[VIDEO] Life in the Undergrowth: Giant Mayflies

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Ovo morate da vidite. Nisam video lepse snimljen film o majskim musicama i ako kvalitet nije na zavidnom nivou.

Life in the Undergrowth: Giant Mayflies

Btw, hatches.tv je veliki sajt posvecen samo filmovima vezanim za FF. Pogledajte... Ima predivnih stvari.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Nekada je i Tamiš ovako cvetao, koliko se ja sećam negde do početka 80-tih. Otkad su izgradili Đerdap2 nažalost više nema "buba" u glinenim obalama Tamiša i "cvetanja" u junu kada riba totalno PODIVLJA. Sećam se da sam kao klinac lovio iz čamca po vodi mrežom za leptire ove "vodene cvetove" i odmah ih stavljao na udice i zabacivao dubinku u maticu. Ono što je najzanimljivije je da su APSOLUTNO SVE vrste riba divljački udarale, i to trenutno kako mamac padne na dno. Som, šaran, deverika, protfiš, bandar,... nikada niste znali šta je sa one strane. Trajalo bi samo jedno popodne i posle toga nekoliko dana riba ne bi uopšte radila...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Milanče je napisao(la):
Nekada je i Tamiš ovako cvetao, koliko se ja sećam negde do početka 80-tih. Otkad su izgradili Đerdap2 nažalost više nema "buba" u glinenim obalama Tamiša i "cvetanja" u junu kada riba totalno PODIVLJA. Sećam se da sam kao klinac lovio iz čamca po vodi mrežom za leptire ove "vodene cvetove" i odmah ih stavljao na udice i zabacivao dubinku u maticu. Ono što je najzanimljivije je da su APSOLUTNO SVE vrste riba divljački udarale, i to trenutno kako mamac padne na dno. Som, šaran, deverika, protfiš, bandar,... nikada niste znali šta je sa one strane. Trajalo bi samo jedno popodne i posle toga nekoliko dana riba ne bi uopšte radila...

Milanče tako si to lepo i na kratko opisao da sam odmah kao vremeplovom mogao da odem u to vreme i gledam mladog milančeta...kao u bajci, oduševio si me ovim lepim sečanjem ukratko opisnim.  :tbumb: Ja več dugo nisam video nešto takvo, kada god odem na vodu (reku) nikako da to doživim...do sada možda samo par puta. Ok, pre dva dana sam dožive to na jezeru, "cvetale" neuroptere... ali ja sanjam da vidim tu lepoticu veliku majsku u takvom broju.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Hvala Seb... - možeš otići na Tisu, to je turistička atrakcija, i obično se svake godine otprilike zna dan pošto se pojavljuje poneka i par dana ranije, pa svi čekaju kao zapete puške! Prizor je neverovatan!!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Milanče, hvala za info...a ima li tamo (ako slučajem doletim) kakva dnevna karta da se plača za ribolov ili pecaš pa ako dođe čuvar onda se praviš blesav i pri njemu platiš ili?
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
E svaka ti dala a ja cu jedan plus sto nisi bio sebican i zato sto si podelio ovaj snimak sa nama  :) :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zaista lep video. Milanče je odmah prepoznao vrstu sa snimka, koju kod nas zovu "tisin cvet". To je najveća jednodnevka Evrope, Palingenia longicauda. Njena jedina "mana" je što živi u velikim nizijskim rekama pa je na jelovniku isključivo ravničarskih riba i zato ova vrsta vodenog insekta doskora nije bila u centru pažnje mušičara. Ipak, kako se mušičarenje spustilo sa planinskih reka na sve vode, teba očekivati da "tisin" ili "vodeni cvet", koji dostiže čitavih 38 mm dužine, zauzme mesto u kutijama bar vojvođanskih mušičara.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Hvala za link. Nekada video moze 100% da docara situaciju, pa se covek oseti kao da je zaista na vodi. Dakle, na snimku je sve ono sto bi videli da smo datog trnutka bili na datoj vodi. Inace, alasi ovu pojavu zovu cvetanje vode. Bube hvataju nekim mrezama i od njih prave valjak - mesaju ih sa nekim testom. Tu smesu koriste za pecanje soma a cena za francuze je 100 eura za KG. To im dodje dodatni izvor prihoda...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
EVO OVDE MOŽETE ODGLEDATI Life In The Under Growth OD 2-5 SEZONE http://www.surfthechannel.com/show/61337.html
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Zna li ko kojim programom se ovo može "skinuti" na comp.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
U četvrtak 11.06.2009. na Tamišu su se posle ko zna koliko godina pojavili "vodeni cvetovi"!!! Doduše ja sam video samo 2 komada, ali moji drugari plovkaroši rekoše da ih je bilo još 10-tak na vodi. Nažalost nisam imao foto-aparat pri sebi, ali možda je to bio samo početak, možda su izašli u petak/subotu masovnije! Ne znam pošto sam bio na Drini, raspitaću se pa ću da dopišem.

Da li ih je bilo još negde ovih dana???
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Da veliki broj ECDYONURUS-a poneka Danica rijeka Neretva
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
silvio je napisao(la):
Da veliki broj ECDYONURUS-a poneka Danica rijeka Neretva
Silvio mislio sam na ovu naš panonsku reliktnu ogromnu jednodnevku  Palingenia longicauda - tzv. vodeni cvet, pogledaj video iz prvog posta - neće ti biti dobro!!!
 

Prilozi

  • tiski-cvet.jpg
    tiski-cvet.jpg
    3,3 KB · Pregleda: 820
Vrh Dno