Vrlo cesto pitanje!?

angler

Newbie
Učlanjen(a)
03.03.2006.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Napokon jedna prava stranica!
Prvo da pozdravim sve ucesnike foruma sa zeljom da sto vise vremena provedu na vodi.
Musicarenjem se bavim zadnjih 6-7 godina, a koristim dva stapa, Shakespeare"Aerial" #4/5 i Dam "Sumo" #6/7. Prvi za lipljena, a drugi za pastrmku (mada malo prejak) i oba su me solidno sluzila do sad. Obicno musicarim na Neretvi, Vrbasu, Uni... Preferiram površinsku muhu.
E posto su apetiti porasli namjeravam se ponoviti kvalitetnijim stapom klase #5 dužine 9' ali platezna moc nije takva da mogu uzeti ono naj.
Zato vas ovom prilikom molim da mi pomognete oko odabira stapa koji odprilike isto kostaju.

- SAGE Launch 590
- ORVIS Clearwater 905
- WINSTON Ascent 5-9
- G.LOOMIS GL2
- SCOTT V2 905
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Svi stapovi koje si naveo su od renomiranih proizvodjaca ali sa dna ponude. Po meni bolje uzeti recimo ECHO2 ili neki od TFO stapova nego te koji se prodaju pod zvucnim imenom. Uz ECHO2 stapove dobijas i 2 vrha, jedan za dalje izbacaje i jedan za "uzivanje" :lol: , pa je i to jedna od prednosti a i omogucava neku univerzalnost. Samo kao napomena da je ECHO stapove dizajnirao Tim Rajeff a i postao je svetski prvak bas sa ECHO2 Competition 9' 5wt
 

angler

Newbie
Učlanjen(a)
03.03.2006.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Tacno je da su stapovi sa dna ponude renomiranih proizvodjaca i uvjek se pitam da li je bolje uzeti jedan od stapova koje sam naveo ili "kvalitetniji" komercijalnih proizvodjaca ribolovacke opreme. Za taj stap koji mi preporucujes nisam cuo ali cu razmisliti o tvom prijedlogu. U svakom slucaju hvala na savjetu.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Eh kako mi nedostaje dugme EDIT POST:)

Mozes da pogledas i ovde po oglasima vidim nude se odlicni stapovi.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Najbolje je kupiti provereni model. Ima puno proizvodjaca od kojih je vec veliki broj renomiranih firmi. Medjutim oni se cesto utrkuju u izbacivanju novih, "unapredjenih" modela. SAGE izbaci nov model (sami ga izmislili), evo odmah i G. Loomis ima novitet, odmah je tu i Winston, itd. Sve sami "najbolji na svetu" modeli. To ne da je lagarija, nego je za malu decu. Cak i neke manje slavne firme u svojim katalozima preporucuju svoje top-modele kao najbolje na svetu (da ne nabrajam). Ne kazem da ove firme nemaju najbolje stapove na svetu, ali treba biti vrlo oprezan i od njih kupovati koliko-toliko proverene stvari.
Treba da proveris kod svojih kolega musicara, koji se od tebi dostupnih stapova, pokazao kao najbolji. Koji je otporan na ono sto ces ti da mu radis, i koji ce da zadovolji tvoje SPECIFICNE potrebe. Sigurno ti treba stap za pastrmku. Posto "tvoje" reke i nisu tako male, najbolji izbor je 9' duzine i AFTMA 5, a jos bolje 6. Bitno je i kakav ces oblik i plovnost konca da koristis (DT ili WF, F, F/S ili S). Pretezno suva ili nimfa, ili stap za sve. Ako neko iz tvog kraja peca onako kako bi ti zeleo i to radi vrlo uspesno i dugo, sa nekim modelom stapa, POTRAZI ISTI TAKAV. Bilo koji da je, Orvis, Sage, Loomis, Shakespeare, Shimano, Made in China, USA, Albania, Germany ili Yugoslavia (sumska motka).
 

