Živa svila

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na brzinu sam otvorio ovu temu, da bih pokazao sliku. Iz skenera je, tako da se ne vidi baš najbolje njen pravi sjaj.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Tako se zaista zove ovaj materijal. Ni meni nije ništa značio dok nisam upoznao vezače mušica i mušičare sa Plive, poput Ace Lukića. Tamo se ovaj materijal smatra obaveznim i veoma ceni. Imaju specijalne muve, poput "Bambulja", koje su navodno najlovnije lipljenske muve. Navodno, bez njih debeljane, lipljene kilaše, iz zatravljnog dna, ne možete opipati!
Bio sam na Plivi i nagledao se mnogo krupnih lipljena, ali nijednog nisam sa dna odlepio, možda zato što nisam koristio živu svilu. Valjda je zovu živa, zato što, kad se prelakira, postane providna.
Najbolje je da neko ko češće obilazi Bosnu, poput Ivana D. ili neko baš iz tih krajeva, poput Ugly_Si-ja ili Machka, napiše još koju reč o ovom materijalu.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Koristi se i za tela krejica i bude perfektna!

Moze se naci u svim dobro opremljenim pozamanterijama po ceni oko 150 din za gomilu, koja ce da vas sluzi do kraja zivota. To je ustvari svila namenjena za strikanje!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Na Plivi je totalno jebno loviti lipljena, sasvim drugacije nego na Ribniku. Pliva je velika reka, sa nesto manjim ribljim fondom, prepuna trave i raznih organizama u travi kojima se lipljen hrani. Posto ima dovoljno hrane po samom dnu nema razloga da se dize na povrsinu. Bas zato nismo uhvatili nijednog velikog lipljena, obicno su to sitniji komadi koji ne odlucuju da pokupe koju krejicu sa povrsine. Ukoliko bi se povecao riblji fond na Plivi kao na Ribniku, mislim da bi bilo mnogo vise aktivnosti ribe na povrsini nego sada. Posto mestani koji poznaju ovu reku kao svoj dzep prave nifice od zive svile koju plasiraju na samo dno (tonucim predvezima i snjurama, raznim otezanjima) i tako imaju uspeha.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mix tebe sigurno slicnost imena mnogo zaoukupirala ;-)

Bambulj...hmm cemu je to priblizno slicno ime...hmmm? ;-)

Ja isto imam par ovih nifica i jedva cekam da ih isprobam :)
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
Eh pliva i debeli lipljeni to se lovi najuspesnije upravo sa muhama radjenim od ovog materijala i to muhe tipa kod nas zvanih "moljaca" slice jako ovim bambuljima koje je sebastian okacio i na nimfe sedga, boja koja se koristi najvise medju nama iz moje ekipe koji idemo mahacima i rekreativno je boja krem gotovo bela, nesto malo vuce na zutu, lokalni mjestani ih cepaju sa tirolcima a mi koji dodjemo iz okolice imamo problem na odredjenim mjestima i zbog podvodnih (nimfi) satro zabranjeno kae cuvar, inace je pliva jako teska reka za musicarenje narocito lipljena, a i pastrmke one "dobre" se love najcesce kada vec padne sumrak i nocu (nocu je opet zabranjeno, ali kako za koga) za pajke mjestani na obican ljeskov stap duzine 2m navezu jost toliko najlona i sa muhama koje vise lice na cijelu kokos pretrazuju korjenje i podlokanu obalu, tu se kriju sve preko kilograma i samo nocu izlaze da se hrane bez narocitog opreza jer danju imaju tretman na sve nacine dozvoljene i zabranjene.
Inace kao sto vecina ovde aktivnih clanova znaju Pliva je veoma teska musicarska reka i ovde ko ima redovan ulov je pravi majstor musicarenja u svim disciplinama i vezanje i prezentacija i vodjenje i trenutak kontre... sto bi rekli vrh vrhova
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
A ove muhe koje je seb okacio mislim da su vezane u Bihacu, vezaci Senad i Sanja Kurtagic :lol:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
imam jos neke slike, nesto tako sto si opisao belo vise krem. isto na tu foru... da to su bosanske slike! Imam ih u racunalniku vec duze vreme. Naso sam ih na netu pocetkom prosle godine dok sam malo pretraživao o lipljanskim nimfama. Ne znam vise gde sam nasao te slike, ali evo ovde ima jedna stranica na kojoj ima isto nesto tako ;-)
http://www.hiline.se/bambulj.htm
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
http://www.hiline.se/b107.htm evopocetni link da se gleda i na nama razumljivom jeziku :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo upravo sam bio u jednoj trgovini sa tim stvarima za strikanje, sivenje itd. Nemaju nista takvoga. Obicni konci, vune i razne điđabiđe... "Zivu svilu", "svilu za strikanje", svileni garn ili yarn , kako god vec to cudo nazivali, nemaju. Bas sam se nadao kada ono ... bah :-(
Neodustajem, vec cu ja naći to čudo, tj. trgovinu gde ima toga. Simpson je dobro rekao neku "dobro snabdevenu pozamentrisku trgovinu". Molio bih da mi kazete vi koji to imate i poznajete i koristite, kako to izgleda, je li u klupku, ili na kalemu ...?!? :)
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sebastian wrote:
kako to izgleda, je li u klupku, ili na kalemu ...?!? :)

Bas kao na Mixovoj prvoj slici, znaci nije klasicno klupko vec je namotana u krug pa presavijena, kao laso!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Hvala sims. Posle mi je i to palo na pamet. Znaci ko' one cupave fine vune sto su isto tako nekako "namotana u krug pa presavijena, kao laso". Nadam se da cu da nađem tu svilenu štrikersku stvarcicu :) Mora da je imaju i ovde u slo. To bi mi usparalo vezalnog konca i love ;-) a pri tom mnogo fini materijal mi se cini a i sami falite... Ok, Sims. hvala jos jednom za odgovor!

Poz.
 

guide

Newbie
Učlanjen(a)
25.01.2007.
Poruke
4
Broj reagovanja
0
Htio bih da napisem sasmo par rijeci u vezi "zive svile". Ja sam odrastao na obalama Plive i sva ova vasa diskusija o ovom materijalu me malo iznenadjuje. Naime kao prvo numfe koje se ovdje pokazuju i vi ih zovete BAMBULJ nisu Plivske nimfe, nego dolaze sa podrucja Bihaca i Senad i Sanja nisu kreatori tih musica. One postoje i koriste se na vodama Bihackog regiona jako dugo.
Sto se tice materijala za izrade nimfi postoje mnogo bolji i lako dostupni materiajli koju daju ako ne bolja onda sigurno isto lovna tijela nimfi kao i "ziva svila" Naime plivskog lipljena ne lovi samo imitacija musice, ne Pliva je jedna od najtezih voda za lov Lipljena i tu se isto tako trazi mnogo vise da bi se ulovio Plivski Kapitalac. Ja poznajem mnoge koji su okusali srecu na Plivi, ali se ne mogu pohvaliti da su ulovili Plivskog lipljena kada su zazelili. Pozdrav Guide
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kolega dobro dosao i ukljucio se na nas zajednicki forum...

((( Sto se tice materijala za izrade nimfi postoje mnogo bolji i lako dostupni materiajli koju daju ako ne bolja onda sigurno isto lovna tijela nimfi kao i "ziva svila" )))...Koji kolega? Podeli to sa nama molim te :) Đaba pričati da ima bolje ako se ne kaže i ne pokaže ;-) Ajde molim te podeli sa nama nešto više o tome. a može i neka slika.... ;-)

Pozdrav!
 
Vrh Dno