Zbog čega u našim rekama ima sve manje i manje ribe?

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.100
Broj reagovanja
300
Lokacija
Svrljig
Zbog čega u našim rekama ima sve manje i manje ribe?

Pitanje na koje je teško dati jednostavan odgovor jer ribe ima sve manje iz mnogo razloga. Na primer u Svrljiškom Timoku količina ribe varira iz godine u godinu, nije svake isto ali postoji i jedna konstanta. Kad ih je neke godine više od prethodne obavezno ih je manje nego one kad ih je bilo više  :wacko: Razlozi su manje više poznati:

- Nesvestan ribolov. Mnogi plovkaroši u zimskom periodu klenu naprave dar-mar, ne poštujući nikakva ograničenja, malo crvića bace da ih primame i onda udri. Leti isto rade samo na višnju.

- Gospodu ribočuvare sam samo jednom video, kažu ljudi da dolaze ali ja nisam imao čast da ih upoznam. Našeg lokalnog ribočuvara volontera zanima tok reke kroz grad i to je sve.

- Trovanja. Skoro svake godine u vrelim letnjim mesecima nađe se neko da, kada je vodostaj minimalan, ispusti neke hemikalije u reku i napravi haos.

- Klimatske promene. Dok sam bio klinac reka je čini mi se bila nekako veća. Tekla je jača voda. Bilo je uzvodno od grada nekoliko jazeva koji su nam leti služili za kupanje, bilo je i dubina i preko dva metra što je za S.Timok dooobra dubina. U poslednjih možda 20ak godina teče sve manje i manje vode rekom, snegova je manje a i kiše su se proredile. Temperatura vode se povećava do nivoa koji preti da se ribe poguše zbog nedostatka kiseonika.

Ovo su ukratko neki od razloga zbog kojih se riblji fond znatno smanjio u odnosu na vreme kada su ćale i njegovi drugari lovili velike klenove, skobalje i mrene. Ja, kad ih slušam kako se prisećaju starih dana, osećam neku tugu i žalost zbog svega. Pričao mi je najstariji ribolovac kod nas, poštovani učitelj Vlada, da je pre 50 godina u reci bilo takvih klenova da je to čudo. On ih je još tada lovio varalicom i kaže da je bilo komada i preko 3 kg a oni od 1-2 kg redovan ulov.

Kakva je situacija na Vašim rekama i zbog čega ima manje ribe nego ranijih godina?
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
...Zbog onog dela covecanstva na koje se odnosi stavka "maaajmun-ljudsko bice". Eto zato!!
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Mislim da je dovoljno da se osvrnemo na ulove naših kolega iz bliske okoline,prevashodno Slovenije i Hrvatske,o nešto zapadnijim zemljama neću ni da govorim.Složićemo se da mušičari ovih zemalja imaju veoma zapažene i reprezentativnije ulove nego mi.Nema potrebe da daleko tragamo za razlozima ovog slučaja.Daleko bolja ekološka svest(koja je ovde na nivou statističke greške),bolja zaštita voda od strane države,najbitniji su razlozi zašto je kod njih tako,a kod nas ovako.Ni kod njih nije svuda sjajno,ali poredeći sa našom situacijom,daleko bajnije sve to izgleda.
Kućno nevaspitanje i potpuno odstustvo sistema kontrole su stvari koje su opasne same po sebi,a udružene dovode do stanja koje je kod nas konstanta već desetak i više godina.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Na Dunavu,kod mene,glavni uzrok smanjenja riblje populacije jeste totalno nekontrolisano izlovljavanje mrežama u poslednjih 15 godina.Eto,doživeo sam da čujem ovog leta kako dvojica najstrašnijih mrežaroša iz tog perioda javno priznaju kako ribe nema.Noćno balanje je očistilo ribu.
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Stanje voda je refleksija stanja u državi i dokle god bude haos u državi i dok se samo gleda svoj interes sve će nam biti ovako.Na našu žalost ovde se neke stvari nikad neće promeniti tako da je izlišno pričati i nervirati se zbog toga.Verujem da ste gledali emisiju Lov i Ribolov Logarska dolina i videli kako tamo izgleda ali ne samo reka već sama i priroda i livade i cveće i kuće i sve .
To je ipak svest koja se razvijala ko zna koliko dugo,a kod nas nije ni počela da se razvija.
Tuga
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Jad i bijeda,to je ono što nas je zadesilo.Imam tu "nesreću" da živim na Drini i da gledam kako nevjerovatnom brzinom propada.
Količine ribe koje su bile danas se  ne mogu riječima opisati.Već sada je stanje alarmantno.
Faktori koji utiču su razni ali evo neke da nabrojim:

Krivolov,kod nas se izlovljava sistematski,jedan grabuljaš zna da prebaci kvotu od preko 100 škobalja!!!

Industrijska zagađenja,mnoge fabrike na podmukao način se oslobađaju hemijskog otpada,i sve to završi u rijekama.

HE, koje svojim nenormalnim režimom promjene nivoa vodostaja.Tako se svake godine dešava da ikra ostane na suvom.

 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
I još jedan oda razloga nedovoljan broj ribnjaka.
Preuzeto sa neta:
"
Kako je rekla saradnica Privredne komore Srbije Mirjana Miščević, ribarstvo je u Srbiji zanemarena grana, bez obzira na obilje vodotokova, ribnjaci su zapušteni i bez ulaganja, o čemu najbolje govori prošlogodišnji uvoz ribe i prerađevina od ribe od 90 miliona dolara, dok izvoza gotovo da nije bilo.

Prema njenim rečima, Srbija je jedina zemlja u regionu koja zakonski ne priznaje da je riba hrana jer je ribarstvo pod ingerencijom Ministarstva za zaštitu životne sredine, a ne poljoprivrede, kao u drugim državama.

Po zvaničnim statističkim podacima, u Srbiji je prošle godine proizvedeno 9.000 tona ribe, ali se procenjuje da je bilo zapravo 12.000 tona jer ulov sportskih ribolavaca, kojih ima oko 700.000, nije registrovan, kaže ona.

Deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni u oblasti ribarstva se može ublažiti, kako je rekla, jedino uz pomoć države. Najpre Ministarstvu poljoprivrede mora biti vraćena nadležnost nad tom oblašću, treba uraditi i strategiju o ribarstvu i izmene i dopune Zakona o ribarstvu u skladu sa zakonodavstvom EU, ali i osnovati direkciju za ribarstvo, kaže Mirjana Miščević.

Po procenama Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, za gradnju jednog pastrmskog objekta veličine 100 kvadrata, gde se može gajiti od 2,5 do sedam tona ribe, potrebna je investicija od 7.000 evra.

U ribnjacima Srbije, gde se uglavnom gaje šaran i pastrmka, radi više od 1.800 ljudi.

Srbija je među zemljama s najmanjom potrošnjom ribe, koja godišnje po stanovniku iznosi oko pet kilograma. Najviše se jede oslić i to iz Argentine, ali se dosta ribe uvozi i iz Maroka i Norveške."

 
Vrh Dno