Za lakši početak molim vašu pomoć

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
svaka cast za ribe i nema potrebe da uporedjujes borbenost kad se zna da od kalife nema borbenije ribe......
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
uf medju slatkovodnim ribama je kalifa stvarno u samom vrhu...ali ako je rec o zdravoj I dviljoj kalifi koja zivi u ledenim vodama bogatim kisikom ;) I to one od 55 do 65 cm (- +) su pravi manijaci od riba.
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
MarkoTimokRiver je napisao(la):
De da vidim sta ti lovis,ja i ulovim po nekog kilasa godisnje i to na vodi gde je sva riba naplasena.Dodji ti bate ovde pa ulovi kilasa  a mani me s neki vasi nazovi nibnjaci.Tamo cu svakog klena po tri puta da ulovim

Izvini Marko, prvi si poceo da "zavlacis" pa sam ti na isti nacin odgovorio. Sad tek vidim da znas da se salis samo na tudji racun.
Ja sam kod tebe na Timoku bio. Cak sam i tebe, pre dve godine, zvao da izidjes na pecanje. Iako sam te zvao iz centra Grljana nisi hteo da se udostojis ni da se upoznamo.
Ne znam o kakvim nibnjacima pricas a nisam ni cuo da negde ima ribnjak u kome drze klenove?

Nego da se vratimo na temu. Vrba je zatrazio pomoc za "laksi pocetak". Bilo bi dobro da kad mu dajete savet prvo pokusate da budete realni i da se recimo prisetite kako ste i sa cim poceli da musicarite.
MM, ja se slozem sa svim sto si rekao ali da li si siguran da bi potpunom pocetniku prvo dao u ruke neku #3. Isprobao sam dosta stapova raznih klasa i duzina ali moram da priznam da sam bacanje naucio sa #5. Sada 99% vremena pecam sa #4. Trojka mi se pokazala neprakticna za pecanje na rekama koje uglavnom jako lice na ovu na kojoj bi Vrba da peca, pa mu je za pocetak ne bi nikako preporucio. Stovise, na jednoj od reka sa druge strane Vrbinog brda (Papuk-Psunj) sam naucio da pecam i to sa leskovim stapom, monofilom i skakavcem. Taj teren uglavnom ne dozvoljava musicaru da se razmahne. Malo je cistina na kojima je moguce izvesti overhead a i klasicni rollcast je poprilicno neupotrebiv zbog krosanja drveca koje su iznad same vode. 
Priznajem da je kalifa borbenija ali sto tako znam i da su klenovi koji zive u malim rekama daleko borbeniji od onih iz sporijih i vecih reka kao sto su npr. Timok ili Morava, i na udici se ponasaju kao i pastrmka sa sve iskakanjem uvis iz vode.
Kod pecanja klena tipet ne igra neku veliku ulogu jer mozete slobodno da ga pecate i sa 0.20 a istovremeno tipeti tanji od 0.16 ce vam isprazniti kutije sa musicama kojima ce te da ukrasite okolno drvece a da necete ni primetiti kad ste ostali bez njih.
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Kako onda mislis da mases 5-icom ako nemozes ni kratkom trojkom. Ajd se objasni molim te, izgleda ce Vrba da ostane na spineru.

Ako njemu trba 5ica na tom malom potoku, sta meni treba za Bow rjeku, 9wt? Ako ja mogu da radim sa 3wt 8'6 na rjeci 60 metara sirine i znaaaatno dubljoj i brzoj, ne vidim zasto vrba ne bih mogao da pokrije 5 metara potoka sa staklencem srednje brze akcije od 7ft-a. Ja sam misljenja da ce Vrba da savlada tehniku ff brze nego mi to mislimo!
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Zac je napisao(la):
MM, ja se slozem sa svim sto si rekao ali da li si siguran da bi potpunom pocetniku prvo dao u ruke neku #3. Isprobao sam dosta stapova raznih klasa i duzina ali moram da priznam da sam bacanje naucio sa #5. Sada 99% vremena pecam sa #4. Trojka mi se pokazala neprakticna za pecanje na rekama koje uglavnom jako lice na ovu na kojoj bi Vrba da peca, pa mu je za pocetak ne bi nikako preporucio...

To je jedina stvar iz naše prepiske, u vezi sa priborom #3, u koju nisam siguran, zaista ne znam je li to problematičan izbor za početnika. Ima na forumu ljudi koji zaista odlično poznaju ovu problematiku, pa treba ostaviti njima da se izjasne. Ako žele, naravno. Moj prvi štap je bila baš trojka. Ne znam je li to bilo dobro ili loše, tek sledeća sezona će mi biti šesta uzastopna u kojoj ću 99 % vremena pecati na #3. Lovio sam i četvorkom, ali neki značajan benefit nisam primetio. Tebi odgovara nešto jači pribor i to je sasvim u redu.

Ono u šta sam siguran, ako pričamo o snazi štapa, je da tamo gde je četvorka dovoljan ili čak optimalan izbor, ni sa trojkom neće biti problema. Sve u svemu, Vrba je dobio dobronamerne a različite savete, što i nije tako loše.
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
jeprli je napisao(la):
Kako onda mislis da mases 5-icom ako nemozes ni kratkom trojkom. Ajd se objasni molim te, izgleda ce Vrba da ostane na spineru.

