Vodjenje nimfe

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Jesam bas tako ucio, savet sam dobio od Nese Berica iz BL. E sad moguce da nisam naucio ali pitajte Marica posto redovno pecamo zajedno.

Borio sam se kao lav, javlja se riba na povrsini a ja samo nimfe cepam. Prvi izlazak se ne upisah na Gradcu doduse tad i nije bilo puno ribe i ono sto je bilo, bilo je sitno. Posle nekoliko izlazaka nisi vise mogao da me nagovoris da bacam suvu. :)

Sent from my HTC One using Tapatalk
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.272
Broj reagovanja
315
Lokacija
Beograd
Popravio se ali nije to to jos uvek mada ove godine je pravo vreme da bljesne :)
 

Radojica-pop

Senior member
Učlanjen(a)
21.10.2010.
Poruke
141
Broj reagovanja
0
simpson H je napisao(la):
Jesam bas tako ucio, savet sam dobio od Nese Berica iz BL. E sad moguce da nisam naucio ali pitajte Marica posto redovno pecamo zajedno.

Borio sam se kao lav, javlja se riba na povrsini a ja samo nimfe cepam. Prvi izlazak se ne upisah na Gradcu doduse tad i nije bilo puno ribe i ono sto je bilo, bilo je sitno. Posle nekoliko izlazaka nisi vise mogao da me nagovoris da bacam suvu. :)

Sent from my HTC One using Tapatalk
Znam da sam ti to isto i ja rekao kad si me pitao pre par godina jer sam tako i ja ucio.
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Ja i kad imam pune dzepove suvih i strimera, samo nimfe archim.  :lol:
 

89kobra

Full member
Učlanjen(a)
25.05.2015.
Poruke
514
Broj reagovanja
48
Lokacija
Jagodina
Za vikend planiram obilazak jedne reke u blizini a nimfarenje slabo poznajem. Svaki savet je dobrodosao !!! :)

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.154
Lokacija
Čačak
Kolika je reka i jel bujicava?

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 

Exquis

Junior member
Učlanjen(a)
05.03.2013.
Poruke
27
Broj reagovanja
0
Posto su nimfaroski stapovi preko 9 ft I aftma manja od 4, da li se moze nimfatiti stapovima manjim od 8 ft? Koje su mane kratkih stapova I sta dobijamo duzim stapom kod nimfarenja?
 

dzolix

Full member
Učlanjen(a)
24.02.2016.
Poruke
573
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
Moze se nimfariti i kratkim stapovima ali sa indikatorom poput plovcica  na manjim rijekama ili potocima, moze se nimfariti kratkim i na ostale nacine,,, aftma kod nimfarenja je relativna zavisno od tezine nimfi i zato nije obavezno da je  samo mala aftma  moze raspon od 3 do 8 aftma  ,,prednost duzeg stapa je da lakse drzimo predvez i snjuru van vode  tako da se manje pravi trbuh a mana,,, sporija kontra ,veca tezina stapa,,
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.154
Lokacija
Čačak
Nadji na YT klip sa likom zobe se Jiri Klima, da vidis sta covek radi sa kratezom....obrati baznju na delic sekunde pre kontre kako se kanap blago zategne

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.272
Broj reagovanja
315
Lokacija
Beograd
dzolix je napisao(la):
Moze se nimfariti i kratkim stapovima ali sa indikatorom poput plovcica  na manjim rijekama ili potocima, moze se nimfariti kratkim i na ostale nacine,,, aftma kod nimfarenja je relativna zavisno od tezine nimfi i zato nije obavezno da je  samo mala aftma  moze raspon od 3 do 8 aftma  ,,prednost duzeg stapa je da lakse drzimo predvez i snjuru van vode  tako da se manje pravi trbuh a mana,,, sporija kontra ,veca tezina stapa,,
Sa kracim stapovima ti ne treba indikator. Ja sam lovio na 8 fita #4 na Gradcu i nauzivao se. A bilo je komada i od 45 cm . Jiri Klima pecati cini mi se na 8.3 fita stap i ubija
 

