VESTI IZ MFS-a - DRINA BEZ TIROLCA

Cori

Senior member
Učlanjen(a)
21.12.2006.
Poruke
244
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
ivandrago je napisao(la):
Za vise informacija posetite www.mfsrbije.com .
U potpunosti te Ivane podrzavam da se u Srbiji uvede red i da konacno musicari Srbije imaju saznanje da neko stoji iza njih. Neko jak na koga se mogu osloniti. Sramota je bilo i do sada da tako veliki broj istinskih sportskih ribolovaca - musicara nije bio organizovan. Treba pobediti sujetu pojedinaca i krenuti u akciju. Nadam se da neverne Tome nece ponovo uticati da se ta fina ideja devalvira. Samo napred, uz tebe sam i ja i list Musicar. Napisi mi i posalji pristupnicu MFS. Bistro Ivan Korhner
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.133
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Mogu samo da kažem, bravo. :tbumb:
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
dali ova nova pravila vaze na obe obale Drine ili samo na desnoj
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
na Bosanskoj obali nije nikad ni bio dozvoljen , a sa izgradnjom  asfaltnog puta uz Bosansku obalu i ribocuvarska sluzba ce bolje i lakse raditi.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Meni nikad nije bilo jasno kako to, da je, nekada najpoznatija mušičarska reka Srbije i "carstvo" lipljena i mladice, uopšte ikada bila izložena glupostima poput tirolskog drvceta, vaser kugle i ostalih grozota. Kada čujem da je na Drini oduvek bilo više korisnika takvih naprava nego mušičara, potpuno se zbunim i naježim. Nikad nije kasno za ovakav propis, tako da ja, ne samo da podržavam akciju, nego i javno osuđujem sve koji su se ikada usuđivali da u Drinu ubacuju svoje tirolce i vodene kugle, iako je bilo dozvoljeno. Velika je sramota za sve nas, koji živimo u zemljama na obalama Drine što je tako nešto ikada bilo moguće.
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
Pozdrav drustvo,

lijepo ste vi ovo zamislili ali ne ide to bas tako ..... jedino ako MFS nije preuzeo vlast u drzavi :) (salim se ali mozda bi bilo bolje da jeste) ..... naime, ne moze niko donijeti nikakvu uredbu koja je vazeca ukoliko ministarstvo to nije odobrilo ..... dakle ovo sto pise moze se okaciti macku o rep i svako kaznjavanje gradjana po ovoj odredbi ili zabrana lova na spomenute tehnike je protuzakonita jer niko ne krsi nikakav zakon (kaznjava samo drzava) .... dakle ne moze niko da donese nikakvu zabranu osim drzave .... ovo je sve suplja prica ali radice posao jer jednostavno gradjani nisu upoznati sa svojim pravima tako da ce se povinovati zabrani ovakve .....

sta ako se na vodi zadesi neko ko poznaje zakon o ribarstvu srbije? i zakon o ribocuvarskoj sluzbi? i jos ima vremena da tuzi sve one koji ga uznemiravaju :) ima da se pusi sve he he he

u bosni fino u zakonu pise da nije dozvoljen sportski ribolov sa musicama i utegom ... mrzi me sad da prekucavam sta tacno kaze ali koga ne mrzi nek procita .... drustvo imenuje ribocuvara i salje njegove podatke savezu savez podatke salje u nadlezno ministrarstvo koje evidentira doticnu osobu kao ovlasteno sluzbeno lice koje ima obavezu i pravo da kontrolise i cuva vode ..... takvo lice kad napravi zapisnik i utvrdi nepravilnost na vodi moze to da podnese ispektoru za vodoprivredu koji dalje po zakonu postupa bla bla bla (ima ovde jos dosta toga da se kaze i dosta varijanti ali nema potrebe ovaj primjer je dovoljan) na kraju sve ove procedure slijedi kazna koja je propisana zakonom a novcana nadoknada je isto tako propisana odstetnim cjenovnikom koji je definisan takodje zakonom....  sve ostalo je uznemiravanje gradjana i uzimanje vlasti u svoje ruke i ja bi nekoga debelo tuzio

