Vijun, čikov i slične vrste

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mamac za grabljivice koga je Nisava jedno vreme izgubila ali u zadnjih 2-3 godine ga ima skoro ispod svakog kamena pa nije reci nesto i o ovoj ribi..
Riba koja ne raste vise od 10 cm,mozda samo ali to u izuzetnim slucajevima.Vijun ima oko usta tri para brcica ispod oka dvojni trn kojim se brani od neprijatelja.Osnovna boja ove ribe je zuckasta,tako da po bokovima ima dva uzduzna reda tamnijih fleka,a u osnovi repnog peraja je poprecna jos tamnija mrlja.
Naseljava vode crnomorskog sliva i to Dunav sa pritokama sve do mrenskog dela gde ne zalazi dalje.
Zivi na dnu u pesku ili mulju gde se ukopa da mu se samo vide oci i ledjno peraje..
O biologiji ove ribe za sada se nezna mnogo jer nema nikakve privrede,a ni sportske vrednosti,jedino je kao keder dobra za lov grabljivice...
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ako je cikov u pitanju onda je rec o najboljem mamcu za soma zato sto je neverovatno zilav.I kod nas ga ima po barama,a seticete se emisije(mislim da je "Sasvim prirodno")kada ga guska proguta,a posle par minuta ga iskenja zivog i zdravog.Inace za njega kazu da je zivi barometar.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nije čikov, već vijun. Riba koja retko završava na udici, pa je skoro nepoznata ribolovcima. Ja imam jednu u akvarijumu. Zanimljivo je da normalno preživljava na konstantnoj temperaturi od 28 stepeni, zajedno sa amazonskim diskusima. Služi mi kao čistač.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Vijun ili badelj je Cobitis teania.

Mislim da je to taj mangup:

vijun_pinjos.jpg


Njega sam rukom uhvatio na Pinjosu (Egejski sliv). Bio je priobalju reke, na delu gde je voda topla i stajaća, a dno peskovito.

Ovo je Mix uhvatio nedavno na Nišavi iznad Pirota:

vijun_nisava_pirot4.jpg


Ja mislim da je to zlatni vijun (Sabanejewia aurata).

U našim vodama živi i veoma slična vrsta vijunica (Cobitis elongata).

U bržim rečicama ima i brkice (Barbatula barbatula).

U nizijskim vodama živi čuveni čikov (Misgurnus fossilis), koji se kao i brkica lako razlikuje od one 3 slične vrste.

Ako me naučite da hvatam pastrmke na nimfe okačiću i slike vijunice, brkice i čikova!  :)

 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Može u nedelju?  :bye:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Juče peckao ceo dan. Izašo iz kuće u 6:15, vratio se 21:30! Zato sada, u nedelju, odmaram. Hvala na pozivu!!  :)
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
625
Broj reagovanja
102
Trebalo bi da u Gradcu obitavaju i brkica i zlatni i veliki vijun (vijunica), ali retko koga zanimaju. Osim, možda, pastrmku  :D.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
BlueFox, preduhitrio si me sa ovom temom! Meni dosta interesantna riba. Naravno, vidjam je non stop na Limu i to u plicaku, ali nikad je nisam stigao da uhvatim rukom...a drugi nacin ne znam!

Koliko znam iz biologije Vijuni su specificni po tome sto imaju elektro-receptore koji mu omogucavaju da detektuje magetno polje ili njegovu promenu u spoljasnjoj sredini! Inace spada u kolouste ribe...

Ne znam da li se njim hrane ribe grabljivice? On je u vodi uvek po plicaku, uz kamenje. Uklapa se bojom sa vodenim algama i tesko ga je primetiti. Ako neko zna nesto o ovoj vrsti neka pise! ;)
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
DJOMLA,
Badelj--vijun je kako kaze Pedja riba vecih mirnih tokova-npr z. morava, ima cuveni trncic, u moravi se krije iza ostre trave bizu obale, krece se u skokovima i lepo kamuflira, naraste i do 15 cm-hvatao sam ga rukom u selu-dzamov most kod Vrnjaca i Vrnjacke Banje,i danas prisutna ribica-mi ga, verovatno zbog trncica, zovemo UJEDAVAC.
Ne zalazi gde i brkica-tivuska(KOD NAS LEZO ILI VRECO), tj. u male i brze, ali i tople recice.

Cikov je u delu Morave oko mog sela zadnji put uhvacen na udicu(!) 1967-ja na glistu u Pecickom kanalu, poput zmije, vel. oko 30 cm, tamne boje , bio je pre rata osnovna hrana mom dedi i stari pokolenjima, hvatan po glinovitim mocvarama oko Morave, ukusna riba,kad sam je uhvatio a tad nisam znao sta je, jedino iz prica, odneo  sam je kuci i tu su se komsije otimale ko ce da je pojede. Moji preci su je zvali PUZIJA, mogao je mnogo dana da u Ranitavki-naziv recice u selu, proboravi u mulju bez vode, bio je riba koje su  i zene hvatale u isusenoj recici ili mocvarama. Voleo bih negde da ga ponovo vidim, preko nekog video zapisa i da saznamo gde ga danas ima. :bye:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kod mene u istočnoj slavoniji Dunavski i Dravski ribolovci su čikova imali kao najdraži mamac za smuđa. Lovili su ga napravom urađenom od bubnja mašine sa kojom su grebali po mulju. Naskušao sam se o čikovu kao o ribi #1 za živi mamac.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Djomla je napisao(la):
... Inace spada u kolouste ribe...

Uf Djomla al ga lupi kakva crna kolousta(bezvilicne ribe), nisu ni ista klasa, cak kolouste se smatraju ribama tek u sirem smislu, a i ovo za elektro receptore nisam bas siguran da je tacno.

Evo malo sistematike vijuna!

Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Superclass: Osteichthyes
Class: Actinopterygii
Subclass: Neopterygii
Infraclass: Teleostei
Superorder: Ostariophysi
Order: Cypriniformes
Superfamily: Cobitoidea
Family: Cobitidae



 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Goci ovaj vijun iz Grcke verovatno nije tenia vec neka druga vrsta istog roda, provericu po novijoj literaturi sta bi tu trebalo da bude.

A u medjuvremenu slusaj ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=unb9_AtkDeE
:lol:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Da, moguće da je neka druga vrsta vijuna, iako dosta liči na našeg dunavskog.

Inače na ovoj temi fale slike 3 vrste:

brkica.jpg


Brkica (Barbatula barbatula)

cikov.jpg


Čikov (Misgurnus fossilis)

vijunica.jpg


Veliki vijun ili vijunica (Cobitis elongata)
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
Cikov koga sam ja uhvatio 1967 je bio izrazito taman, mozda neka podvrsta ili prilagodjenost sredini-npr. poznato mi je da se krkusa za neki dan zivota u viru manjih recica prilagodi boji okoline, npr. u plavoj glini skoro pobeli. Nauko, gde si!!
 
Vrh Dno