woolly bugger

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Vec nekoliko godina se resavam da napravim nekoliko ovoh strimera i da ih isprobam. Naime deluju mi veoma dobri. E posto ih nisam koristio, zamolio bi clanove koji imaju iskustva da napisu nesto o ovm strimeru, daju neki recpet i sliku!
Salut!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
507
Broj reagovanja
145
Recept za Woolly Bugger:

Udica: dugog vrata (obicno 3x duga), moj izbor je TMC 200R, vel. 2-14;
Otezanje: olovna zica ili kuglica, za dublje vode probajte Clouser oci ili tungsten kuglice/konuse;
Rep: marabou i flash (lamete) po zelji. Umesto marabua mozete koristiti krzno sa zonker trake koje je dugotrajnije;
Telo: senil, a moze i dabing, angora vunica, paunovi isperci ili vec bilo sta po zelji;
Nozice: dugo petlovo pero, obmotano u pravilnim razmacima-kod glave dajte nekoliko dodatnih namotaja.

Iako postoji pravilo da velike musice love velike ribe, moji najbolji ulovi na spring creek vodama Midwesta cesto dolaze na male buggere, na udicama 10-14. Na prvoj slici je moja verzija mini bugger-a (poznat i po imenu mini leech, jer imitira male pijavice) na udici vel. 14. Telo je uradjeno od ostatka repa, gde se preostali marabu uprede, telo namota i porebri zicom. Kod glave dodam namotaje jarebice i to je to-jednostavno, vezuje se za 2 minuta.

Prilikom lova budite kreativni u manipulaciji ove musice. Mozete loviti uzvodno, popreko i nizvodno, sa potezanjem, bez potezanja nizvodno (wet swing), ili potpuno pasivno (kao u lovu nimfama). Brzo cete ustanoviti sta pastrmka preferira. Buggeri obicno love najvece rbe.

Na donjoj slici je pastrmka ulovljena na malog bugger-a velicine 12.




avgust.jpg




velikariba2.jpg
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
507
Broj reagovanja
145
Posto Tripod ne dozvoljava direktan link, evo slike...
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Pored sirom sveta poznate i popularne , govorimo i o dosta lovnoj kreaciji.Do sada receno je i istinito s tim sto par stvari (vezano za licno iskustvo) moram dodati. Pored prethodne CRNE varijante dozvoljeno je koristiti i sve ostale boje marabu repa, tela i nogica, zavisno od vode na kojoj pecamo i ribe koju... Dali sam rekao ribe. Siguran sam da na ovu "musicu" posteni musicar moze uloviti svaku iole zainteresovanu ribu pocev od sarana pa sve do... Sama draz buggera je u tome da moze imitirati i nimfu i ribicu i pijavicu ili nesto sto ni sama nezna ali je zbog izuzetno zivahnog repica mami na slastan zalogaj. Pecajuci malim bugerima na ciprinidnim rekama moze se uloviti skobalj(provereno), klen (provereno), grgec (prov)...
Kao primer za bezgranicne mogucnosti navescu licni. U prolece, dok se jos uvek tresu gace za ribolovom, i dok su vode mutne, pocinjem flyfishing na manjim barama blizu grada.Iako su poluzaledjene prva riba koja biva aktivna je bodorka. Kakve sad ona ima veze sa buggerom?- ima jer upravo na tu muvu je i hvatam. Moja (mini-mini) imitacija je cela u crvenoj varijanti i na udici 14, i sastoji se samo od repa i tela. Otezana je samo na prednjem delu i otprilike bi trebala da imitira larvu komarca. Mozda imitira nesto drugo-ne znam pitajte ribe
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
507
Broj reagovanja
145
Da se nadovezem na prethodni post… Ono sto je najprivlacnije u dizajnu Woolly Bugger-a je mogucnost da se on menja i nadogradjuje tako da bude lovan sa skoro svaku vrstu ribe i u svakoj sredini. Varijante buggera mogu itekako biti zgodne i za musicarenje na moru.  Kao primer navescu kratku verziju u svetlo-braon ili bledo maslinastoj boji kao imitaciju kozice, ili verziju na udici dugog vrata sa lelujavim repom, za imitacije morskih crva. Beli svetlucavi bugger je univerzalna imitacija riblje mladji.

