler ili muvu, mi je mucimo u svakom slucaju, poenta je da li je pustimo na kraju, koliko ribe ponesemo, kakvu vodu i obalu ostavimo za sobom,glavno je poraditi na svesti ucesnika ribolova
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Treba prvo poraditi na svesti onog ko gazduje, kako bismo znali kako graditi svest ribolovaca. Ne mogu ribolovci da izgrađuju svoju svest decenijama oslanjajući se na tirolac, a novi gazda im to zabrani. Eto, to je dobar primer kako je svest ribolovaca potpuno nebitna. Neka neki budža zakupi salmonidni deo Drine od dveju država i neka postane šef koji diktira pravila naše igre. Neka prestanu da nam šefuju nekakva post-komunistička udruženja ribolovaca, u kojima se ne zna ni gazda ni ko pije ni ko plaća. Neka glavni bude onaj ko pljusne svoje velike pare i uloži ih u projekat (npr.) "Drina, raj za evropske mušičare". Ovi što su sada poglavice na Drini nemaju ni p od potencijala za tako nešto. Ja ih ne poznajem, niti me zanima ko su, ali iz 300km udaljenosti znam da nemaju pojma. Ne ostaje mi ništa drugo nego da verujem da će samo eventualna firma-zakupac pokrenuti turistički "pogon" zvani Drina. Zamislite da firma Orvis to uradi ili možda Cortland. Znam da je i vama jasno da bi odjednom nestali plovkaroši, tirolci i ostali, a na Drinu se sjatili svi mušičari sveta u potrazi za najvećom mladicom i lipljenom.
Dok su poglavice i gazde Drine "Janko i Marko" iz okolnih sela i gradića, neće se to desiti, a njihove komšije će i dalje trtiti mladice noću na kedere, a lipljene danju na tirolsko drvce.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
sve je to tacno ali i dalje se ne slazem sa zabranom pojedinih vidova ribolova, tirolac i vaser da cak i keder, ali plovak sa jednom udicom nikako.
inace plovak ne koristim, da ne pomisle ljudi da zbog toga kao branim plovkarose.

a ljudi,nasi, vrlo lako menjaju navike pa i karakter i svest cim ih opalis po dzepu-tu nas najvise boli,najvise na srbe i crnogorce mislim ostale ne poznajem dovoljno
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
Ako je odluka vec izasla u sl. glasniku onda je ekstra svi problemi su rijeseni ..... sad je lako kontrolisati vodu, uzmes patrolu policije i sl. glasnik u dzep (ili dogovoris sa inspektorom u opstini ko je nadlezan za vodu) i redom ... napravis par prijava (uredno predas nadleznoj inspekciji ili u miliciju) i to po minimalnom osnovu ne moze biti ni jedna ispod 100 eura (u BiH) .... pa da vidis kako se procuje :) .... ko nece da plati ne moze da registruje auto ili digne bilo koji dokumenat dok ne plati he he.....  Sale ako znas u kom broju sluzbenog glasnika je izasla ta odredba javi mi molim te jer ja evo pokusavam da nadjem pa da ne prevrcem bezveze ove papircine jer ima da se cita do mile volje, ili mi reci ako znas kad je stupila na snagu onda cu je lako naci po datumu objavljivanja koji mora biti isti sa datumom stupanja na snagu odredbe....


