Zlocin i Kazna

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Moram pomenuti jednu stvar koja me jako iritira :'(

Posto sam procitao po raznim temama da vecina clanova vraca ulovljenu ribu moram se orvrnut na tu cinjenicu.
Iskreno se nadam da medju nama nema istinskih idiota koji posle ulova zasjecaju peraja i tako osakacenu ribu vracaju u vodu.  :tumbdown:
Ovo pominjem jer neretko mi se desava da nailazim na pastrmku ili klena sa zasjecenim ledjnim perajem ili cak sa nedostatkom istog.
Nesavjesni kvazi sportski ribolovci :samotuci: rade isto na Moraci samo iz jednog razloga da bi u nekoj drugoj prilici mogli da se pohvale kolegama koji su tom trenutku sa njima da je ulovljena riba vec jednom bila na suvom ali ce je opet vratit i po obicaju zasjec i drugo peraje.
Svaki od njih ima neki svoj potpis i zasjeca peraje na drugaciji nacin. :doh:

Zanima me vase misljenje i kakvu bi kaznu prepisali u ovom slucaju?
Kao i da li ste vi nailazili na ovake primjerke riba?
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Opa novi pravac u ribolovu: Budalizam.

Kazna je prosta: Zasecanje!!! :mad:

Srecom nisam nailzaio na tako osakacene ribe. :'(
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Zaseko bih ja njima yayca :secsec: malo. :bangbang:
Dobro aj preterujem. Ali mislim da bi takve degenerike trebalo kazniti oduzimanjem dozvole na minimum 2-3 godine (plus po dzepu) pa nek pecaju kuci u akvarijumu :suck: :tumbdown:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Neverovatno!!!
Ta metoda markiranja odavno je napustena. Nekad (otprilike oko polovine proslog veka) je prestala prakticno da se koristi u naucnim istrazivanjima. Zbog invazivnosti i smrtnosti koja je kompromitovala uspeh takvih istrazivanja. Ko god to radi, iz bolesne sujete i neznanja ubija ribu, prvo u pojam a potom bukvalno.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Do sada jos nisam naisao na tako unakazene riibe. A za ono zna se  :secsec: :secsec: :lud: :lud:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Prvi put čujem za ovo.  ??? Kakvih sve degenerika ima na našim prostorima.  :lud:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Nesto razmisljam celo jutro o ovome... pa mi pade na pamet konstruktivna ideja:

te takve, sto zarezuju peraja, osudio bih da za svaku zensku koju kresnu - udare nozem recku NA ONOM MESTU... pa da vidimo: ili ce od silnih recki qratz da im sluzi samo za pisanje, ili nece vise nista da kresnu... :whistle:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Treba ih naterati da svoj ulov zadrže i pojedu, a ne da glume C/R. Ovo je odličan dokaz da C/R ne treba prepuštati dobrovoljcima. Moja tvrdnja da je poslednje što većina ribolovaca (većina je ovakva ili još gora!) treba da uradi sa svojim unakaženim ulovom, da ga vrati nazad u vodu. Zašto? Voleo bih da vam to objasni profesor PedjaBG.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ne svaku nositi, niti svaku vratiti. Koliko moze i velicine preko koje je dozvoljeno.To ima svoj bioloski smisao, a sve ostalo je sviranje organa. Licemerje i dusebriznistvo. Treba da se zna se koliko izlova moze koja ribolovna voda pa podnosi i u skladu s time i da se odredi rezim ribolova. Ko voli bezuslovni  C&R - U REVIR!
Za zabranu voluntaristickog C&R-a zamalo da ti dam +.  :D
Ako se mala riba nezno skine sa udice, nema problema s vracanjem.
Ma mnogo voluntarizma, uopste, ko ce normalan sve to raspetljavati!!! ::)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Dobar naslov teme.

Znam za ovu pojavu, ali u svetu šarandžija. Nisam znao da ima idoita koji bi ovo uradili pastrmki ili lipljanu, mada je potpuno svejedno koja je riba u pitanju. Kazna? Jednogodišnja zabrana pecanja na svim vodama tog ribolovnog područja. Eventualno i privremena tetovaža (ona što traje par nedelja do par meseci) na čelu: "Ja sam kreten!"

Inače korisna tema jer će sigurno neko od tih bilmeza ovo pročitati. U tom slučaju, ako im je do raspoznavanja ranijih ulova, samo da im kažem da se mnoge ribe, posebno ono sa šarama i prugama poput štuke, grgeča i pastrmke mogu relativno lako prepoznati upoređivanjem fotografija.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Debili gledali "opstanak", pa videli da tamo neki naucnici oblezavaju ajkule sa onim plasticnim tracicama kroz peraje.
Samo im niko nije objasnio da ajkula ima peraje povrsine ko prosecna pastrmka (kod nas) celo telo :doh:
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Bolesnici  :'(.Ja bi im za svako zasecanje sekao jedan po jedan prst pa onda da ih vidim!!!

p.s.Zaboravih,tupim nozem!!!
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Pedja rece "ne svaku nositi,ni svaku vratiti" ja licno ne jedem ribu tako da sve vracam.
Situacija kad nosim je kad je vec unaprijed obecana za kuma,druga,komsiju...
Ali tada kako to obicno i bude nista se ne javi :lol:

A sa ovako osakacenom ribom sam se sretao i na Trebisnjici ka sto Goci rece saran je u pitanju.

Kastracija je najbolji lijek :secsec: Tako bi se doticni natjerali da umjesto na vodu idu kod Sase Popovica da pjevaju arije :p :hammer:

Ne zaboravimo i drugu stvar koja je jednako zlo ako ne i vece. :doh:

Stucarosi koji sa trokukama sakate ribu npr. jedan pojedinac radi 2 ili eventualno tri komada zaplasi,izranjava i istraumira jato.
Desavalo mi se da mi saran zapne za granu pazite ne udica vec saran.Neko ga je gadjao trokukom i otkacio mu se sa sve trokukom koja je ostala ispod krljusti i srasla.
Nakon kacenja i vodjenja od nekih 5 m stade ni tamo ni vamo u prvi mah sam mislio da je zasao u obliznju sasu pa se struna omotala i jebiga samo kidanje pomaze ili novembarsko kupanje na 5 stepeni celzijusa. :whistle:
Popnem se na obliznju vrbu bacim pogled i  imam sta da vidim :doh: trokuka iza ledjnog peraja zapela za granu i on miruje.Srecom da uvjek nosim otkacivac sa 10 m konca za mreze :tbumb:
Iz 2 pokusaja zakacim granu i izvucem oboje na obalu bez da se nije nimalo opirao.
Tu trokuku i danas imam negdje kuci da me podsjeca na dozivljaj a riba pa ona je naravno u vodi :)

Znaci jos jedan vid zlocina koji bi trebalo sankcionisati jer ako je ribarenje sport neka to i bude u svakom smislu rjeci da nije tako vjerovatno se ne bih bavio istim.
Poredjenja radi u boksu cu izaci i tajsonu,aliu,frejzeru svima u ring i sta dobiti po prknu ali dajte mi bejbol palicu  :hammer: :hammer: :hammer: i bice veselo.
 
Vrh Dno