Vezivanje jedne imitacije na raznim veličinama: ...10,12,14,16,18... ???

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Nekada sam imitacije koje se pokažu lovne vezivao u celom spektru veličina udice - odavno to više ne radim! Ako imitiram Seratellu Ignitu (krejica) vezujem 17-19, Baetisa na 14-16, Ephemere Danice su mi na 8-10 itd, itd...
Vezivanje u mnogo različitih veličina možda ima smisla za sasvim apstraktne i fantastične imitacije (kakva je bambula, imitira od jelenka do mrava), ali u većini slučajeva mislim da nema! Čemu Red Spinner na 18-tici ili krejica na 10-ci???
Vaša iskustva???
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Potpuno se slazem sa tvojom konstatacijom.

Sta vise, i fantasticne muve koje si naveo kao primer takodje daju najbolje rezultate na odredjenim velicinama udice. Konkretno, uvek sam imao bolje ulove klena sa nekim drugim musicama umesto krupne vestice ili sitne bambule.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mudre reci druga Milanceta. Mudre. U potpunosti se slazem sa gore navedenim. Ali u potpunosti, pogotovu za fantasticne imitacije. Njih ja imam u svim velicinama. Imitacije bazirane na insektima, po meni zahtevaju totalnu repliku, sto podrazumeva i velicinu!
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Postavio si dobar topic ali si i odmah dao i odgovor. Ni manje ni vise od onoga sto si napisao. Udica spram velicine imitacije.  :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Milanče je napisao(la):
Nekada sam imitacije koje se pokažu lovne vezivao u celom spektru veličina udice - odavno to više ne radim! Ako imitiram Seratellu Ignitu (krejica) vezujem 17-19, Baetisa na 14-16, Ephemere Danice su mi na 8-10 itd, itd...
Vezivanje u mnogo različitih veličina možda ima smisla za sasvim apstraktne i fantastične imitacije (kakva je bambula, imitira od jelenka do mrava), ali u većini slučajeva mislim da nema! Čemu Red Spinner na 18-tici ili krejica na 10-ci???
Vaša iskustva???
Odlična tema!!!
Milanče, nisi potpuno u pravu :lol: Čemu služi Mixmaster ovde, nego da iznese malo ili potpuno drugačiji stav.
Idemo redom- maslinaste jednodnevke u raznim nijansama imaju smisla u veličinama od 22 do 12. Da bi bilo jasnije, nećemo ih zvati ni BWO ni baetisi, ni krejice, nego "OLIVES" ili "maslinaste jednodnevke". Tako je u zapadnom svetu i nije loš naziv za sve te slične muve.
Nabrojaću neke maslinaste jednodnevke, koje se razlikuju po veličinama, a po bojama i ostalim karakteristikama su veoma slične, pa ih razlikuju samo najbolji poznavaoci entomologije, možda 0.5 % mušičara. Ubeđen sam da ih ni ribe ne razlikuju!
1. Pond Olive 18-14
2. Lake Olive 16-14
3. Blue Winged Olive 18-16
4. Medium Olive 16-12
5. Large Dark Olive 14-12
6. Olive Upright 16-12
7. Small Dark Olive 20-16
8. Small Spurwing 20-16
I tako dalje...
Ovi insekti se, na primer, u subimago stadijumu, mogu imitirati istom muvom- krejom, BWO i slično. Mislim da je jasno da istu veštačku muvu treba imati u veličini 20, 18, 16, 14 i 12.

Osvrnimo se na Red Spinner. To je takođe odličan primer za više veličina. Nabrojaću najpoznatije insekte koji se u imago stadijumu mogi imitirati crvenkastim spinerom:
1. Large Brook Spinner 10
2. Autumn Spinner 12
3. March Brown Spinner 10
4. LDO Spinner 14-12
5. Iron Blue Spinner 18-16
6. Lake Olive Spinner 16-14
7. Pond Olive Spinner 18-16

I ovde je jasno da jednodnevke sa raznim nijansama crvenog tela mogu biti na udicama od broja 18 do broja 10. Puno je ovakvih primera. Nikada ne treba zaboraviti da postoje i mužjaci jednodnevki, razne vrste krznokrilaca, koji su uglavnom slični, ali su različitih dimenzija, dvokrilaca čija veličina varira od 2 do 15 milimetara...
Momci, veoma je teško sa sigurnošću predvideti koji će insekt dominirati u ishrani riba kog dana i koji će se insekt kada pojaviti. To je teško i onima koji se bave entomologijom, jer se rojenja smenjuju iz sata u sat, iz dana u dan. Ako u svojim kutijama nemate spremne imitacije u odgovarajućim veličinama, zaista ne vidim kako ćete imitirati insekte.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Moj pristup je malo cepidlackiji. Nekazem da nije moguce da se vise slicnih vrsta imitira jednom muvom. To je itekako moguce. Verujem da ribama ta nijansa ne igra neku ulogu. Medjutim moj licni trip je da radim sto slicnije originalu. 
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mixmaster je napisao(la):
...Ovi insekti se, na primer, u subimago stadijumu, mogu imitirati istom muvom- krejom, BWO i slično. Mislim da je jasno da istu veštačku muvu treba imati u veličini 20, 18, 16, 14 i 12.
Može naravno BWO biti od 12 do 20, i imitirati raznorazne jeddnodnevke, ali želeo sam da napomenem da su moje imitacije na različitim veličinama udice RAZLIČITE!!!
Na malim udicama nemam toliko detalja, nikada ne stavljam nogice nego samo malo grudi od dabinga zeca (sa izvučenim dlačicama sa obraza da glume noge) a krila su uvek CDC. Na većim udicama noge jednodnevki obično vezujem u parašut tehnici, a krila (tj post za noge :)) su nekad srneća dlaka, nekad CDC... Ni materijal za rep nije isti, kod najmanjih su uvek isperci petla, a kod većih bude tu i microfibetts-a i još koješta.
Da pojednostavim - BWO veličine 19 nikada nije parašut a BWO veličine 12 nikada nije bez nogu... ito mislim SA VALJANIM RAZLOGOM
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
100ka je napisao(la):
A da li je gamarus na udici br. 6 preveliki?
U našim rekama živi nekoliko vrsta gamarusa. Jedna od vrsta dostiže 2 cm, tako da bi imitacija na udici sa kratkim vratom, broj 6, bila sasvim logična. Na primer, u Nišavi žive ogromni gamarusi.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo, nisam imao adekvatnu udicu broj 6, pa sam napravio jednu "brzu" imitaciju gamarusa na broju 8. Ništa joj ne bi falilo i da je veća, jer bi i tada bila veličine najvećih gamarusa naših reka.
 

Prilozi

  • Gamarus randjis grandis 8 mogao bi da bude i 6.jpg
    Gamarus randjis grandis 8 mogao bi da bude i 6.jpg
    15,7 KB · Pregleda: 268

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ovaj moj gamarus je dugačak skoro 20mm, ali za razliku od Mixovog moj je na krivoj (scud) udici ;)
 
Vrh Dno