angler

Newbie
Učlanjen(a)
03.03.2006.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Od par prijatelja sam posudjivao stapove, doduse svi oni imaju tzv. "komercijalne" stapove, kao i ja, i da budem iskren moj Shakespeare mi nekako najvise odgovara. E sad da li je sve to stvar navike? Vjerujem da jeste. Zanima me jos sta znace grafiti II ili III generacije i kako te stapove razlikovati?
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
512
Broj reagovanja
167
Karakteristike stapa zavise od mnogo detalja: dizajna blanka (“taper”-nacin na koji se blank suzava), materijala (greenheart, bambus, fiberglas (f ili s), boron, grafiti raznih modulusa elasticnosti), izbor i postavljanje ostalih komponenti (npr. karike). Svaki od gore navedenih materijala ima neke unikatne osobine i blankovi izradjeni od istih mogu biti solidni ili tubularni. Ako izradimo blankove identicnog “taper-a” od nekoliko razlicitih materijala, blankovi ce imati istu akciju ali zbog razlicitog modulusa elasticnosti blank od bambusa ce imati vrlo drugaciji osecaj u ruci od istog takvog uradjenog od grafita.

Treba imati na umu da material nije od presudnog znacaja za kvalitet blanka-taper i debljina zidova kod tubularnih blankova igraju odlucujucu ulogu. Bez obzira na materijal, kvalitetan blank ostaje kvalitetan blank. Naravno, grafit je najlaksi i ima najvisi modulus od svih ovih materijala (i tima najvecu efikasnost), pa je zato postao materijal bez premca u danasnjoj tehnologiji izrade mus. stapova.

Grafit II i III je Sage klasifikacija u izradi blankova. Grafit II je IM6 grafit, sa modulusom oko 38 miliona po kvadratnom incu (p.s.i). Grafit III ima visi modulus (odnos mase i krutosti) od oko 44mil p.s.i. Sto se koristi visi modulus, potrebno je manje materijala da bi se izradio stap istih osobina.

Tokom 1990-ih kompanije su vodile “ratove modulusa”, trudeci se da pokazu kako svaka od njih ima najmoderniji material sa visom brojkom. Danas to nije toliko bitno (proizvodjacima je danas manje bitno da otkrivaju brojke u reklamama), jer sve vise musicara shvata da moze da uziva kako u grafitu visokog modulusa, tako i u “otpisanim” materijalima-bambusu i glass fiberu.

Modulusom se ne treba opterecivati. Najbitinije je da ti uzivas u stapu!
 

angler

Newbie
Učlanjen(a)
03.03.2006.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Zahvaljujem se na informacijama.
Kao sto si rekao ne treba se opterecivati materijalima vec uzivati u musicarenju, a i u priboru koji koristimo.
 

mangia

Newbie
Učlanjen(a)
06.03.2006.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
pozdrav

Angler na kojem dijelu Vrbasa pecas?

Ja sam oko Banjaluke. Uglavnom uzvodno... mada nisam zabacio ima dve godine ali sada sam cvrsto odlucio da svaku Nedelju osvanem na vodi :)
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Angler ako te interesuje ima drugar prodaje sage FLi #6 dvodelni, vrlo povoljno, ako te interesuje mozes me kontaktirati na PM!
 

angler

Newbie
Učlanjen(a)
03.03.2006.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Pozdrav i tebi mangija,
Posto cesto putujem prema Bihacu obavezno se zadrzim na samom ulazu u Kljuc (neznam tacno kako se zove dio oko tzv. kupalista.
 

mangia

Newbie
Učlanjen(a)
06.03.2006.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
ne znam kako se zove dio pred ulaz u Kljuc.. ali znam da cu ovo ljeto pokusati da odem na Ribnik... ta mala riejcica je bila rezervisana samo za celnike komunisticke partije u ono vrijeme... sada za 10 evra svako moze da peca... kazu da je raj na zemlji... komsija mi cesto ide gore,...

meni je Ribnik prvi na "to do" listi :)
pozdrav
 

angler

Newbie
Učlanjen(a)
03.03.2006.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
I ja sam sebi obecao da cu prve prilike otici na Ribnik. Prije par dana su na TV prikazali Ribnik, prva je liga.
Takodjer, dobar revir je Sanica ali su im dozvole 35KM. Bio sam prosle godine u julu mjesecu i po najvecoj vrelini super prosao. Lipljena ima ko salate.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
mangia wrote:
ne znam kako se zove dio pred ulaz u Kljuc.. ali znam da cu ovo ljeto pokusati da odem na Ribnik... ta mala riejcica je bila rezervisana samo za celnike komunisticke partije u ono vrijeme... sada za 10 evra svako moze da peca... kazu da je raj na zemlji... komsija mi cesto ide gore,...

meni je Ribnik prvi na "to do" listi :)
pozdrav

A koja cena dozvole je za nas "strance" na Ribniku?
 
Vrh Dno