Ovo oko drine i revira i slicno .... to je sve lijepo ali nista se ne moze dok zajednicki ne nastupi i lijeva i desna obala ..... sve je uzaludno ...... stanes na sred vode i bacas dje ti se cefne ... po potrebi pecas sad u srbiji sad u bosni ... smijesno
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
zakupac Drine je firma Ekoribarstvo , i te kako imaju pojma sta se radi na Drini  i jedni su od najbolje organizovanih udruzenja u Srbiji ,
drugo na moze na Drini da se zabrani pecanje na plovak  jer Drina nije salmonidna voda a trece  na Drini nije ni malo lako uloviti pastrmku ili lipljna na ziv mamac  tako da se ne treba brinuti za to , mnogo je ubojitiji tirolac od bilo cega i to je na srecu zabranjeno .
Ja se iskreno nadam da ce u narednom periodu biti proglasen revir za musicarenje do skelanskog mosta to je sasvim dovoljno  za najbolju destinaciju u Evropi  sto se tice flyfishinga .
nije dozvoljeno pecati pomocu teskog olova ispod udice i pomerati ga , i nemojte komentarisati stvari koje vam nisu jasne bolje pitajte prvo da vam se objasni .  (velika je razlika olovo ispod i iznad udice)
sto se tice slicnosti plovka i vaser kugle , stvarno nije za komentar ovo nisam ocekivao od mix-a koga smatram za iskusnog ribolovca.
opet kazem da se nesto ipak pokrenulo na bolje posle godina nemara i nerada na ovoj reci , i to je za svaku pohvalu .
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobro, Sale, neću se previše baviti detaljima poput sličnosti plovaka i vaser kugle i tehnikom lova salmonida nimfom uz pomoć običnog plovka i prirodnih mamaca. Zadržaću se na tome da je radosna vest da je na Drini, na njenoj srbijanskoj obali, napokon zabranjen tirolac i vaser kugla. Biću oduševljen ako te, duboko ukorenjene metode lova lipljena, i u praksi nestanu. Posebno ću se radovati kada čujem da je na najatraktivnijem delu Drine formiran mušičarski revir, bogat kapitalnim lipljenima, pastrmkama i mladicama.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
i da dodam nesto mixovom postu, valjalo bi kada bi prekinuli da uopste razmisljaju o pregradjivanju tare drine rzava.... inace djavola ce biti musicarenja ako se to dogodi
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
rasho je napisao(la):
Ako je odluka vec izasla u sl. glasniku onda je ekstra svi problemi su rijeseni ..... sad je lako kontrolisati vodu, uzmes patrolu policije i sl. glasnik u dzep (ili dogovoris sa inspektorom u opstini ko je nadlezan za vodu) i redom ... napravis par prijava (uredno predas nadleznoj inspekciji ili u miliciju) i to po minimalnom osnovu ne moze biti ni jedna ispod 100 eura (u BiH) .... pa da vidis kako se procuje :) .... ko nece da plati ne moze da registruje auto ili digne bilo koji dokumenat dok ne plati he he.....  Sale ako znas u kom broju sluzbenog glasnika je izasla ta odredba javi mi molim te jer ja evo pokusavam da nadjem pa da ne prevrcem bezveze ove papircine jer ima da se cita do mile volje, ili mi reci ako znas kad je stupila na snagu onda cu je lako naci po datumu objavljivanja koji mora biti isti sa datumom stupanja na snagu odredbe....


Ovo oko drine i revira i slicno .... to je sve lijepo ali nista se ne moze dok zajednicki ne nastupi i lijeva i desna obala ..... sve je uzaludno ...... stanes na sred vode i bacas dje ti se cefne ... po potrebi pecas sad u srbiji sad u bosni ... smijesno

Rasho,

interesuje me da li ti prvo sredis tvoje dvoriste ili komsijino? Kod komsije moze da bude dzungla, da li to znaci da i kod tebe mora da bude tako? Ako ti dodje lisica u dvoriste da ti pojede zivinu a zakon ti recimo ne dozvoljava da je ubijes sasvim sigurno ces je makar oterati, neces sedeti i gledati kako ti jede kokoske. Potrudices se da nadjes nacina da se takve stvari promene i vise ne desavaju.

Takav je pre bio slucaj na Drini, neki su i nasuprot svemu drzali zabrane(Drina- Ljubovija), terali nesavesne ribolovce, nije se punila kasa al je makar riba bila sacuvana, sto je valjda i cilj, zato su i dalje korisnici vode. Drugi su sedeli i gledali kako im sakate reku sa potpuno istim opravdanjima koje si  ti gore naveo, kazu neda im zakon da zabrane tirolu(nije tacno), a i da je zabrane prodali bi 5 dozvola manje a to je katastrofa, zato su i izgubili vodu.

Od ove godine zakon stoji iza korisnika i sve je mnogo lakse.

Uredbe su donesene i ministarstvo ih je odobrilo.MFS se potrudio da ove i mnoge druge promene budu implementirane u novi zakon koji je trenutno u izradi.

Član 51 Zakona o ribarstvu

Korisnik ribarskog područja ili dela ribarskog područja namenjenog za rekreativni ribolov može srednjoročnim i godišnjim programom, odnosno posebnim aktom odrediti slučajeve u kojima se može ograničiti ili zabraniti rekreativni ribolov na delu ribarskog područja, odnosno upotrebu pojedinih alata, opreme i sredstava za rekreativni ribolov.


Nema potrebe za pesimizmom, ako zastita vode imperativ uvek se nadje resenje!

Pozdrav!

Ivan Dragojlovic
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
Ja sam i napisao da r.drustvo moze da zabrani, samo sam naveo kako to treba da se radi .... a radi se tako da bi drustvo moglo regularno da ispisuje prijave i dobija sporove pred vlastima..... sve u svemu cilj mi je da se to sto bolje (profesionalnije i po zakonu) odradi i samo iz tog razloga sam prokomentarisao ovaj post, dakle mislio sam da pomognem pisajuci o svojim iskustvima i saznanju....

nadam se da sam uradio nesto korisno i da ce neko detaljnije ovo da razmotri, a sve u zajednickom cilju ocuvanja Drine

neka je bistro
 
Vrh Dno