dzolix

Full member
Učlanjen(a)
24.02.2016.
Poruke
573
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
maric je napisao(la):
Sa kracim stapovima ti ne treba indikator. Ja sam lovio na 8 fita #4 na Gradcu i nauzivao se. A bilo je komada i od 45 cm . Jiri Klima pecati cini mi se na 8.3 fita stap i ubija
  Nista ne treba  zavisi samo sta hocemo i na koji nacin pa sta bi moglo biti bolje,, Ja koristim stap od 8 fita i za suhu i za nimfe a  plovcic koristim ako bacam dalje uzvodno  pa privlacim sebi  a plovak  koji se moze podesavati smanjuje kacenja za dno  ,,Prednosti kracih stapova su i pecanje na obraslim i zbunovitim terenima ,,
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.088
Broj reagovanja
893
Majstore gdje ima ribe i gdje je usklađeno predvez nimfa (težina) štap i nema baš preveliko značenje da li je 8 ili 9ft samo u slučaju Češkog i općenito nimfarenja na viđeno prednost imaju dulji štapovi od 9ft jer 9ft za na viđeno je neka granica donja 100 puta mi se desilo da mi fali još taj jedan jebeni korak da se približim lipcu 9-10ft i on se odmakne i pobjegne sa 10ft je lov na viđeno puno lakši.
 

Pavle98

Junior member
Učlanjen(a)
06.12.2016.
Poruke
32
Broj reagovanja
45
Lokacija
Plav
Nov sam u musicarenju, lovio sam suvom godinu dana na rijeci Ljuci i Limu kod Plava. Pa sad me intereusije tehnika nimfarenja, gledao sam predhodne odgovore i shvatio da se monofil od 2m 0.14mm  kaci za kanap. A sad me interesuje ako je dubina vode na kojoj lovim 1m do 2m sa sporim tokom, da li se mijenja duzina monofila ili? Koristim stap 5wt 9ft kanap 5wt ploveci.
 

Dexa89FLY

Full member
Učlanjen(a)
24.04.2014.
Poruke
681
Broj reagovanja
0
Lokacija
Zlot kod Bora
Predvez zavisi od toga koju ces tehniku nimfarenja koristiti,posto postoje Cesko,Francusko,Bosansko, long drift metode itd,pecanje sa indikatorom(kao plovak slicno),na kraju krajeva i podvez(tipet) se isto menja u zavisnosti od toga kakvu nimfu bacas,gde zelis da je potopis itd,nista ti konkretno nisam rekao u ovom postu,javice se vec neko ko je pecao na tim terenima i dace ti savet kako bi trebao da krenes.. Nimfarenje je sirok pojam i verujem da ce ti biti interesantno ..
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.088
Broj reagovanja
893
Ukratko:
1. Pecanje nimfom sa dugim predvezom tzv. Bosansko i korištenje strune-kanapa kao indikatora, treba ti 2 debljine silka recimo 0,18-0,14 dio koji se kači na kanap dug recimo 3m zatim na taj silk nadovezuješ 2-3m 0,14-0,10 silka kao tipet (od kraja kanapa do muhe treba da ti bude otprilike 2 duljine štapa predvez).

2. Pecanje direktno (Francusko, Češko nimfarenje) Predvez treba da bude dug 6-10m recimo, ako nemaš kupovni možeš da uzmeš recimo 0,25-0,20mm silk i na njega zavežeš 1,5-2m tipeta 0,16-0,10mm, znači vrlo rijetko ili skoro nikako kanap ne izlazi iz čekrka kod ribolova, Češki pecaš obično gdje je protok vode jak ili velika voda pa loviš težim nimfama i na duljinu štapa, Francuski pecaš manjim nimfama bacaš ih uzvodno i dalje od duljine štapa ali stalno vodiš računa da je sistem zategnut odnosno da imaš kontakt sa nimfom.

3. Ostali tipovi nimfarenja ti sad za sad nisu potrebni...  :hammer:
 
Vrh Dno