Vreme dudinjka

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ako ste mislili da ću govoriti o pecanju na ovu voćku grdno ste se prešli. A niti ću praviti veštačku dudinjku, to je ipak hard core i za moj ukus.
Ali u ovo vreme zrele dudinjke padaju na zemlju i što je još važnije u vodu, ako su iznad iste. E to je prava stvar, klenovina voli dudinjke i u blizini mesta gde padaju dudinjke, naravno i nizvodno pojačaće se koncetracija dobre i često kapitalne klenovine. Iako klopaju dudinjke lako ili lakše ih je prevariti na muvu. Zato kada vidite dud iznad vode obradujte se, zapamtite to mesto i svake godine posetite u ovo vreme ga posetite. Bićete zapanjeni rezultatom. :drool: :tbumb:
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Slican efekat sam dobio kada je prosle godine neko cistio pilice u jednom toplickom viru. Klenovi su se okupili iz udaljenih krajeva da krkaju iznutrice  :p a kada je njih nestalo poceli su da krkaju musice  :smoke:.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
U eri mušičarenja amura, šarana, klena i ostalih ciprinida, ovo je vrhunska tema! Samo, Laki ju je suviše skromno započeo, izbegavajući da piše o imitaciji dudinke. To i nije čudno, jer verovatno niko nikada nije mušičario veštačkom dudinkom. Nisam čak ni ja, iako imam jednu, koju sam napravio još pre desetak godina. Odlična "muva", ali još je ni sam nisam probao.
Veštački mušičarski mamci poput ikre lososa, parčeta hleba, alge... već su poodavno poznati mušičarima i neki su neizbežni u katalozima veštačkih mušica, poznatih zapadnjačkih firmi.
Tamo nema klenova ili je mušičarenje te ribe još uvek nepoznato i manje popularno. Ali kod nas nije tako. U Srbiji je klen najpopularnija riba mušičara.
Zato će baš iz Niša, Srbije, da poteknu prvi veštački mamci, imitacije voća. Veštačka kupina, višnja, dudinka... jednako su logični mamci kao i veštački insekti, žabe, rakovi ili ribice. Naša najpopularnija riba sve ove zalogaje jednako voli. U stvari, mnogi ribolovci kažu da voćke najviše voli. Najkrupniji ulovljeni klenovi za koje sam ja čuo lovljeni su na dudinku i višnju, pa čak i šljivu.
Dudinka je dobra jer pliva i mogli bi da je koristimo kao suvu muvu, isto kao bambulu, skakavca, vešticu, majsku....
Potražiću ovu moju veštačku dudinku po fijokama. Ako mi uspe da je nađem, videćete sliku. Bilo kako bilo, možete očekivati seriju slika veštačkog voća, koju ne samo da ću napraviti, nego na te mamce i uspešno loviti krupne klenove. Ne verujete? ???
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ma ja verujem, samo mi je isuviše hard core. Ali podržavam ideju, postavi pa da vidimo o čemu se radi!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Možda sa ovom slikom počinje novo poglavlje u mušičarenju klena. Poliuretan u obliku dudinke, našaran slično originalu. Mogla bi da bude i realističnija, ali neka bude da je ovo primitivna impresionistička verzija veštačke dudinke. Prva na planeti. Ponosan sam na to. :yeswink:
Spremam i veštačku belu dudinku, kupinu, višnju i još neke voćkice. Razmišljam i o imitaciji nekih semenki. To sam već koristio u površinskom mušičarenju bodorke i objavio na ovom sajtu. Imam još neke ideje o imitiranju biljnih plodova i uskoro ću napraviti i koristiti takve mamce. Čak planiram da imitiram i neke cvetove, koje klen veoma rado jede!
Nije ovo nikakav hard core. Može se lako desiti da ovakve "muve" budu uobičajene u kutijama klendžija, već sledeće godine. Sačekajmo prvo moje rezultate. Znam nekoliko crnih i isto toliko belih dudova nadvijenih nad Belim Timokom. Da li neko sumnja u uspeh ovih mamaca?
 