Ako njemu trba 5ica na tom malom potoku, sta meni treba za Bow rjeku, 9wt? Ako ja mogu da radim sa 3wt 8'6 na rjeci 60 metara sirine i znaaaatno dubljoj i brzoj, ne vidim zasto vrba ne bih mogao da pokrije 5 metara potoka sa staklencem srednje brze akcije od 7ft-a. Ja sam misljenja da ce Vrba da savlada tehniku ff brze nego mi to mislimo!

jeprli nesto si pogresno procitao tj. nisi pratio pricu. Moj predlog je stap klase #4 u duzini 7'6'' ili 8', Za Vrbu se ne brinem, ako je dovoljni uporan da lovi spinerom na ovakvoj reci onda ce sigurno da nauci i da musicari na njoj.
Moj problem sa stapom klase #3 na ovakvim rekama je sto sa njim nisam imao dobru kontrolu zabacaja a ni kontre, naprosto mi je taj stap delovao suvise "glindzavo". Kako na ovakvim rekama neko vece mahanje nije moguce onda ne postoji mogucnost ni da se ispravi greska u zabacaju. Pritom klen cesto napada musicu jako agresivno a istovremeno je veoma brzo i ispljune. Potrebna je veoma brza kontra. Na ovakvim rekama se kontra daje iskljucivo kratkim trzajem stapa i povlacenjem kanapa. Kratak i mekan stap pri ovakvoj kontri znaci i vise promasaja, svaka agresivnija a promasena kontra uglavnom se zavrsi sa musicom u granju.  :(  Ko nije probao taj ne zna sta je propustio.
Mozda ce kombinacija koju mu vi predlazete da bude bolja od one koju sam ja isprobao a mozda i ne. Na njemu je da odluci.  :bye:
 

Vrba

Newbie
Učlanjen(a)
20.10.2013.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Za razmišljanje oko štapa imam vremena do Božića. Nisam ništa naručivao jer sam kratak s vremenom. Sa Cabelasa roba dolazi 3-6 radnih dana a meni rodbina 31. dolazi u HR pa sam odustao :(
Možda i bolje jer su tada najbolji popusti.
Kao što sam napisao FF me zanima dugo vremena pa možda i prije varaličarenja. Zbog pristup ribolovu jer mislim da je najprirodnija vrsta ribolova i time zanimljiva.  U varaličarenju se ne može tako vješto prikazati ili izraditi vobler kao kod izrade u FF. Znam jer sam ih sam izrađivao. Rabel horsefly je vobler na koji je upecano više klenova samo cimajući varalicu na površini nego na povlačenje. Odmah se postavilo pitanje a šta da imam neke mušice i da ih mogu kvalitetno prezentirati?
Ono što sam odlučio kod izbora štapa je da neće biti duži od 8' a za klasu #3 ili #4 imam vremena za odlučiti. Tu ste vi pa kad iskopam neki štap, nadam se vašoj pomoći. I naravno nema odustajanja pogotova na takvim terenima koji su prekrasni.

Evo i snimke.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8uaOEBReqFE[/youtube]
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
vrba ako si zaljubjenik u fino musicarenje uzimaj trojku I ne muci se previse....radi sto volis I u cemu ces ti uzivati....nema veze ako ces se malo namuciti budes li hteo bacati I po koji strimercic, sa cetvorkom je to sve lakse I lakse je kontrolirati jacu ribu ali ako ti volis finiji oblik ribolova jedna trojcica je prava stvar za tebe I ne sekiraj se sta je bolje I prakticnije nego sta ti zelis. ako zelis super fino pecanje trojka ako si vise praktican onda cetvorka ili cak petica. Klasicno sto bi ja preporucio svakom pocetniku je petica od 8,4 stopa do 9 stopa. Ali nije pogresno ni ako pocnes sa nekom trjkom od 7,7 stopa ili 8 stopa. Mozda to nece pozdraviti mnogi instruktori ali sve je moguce gde je dobra volja I trud.
 

Vrba

Newbie
Učlanjen(a)
20.10.2013.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Hvala Sebastijane ovakav post mi je trebao. Sad znam da sigurno necu pogrijesiti kad uzmem #3. Da se odmah nadovezem s jednim pitanjem. Da li postoji tehnika zabacivanja koja je prelazi visinu od 2m? Ima dosta mjesta gdje rijeka nije odnesla obalu zbog stabla i korijenja koje ju drzi. Tu su podloke i mirnjaci sa dubinom i do 3m tu se uvijek skrivaju veliki klenovi. Grane su i na manje od 2m nad vodom. Ili se na takvim mjestima musica pusta nizvodno?
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Ne postoji nikakva posebna tehnika ali postoje tehnike koje su vise lili manje primenjive u ovakvim uslovima. I naravno na malim vodama se praktikuje uzvodno zabacivanje kao i kreretanje uz vodu. Naravno, nuzda menja pravila pa moze da se primeni sve sto nece poplasiti ribu.

Potrazi film koji se zove: A Casting Approach to Dry Fly Tactics in Tight Bush with Joe Hemphreys. Ima ga u torrentim a ako ge ne nadjes javi se na PM.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Vrba je napisao(la):
Da li postoji tehnika zabacivanja koja je prelazi visinu od 2m?

Naravno. Najjednostavniji ti je tzv. Side kast. Ukratko izvodi se sa polozenim stapom, cak i u polozaju paralelnim sa vodom. Tada kanap leti dosta nisko.


Medjutim, ima tu i jedna zamka na koju trebas obratiti paznju, a to je da ako vezbas samo sa polozenim stapom, preti opasnost da tako bacas zauvek. Side kast ima svojih mana sto se tice daljine i preciznosti, tako da je najbolje da uvezbas bacanje drzeci stap uspravno, tj sasvim malo polozenim. a kasnije ga postepeno spustati sve nize.


 
Vrh Dno