nemojte me pogresno shvatiti ja nemam nista protiv toga cak naprotiv ... ja samo hocu reci da je energija usmjerena na pogresno mjesto .... udruzenje gradjana kao sto je MFS treba da usmjeri energiju na nadlezno ministrastvo i da gradjanskim sredstvima isdejstvuje promjenu zakona o ribolovu i ribocuvarskoj sluzbi koji je trenutno na snazi .... nisam siguran ali mislim da je na snazi zakon iz stare SFRJ (dok god se ne donese drugi taj je na snazi) .... ako se izdejstvuje da ministar donese uredbu o zabrani to postaje vazece kad izadje u sluzbenom glasniku E ONDA JE NESTA URADJENO ovako je u najmanju ruku neozbiljno ali ideja je za svaku pohvalu
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
Sad nesto gledam, mozda sam pogresno shvatio cijelu pricu jer nisam ni procitao tekst na http://www.mfsrbije.com/ , mozda niko nije odlucio da preuzme vlast :) .... ali nije ni bitno ovo sto sam napisao sigurno moze koristiti
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
rasho je napisao(la):
Sad nesto gledam, mozda sam pogresno shvatio cijelu pricu jer nisam ni procitao tekst na http://www.mfsrbije.com/ , mozda niko nije odlucio da preuzme vlast :) .... ali nije ni bitno ovo sto sam napisao sigurno moze koristiti

E pa Rašo stvarno si pogrešno shvatio! Ovo je baš pravi put kojim MFS treba da dejstvuje. Uticaj na vlasnike koji gazduju vodom u cilju poboljšanja uslova za mušičarenje (+ naravno sve ono ostalo što stoji u programu). Inače tirolac i vaser kugla su i u prošloj podeli voda bili zabranjeni na delu Drine kojim je gazdovala Ljubovija, a dozvoljeni na delu kojim je gazdovala Bajina Bašta :eek: :eek: :eek:
Gazda koji upravlja vodom može donositi uredbe koje bliže regulišu ribolov na vodama koje su mu dodeljene!!! I ne samo da može već bi po nekom mom shvatanju i MORAO u cilju unapređivanja ribolova na datoj vodi!!!
Par primera:
- zabrana ribolova na Adi Ciganliji zbog održavanja Svetskog prvenstva
- nove vrste riba za koje važi minimalna mera
- promenjena minimalna mera na nekim vodama
- potpuna zabrana ribolova u mrestilišnim zonama (razlivima, potocima,...)
....
Pozdrav od Milanceta - najbolji mamac za lov krupne pastrmke iz moje mladosti bio je mrtav peš sa uguranim olovom u stomak i uvezanom trokrakom
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Rasho , da ti objasnim nesto  sama zabrana ribolova tirolcem i vaser kuglom je korak napred jer se ne dozvoljava taj vid ribolova i ribocuvar zakonski ima pravo da udalji sa vode onoga ko se ne pridrzava pravila  , a sto se tice kaznjavanja i za to ima nacina preko opstinskog suda ,malo duze traje ali moze da se izvede , sto se tice nocnog ribolova mladice tu je stvar malo bolja jer je Drina p[ogranicna reka  pa samo zadrzavanje nocu na obali moze snositi zakonske posledice (i snosice za prekrsioce) .
Sve u svemu hteo sam reci da je ovo sto je uradjeno dosta za sad
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
Volio bih da grijesim, ali tesko.

Moze ribo drustvo da donese sta god hoce i da propise mjere kakve god hoce, ali ukoliko to nije izdvojeno ribolovacko mijesto nema aparata preko koga ce da natjera gradjana da plati prekrsaj pred sudijom. Jednostavno gradjanin nije prekrsio ni jedan zakon i kad stigne prekrsajna prijava pred sudiju on ce to da odbaci kao neosnovanu jer u zakonu nije takvo nesto propisano.

OVO JE 100% TACNO I SA TIM SE JA SUSRECEM GODINAMA

Sve zabrane sto si naveo mora da odobri resorno ministarstvo, pa posto izadju u sluzbenom glasniku, postaju vazece.....

Daj mi samo jedan primjer sudiske presude za lov vajserkom ili tirolcem ..... samo mi daj covjeka koji je morao da plati kaznu za taj prekrsaj pred sudom u Srbiji ....

Ribo drustvo gazduje vodom ali samo gazduje, zakon o ribarstvu pise drzava a ne ribo drustvo. Ako ovde ima neki presednik ribo drustva i cita ovo, on dobro zna da ne moze uvesti nikakvu zabranu niti dio rijeke proglasiti plodistem dok god to ministar ne odobri i izadje u sl. glasniku.