Prilozi

  • Doode.jpg
    Doode.jpg
    18,4 KB · Pregleda: 409

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ja nesumnjam. SUMNJAM u to kako če se ideja primiti u mušičarskoj javnosti, ali to prijatelju nije ni tvoj a ni moj problem. Zato sam napisao Hard Core. Meni je ideja sasvim OK, deluje dobro, ali mana je da tako velika muva  :doh: :doh: muva , sick više nemogu da kažem muva, se teško baca, pravi mnogo buke i sl. Ogromna je druže, ali tesitanje će pokazati. Ako novo poglavlje krene sa ovog sajta ja ću biti podjednako ponosan kao i ti kao autor muve!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Mix, odlicno odradjen dud! Mislim da ce raditi dobro.
Treba probati naravno i ostale varijante (beli,crni) . Ocekujemo uskoro izvestaj barem u musicarenju klena ako vec ne mogu ovi teskasi. ;)

Sto da se proba i neka imitacija tresnje?  :D Imam lepo iskustvo na tresnju barem kao "zivi" mamac.

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:D :) bas zanimljiva tema...sto da ne. Ja sam također mnogo puta čuo od raznih ribolovaca kako je klen glavonja oduševljen nad voćkama. Posebno dud i trešnja ali tu je odmah višnja pa i ringlova. Dok sam prvi puta vezao/deljao  :hammer: bambulu mi je došlo to na misao...ali nekako nisam to i realizovao. U razovoru sa jednim slo. mušičarom dok smo brbljali o kafenoj bubi i originalnoj bambuli je također i on rekao da bi trebalo probati i imitaciju višnje. U šali smo se bavili kako bi napravili i imitaciju peteljke na toj višnji  :D :hammer:

:DHehehee....što da ne, možda budem i ja nešto takvo navezao za ove naše jezerske glavonje.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako mogu da kažem da sam ulovio na muvu štuku, a koristio sam strimera, koji nema veze sa muvama ili čak i imitaciju raka, mogu slobodno da kažem da je i DOODE- muva.
Tek sad vidim da ovaj DOODE liči i na kupinu, malinu i divlju jagodu. Tutti frutti doode! :tbumb:
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Odlicna imitacija Mix. Imam jednu opasnu ideju kad su imitacije voca u pitanju i realizovacu je uskoro!
 

Amos

Senior member
Učlanjen(a)
20.03.2006.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Lokacija
Grdelica - Srbija
Pre neku godinu sam bio siguran da cu da napravim idalnu muvu (koja je ustvari vocka ::))... ali je sve ostalo na nivou koncepta (kao u auto-industriji :smoke:). Problem je bio u tezini i\ili plovnosti... Naime, plod duda ne pliva, vec pluta (slicne je gustine kao voda). Znaci pri udaru u vodu tone i uglavnom se zadrzava ispod povrsine. Ovo je problem, jer je tesko pronaci pravi materijal. Ja sam probao nekoliko razlicitih, a najbolji rezultat je dala kombinacija policelona(osnova) i meke plastike(povrsina-omotac). E sad... u vodi se ponasala kako treba, ali ne i u vazduhu ... bila je preteska, te sam  razvoj ove "muve" napustio (dok ne otkrijem novi materijal).
 

Prilozi

  • doodinka.jpg
    doodinka.jpg
    30,5 KB · Pregleda: 456

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
To je ono što me je i brinulo. Predpostavio sam da će takvih problema biti na pretek. Mislim da je usklađivanje svih parametara, veličina muve, njene osobine i materijal veoma teško, ne kažem da je nemoguće ali je zaista teško!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dudinka pluta ili pliva ispod same površine vode i to nije nimalo teško postići poliuretanom ili policelonom. Jednostavno, treba koristiti jaku i tešku udicu. Ja sam uzeo udicu za šarane.
Neće biti ni posebnih problema sa zabacivanjem, ako ste navikli na strimere, teške nimfe ili krupne bambule.
 
Vrh Dno