Na slici je par mojih slatkovodnih varijanti koje su se odlicno pokazale u lovu basa i krupnih suncanica. Prva je plivajuca, sa glavom od penastog cilindra, a druga je dzig musica.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
ODLICNA VARIJANTA! a jos ako na ove plivajuce dodas iza glave par gumica i dobijes neku zabicu koju povremeno cimas po povrsini ? Pa mora da padaju basovi kao kruske.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mala zaba aka zabica Hmmm... mozda je to prava muva za letnje kvanove, kilase?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Evo da malo osvežimo ovu temu o ovom strimeru koji zaslužuje specijalu pažnju i posebno mesto u mašim kutijama i srcima :yeswink:
Evo i slike klasičnog woollya sa dodatkom bakarne glave.
 

Prilozi

  • NSP11.jpg
    NSP11.jpg
    21,1 KB · Pregleda: 659

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Moj prvi Wooly bugger. Zeznuo sam se sto nisam odstranio donji (cupavi) deo pera kojim se palmeruje, Mada su mi neki rekli da to i nema puno veze.
Woollybugger640pix.jpg

Moj drugi w. b. Previse perja u repu, a palmerovano pero se nesto slepilo pojma nemam sto. Malo crvene zice oko trupa cisto da razbijem crnilo.
Strimer.jpg

Treca (ne) sreca. Zeleni marabu, crveni chenill, zlatna lameta i braon-zeleno (SMB) pero za palmer. Opet previse marabua u repu.
17oktobar2007002.jpg

Moram da nabavim negde olovne glave cujem da bolje radi kad njima opteretis nego sa Pb zicom oko vrata udice.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Nah ... Pb glava bi ti samo smetala pri zabacaju. Olovna zica radi taj posao besprekorno jer mozes sam da doziras otezanje.
Odlicni strimeri druze!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
133
Lokacija
Pančevo
Meni se sviđaju, i sigurno su lovni. Estetika će doći, ali ona kod ove muve ne znači baš ništa :D Što se otežanja tiče napravi ih i teške i srednje a bogami i sa jako malo otežanja. SVI trebaju!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@100ka samo napred, veži i samo veži...ovo izgleda lovno i kao što Milanče kaže estetika če da sama dođe.  :tbumb:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Momci fala za komplimente, kao i svakom pocetniku treba mi malo samopouzdanja, pa mi svaka sugestija i kompliment znaci :yeswink:
Nisam sad ja nesto bas lud za estetikom, prvo pocetnik sam u vezanju muva, a drugo smotan sam. Ovo za previse perja sam naveo posto su mi na to skrenuli paznju i Lucky i Zvonko. A za olovnu glavu mi je rekao Korhner da je dobro resenje jer onda strimer ne tone ravnomerno vec vuce glavom kao jig. Mada najverovatnije da oba vida opterecenja imaju svoje prednosti i mane.
Milance fala za savet o tezinama  ;) Rekao mi je Vuk da ima fora da mu napravis telo i od poliuretana pa da pliva (al to ide u kompletu sa tvisterom na podvezu, a posto je to varlicarenje o tome ovdi netjemo).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Niksad nisam voleo pastrmske strimere, jer sam posećivao manje pastrmske reke. Skoro svi moji strimeri su bili napravljeni za bucove i štuke. Tu wooly bugger ne pripada.
Tek kada sam provalio da u reci u kojoj mušičarim 21. godinu, ima pastrmki koje "obožavaju" strimere, koristim i poštujem Wooly Buggera.
Sada ih imam u raznim bojama, veličinama i otežanjima i retko mi prođe mušičarski dan na Nišavi, da ga ne stavim na kraj predveza.
 
Vrh Dno