Nazalost, cak ni predsednici ribo drustava to ne znaju pa recimo za neku godinu proglase zabranu lova odredjene vrste ribe na neki sistem ili u nekom periodu. To je cista nebuloza i prolazi samo zato sto vecina ribolovaca nije upucena u zakone niti ih interesuju pa onda poslusaju tako neku lokalnu odredbu.

Mozda ce doci do zabune pa ce ispasti da ribo drustvo ne moze nista ali nije tacno, ribo drustvo ako odluci da donese neku od mijera koje nisu propisane zakonom mora to da posalje ministarstvu te da to obrazlozi a resorno ministarstvo ako odobri takvu mjeru onda to izlazi u sl. glasniku i postaje validno.


Ljudi ove stvari ganjam kuci godinama i znam sta pricam i sam imam problema tako da razmislite o ovome, usmjerite snage na resorno ministarstvo da se donese odluka da na drini nema riblova vajserkom i tirolom, kad to izadje u sl. glasniku onda ce te fino moci izaci sa milicijom ili inspekcijom na vodu i udarati po dzepu one koji love na takav nedozvoljen nacin.... inace ce ovo samo ostati dobar pokusaj.

Jako bi volio da to uradite kako treba jer mi smo u Bosni to sredili tako da u zakonu fino pise da ribolov musicama sa utegom nije dozvoljen.... sta mislite kako se osjeca nas cuvar kad odu ljudi na srbijansku stranu pa njih stotine drljaju tirolcem zabacujuci cak do bosanske obale i smijuci mu se u facu :) .

To sto ste uradili jos jednom cu reci je odlicno ali nemate sistem da nekog kaznite, ako to uradite to je protuzakonito jer samo sudija kaznjava he he .... dakle mozete samo daplasite ljude da se to ne smije
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
U potpunosti se slazem da sve mora proci kroz zakonske odredbe pa kroz sluzbeni glasnik da bi bilo validno a da bi neko mogao sudski da te ganja za krsenje zakona. Takodje smatram da je cista samovolja (anarhija) donosenja nekakvih posebnih odredbi korisnika (zakupaca voda) o rezimima ribolova koliko ona kod bila dobra a da to nema potporu u zakonu (Ovo se odnosi na vlasnike voda: Istocni, Centralni... deo, a ne na zakupce odredjenih delova koji imaju mogucnost propisivanja posebnih rezima). E sada ono i poslednje kako pise "Niko te ne oslobadja odgovornosti u slucaju nepoznavanja zakona!!!. A pored toga samo pogledajte kako se mi informisemo gde, sta i kako a koliko je samo onih sto kupe dozvolu pa ipartaju koje kude sto bi se reklo.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Ribo drustvo gazduje vodom ali samo gazduje, zakon o ribarstvu pise drzava a ne ribo drustvo. Ako ovde ima neki presednik ribo drustva i cita ovo, on dobro zna da ne moze uvesti nikakvu zabranu niti dio rijeke proglasiti plodistem dok god to ministar ne odobri i izadje u sl. glasniku.

ove promene su odobrene od nadleznog ministarstva i izasle su u sluzbenom glasniku ,
drugo vas zakon  o ribarstvu je najbolji koji sam ikad video i to stoji ,
trece ima nacina da se kazni prekrsioc preko tuzbi protiv pocinioca ,sto je i dokazano u praksi  bar ovde kod nas u Cacku a i u Valjevu
tako da ima nacin i da se kazni prekrsioc  propisa .
i sama zabrana je dobra za pocetak jer daje cuvaru mogucnost da udalji sa vode ribolovca koji peca na nedozvoljen nacin a ako se slucajno nadje i neka riba u cuvarci ulovlkjena krivolovom eto i osnova za tuzbu , malo duze traje postupak ali je na kraju naplativo i te kako .
u svakom slucaju hvala na ovim dobronamernim savetima  ,bistro
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Interesantno, ovo mu dođe kao nekakav presedan. Na reci na kojoj je dozvoljena upotreba prirodnih mamaca, zabranjuje se određeno korišćenje veštačkih. Logika, ipak, nije tako komplikovana. Ako ribolov nekom tehnikom ili nekim mamcem ili na nekom terenu ili u neko vreme ... može dovesti do ozbiljnog uticaja na brojnost neke vrste (ugrožene posebno), ima opravdanja da se takav ribolov zabrani.

Podržavam ovu odluku.


 
Vrh Dno