Zetska pastrmka?

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Na slici je mekousna pastrva Solinka koja ima zlaćanu boju! :yeswink:
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
silvio je napisao(la):
Prva slika g.Gocija predstavlja zaista mekousnu pastrvu ali iz Neretve nikako Zete jer ova iz Zete ima više crvenih a manje crnih pjega. Druga slika je Soška pastrva koju u Zeti i Neretvi srećemo također pod nazivom Zubatak ili Salmo Marmoratus a treće slika je mješanac mekousne i potočne pastrve mislim da bi ga crnogorci nazvali Strun ali pravi Strun je u stvari Salmo Dentex linija potočne pastrve atlanskog halotipa sa više crnih pjega i veoma rijetkim crvenim ili bez njih a na Neretvi bi ga zvali Zubara ili Zubača.
posjetite prekrasnu stranicu "Zaneseni ribar# na kojoj se nalaze 2 knjige :yeswink:

Zubatac je mesanac potocne i marmorate, ili Slovenacki krizanka. Inace oni se vec godinama trude da je iskorene i sacuvaju genetski cistu marmoratu. Mekousna se mresti u prolece a potocara u jesen, tako da je to ukrstanje i prakticno nemoguce.

Pozz
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Nemaš ti pojma prika oko mješanaca:
1. Zubatac je morska riba
2. Mješanje mekousne i potočare je itekeko moguće jer ja sam jedne prilike posmatrao s jedne visoke obale kako mužijaka mekousne od ženke otjera manji mužijak potočare jer je agresivniji i njerojatno ima veće zube :D ja sam ulovio do sada mnoštvo križanaca ove dvije vrste
3. Zubatkom istina je ovdje zovu sve šta ima mramorasti uzorak i nekažem da je svaka ta jedinka čistokrvna marmorata ali svakako ima tu krv neulazim u čistoću krvne linije kod zubatka u odnosu na Sošku. :bye:
 

sulecriba

Senior member
Učlanjen(a)
19.05.2008.
Poruke
155
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novo mesto, Slovenia
Mekousna i potočna se križaju samo u Neretvi odnosno neretvanskom slijevu. Svakih nekoliko godina dodje do djelimicnih prekrivanja mrestnih perioda obe vrste i tim do reprodukcijskog fenomena uz koji se ipak obe vrste održavaju i snažno prevaliraju nad hibridima vekovima (po pomoj procjeni su takvi hibridi sterilni, slično kao konj X magarac)...

Mitochondrial DNA haplotypes, characteristic of the Adriatic, Danubian and Atlantic lineages of brown trout Salmo trutta and of Salmo obtusirostris were found in trout inhabiting the River Neretva basin. With the exception of the one associated with softmouth trout, haplotypes were not correlated with operational taxonomic units based on phenotype. Nuclear DNA analysis identified four genetic assemblages corresponding to S. obtusirostris, different geographically confined autochthonous S. trutta populations, introduced S. trutta and a genetically heterogeneous group located between S. obtusirostris and S. trutta in the dendrogram of individuals, indicating the existence of hybrid swarms in the Neretva basin. Genetic assemblages corresponding to Salmo marmoratus and the recently proposed Salmo cf. montenigrinus were not detected. The presence of genetic intermediates indicates that the studied taxa are not completely reproductively isolated and that genetic stability has been either anthropogenically interrupted or not yet achieved among Neretva trout. This finding should be considered in management decisions since such an unstable community must be particularly susceptible to breakdown in genetic population structure as a result of hybridization between native and non-native introduced trout stocks.

Ref: Genetic variation among trout in the River Neretva basin, Bosnia and Herzegovina
A. Razpet†, S. Sušnik†, T. Jug† A. Snoj†*
† Department of Animal Science, Biotechnical Faculty, University of Ljubljana, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenia
 
Vrh Dno