3M + Cortland

ivan

Junior member
Učlanjen(a)
27.05.2006.
Poruke
32
Broj reagovanja
0
Ima li neko predstavu gde moze u Srbiji da se kupe kanapi ovih proizvodjaca u malo sirem izboru tipova i modela?
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Secam se da je Vanja imao Cortlandove strune ali koliko mi je poznato vise ih nema, o tome bolje da ti kaze neko iz Nis(-a)!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne postoji vise (nazalost) nijedna specijalizovana prodavnica musicarskog pribora u Nisu. Ionako su ti konci bili sumnjivo slabog kvaliteta i nepoznatog porekla. Probao sam sve (tada) modele plivajucih konaca firme Cortland od 333, 444, 444SL, Lazer, do cuvenog 555 modela, koji me je skroz razocarao i vise nikad nisam kupio konac firme Cortland. Da li su bajati, da li su falsifikati ili nesto trece ne znam, svi su mi veoma kratko trajali. Brzo su pucali i "pili" vodu. Koristio sam i Scientific Anglers 3M i s tom firmom imam malo bolja iskustva. I sad koristim jedan od njihovih top-modela, Ultra 4. Jos nije pokazao nikakve mane.
U nasim prodavnicama nema ovih konaca. Ako ih i ima na rafu neke prcvarnice, dobro razmislite pre nego sto ih kupite. Ja sam hteo da preko jedne nase poznate firme uvozimo i prodajemo 3M ili Cortland. Kontaktirali smo te americke firme i oni su nas uputili na njihove evropske distributere. Preko okeana, pa preko Evropske Unije, do nase zemlje... mnogo je porasla nabavna cena i nije se isplatilo da se uveze. Malo je trziste i ne moze se ozbiljno zaraditi.
Dakle, proizvode ovih firmi kupicete ili od svercera ili preko Interneta ili od prijatelja iz inostranstva. Mozda i preko nasih Malih oglasa?
 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Evo Ivane ako hoces Cortland 333 pro (njihova top struna) javi mi se. Nova je, ustvari samo sam je namotao na cekrk probao i to je sve. Struna je DT4F.
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Nisam siguran koliko cu vam pomoci ali da probam. Imam dve firme od kojih nabavljam 3M-ov industrijski materijal, zaista ne znam da li imaju ono sto vam treba ali ako vas ne mrzi probajte.

MJ Maillis doo 011/ 84 42 970; 84 43 462; 84 43 463 Vojvodjanska 370 11271 Surcin

Yugoslavija commerce auto 011/ 31 30 761 Proleterskih solidarnosti 33 11000 Beograd
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Pazi sad slozicu se sa Mix-om :) Cortland strune sam imao i nikada ih vise necu imati. 333DT je bila cak solidna, ali LazerLine koji je bio njihov top model je bio kao strik za ves. 3M toplo preporucujem kao i Sage strune koje trenutno koristim ali njih proizvodi 3M tako da je to to. RIO strune me nisu odusevile iako ih svi guraju. Sto se tice nabavke naruci ih preko Cabelas-a, stizu jedino sto ce verovatno sada da te odrapi carina + PDV. Do skoro su porudzbine do 100 EUR isle bez arine tako da sam ja to obilato koristio :)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ja nikad nisam imao iskustva sa ovim koncom, svi su ga u pocetku hvalili, ali ja sam bio nekako rezervisan, isplatilo se. Moj prijatelj kad je video da je izasao, uzeo je tri strune, koje je pohabao za jednu sezonu, bukvalno je ispucao kao da ima 100 godina, cini mi se da je bio 555. Ljudi krs od strune, ne mogu da verujem, na trzistu ima neka "no name" struna za 900 din, koja je bolja ne zna se koliko puta, jedan klinac iz komsiluka peca vec dva godine, pocetnik je i konac se ne menja! Ja koristim godinama u nazad konac marke Climax, sada imam Hardy premium line, koji je odlican kanap, do duse nisam ga mnogo koristio i nema neka velika iskustva ali na prvih nekoliko pecanja pokazao se kao odlican, nadam se da ce biti takav i dalje. A Climax konce je lako nabaviti ima ih svugde po prihvatljivim cenama 2000-2500din, tako da ih menjam svake godine i poklanjam komsiji koji ko zna koliko ce jos pecati sa njim!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
U sustini je najvaznije da se struna i stap "sloze" kako treba. Sporijim stapovima ne leze teske strune sa dugackim glavama a i mnogi proizvodjaci pribegavaju raznim trikovima pa cak i prave strune za pola broja vece nego sto su deklarisane, mada oni pouzdani proizvodjaci to naglase u opisu svoje strune.
Sto se RIO struna tice, moje iskustvo sa njima je fantasticno. To se narocito odnosi na modele Selective Trout, Classic i Windcutter kao i na model Nymph. U uputstvu koje se dobija u kutiji (koje naravno niko ne cita) pise da vas ne zabrinjavaju nesto losije performanse jer je potrebno "slomiti" strunu u prvih nekoliko pecanja. Posle toga struna je zaista vrhunska!!

Sto se Scientific Angler struna tice najbolje su iz Mastery serije a najpopularnije Trout, XPS, GPX i za ultra dugacke zabacaje XXD. Od onih iz profesional serije treba pomenuti odlicnu ULTRA 4 koja je namenjena pocetnicima i srednje upucenim bacacima.

Mozda najbolja koju sam probao je Triangle Taper, firme Royal Wulff (ili makar najvise lezi mojim stapovima).
 

ivan

Junior member
Učlanjen(a)
27.05.2006.
Poruke
32
Broj reagovanja
0
Ja sam koristio 444 i nisam zadovoljan njime, a nabavljen je kod Vanje u Nisu, koristio sam i Orvis Clearwater koji se malo bolje pokazao sa stapovima brze akcije.ali ima manu za vece reke dugacak je 21 m .Takodje Grays Platinum nije los kanap kao i Rio koji sam probao i cini mi se odlicnim... ali smatram da bi 3M ultra meni zavrsio poso.U zadnje vreme su se pojavili proizvodjaci kanapa marke Daiwa,......navodno sa Cortlandovom licencom neznam koliko je to tacno ali prema spekulacijama prica se da nisu losi kanapi.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
3M Scientific Anglers ima i svoju Mastery seriju, koja nudi , kako sami kazu, veoma kvalitetne konce. Medjutim, medju klasicnim serijama se provukla jedna sa AST tehnologijom. Ultra 4. To AST znaci Advanced Shooting Technology (valjda, mrzi me da proveravam), sto znaci da nije namenjena pocetnicima i srednje upucenim bacacima, sto znaci da se i po ovom pitanju ne slazem sa Simpsonom. To narocito vazi za DT verziju, koju ja koristim i omogucava mi veoma precizne zabacaje.
Dobro je sto ste se setili ostalih proizvodjaca, jer njihove distributere imamo. House of Hardy, Orvis, Fenwick, Shimano... imaju u ponudi musicarske konce, za koje u svojim katalozima tvrde da su najbolji na svetu. Interesantno je da ja koristim, pored ostalih, i jedan veoma jeftin konac. Radi se o Ron Thompson modelu DT5F. On traje i traje...Pliva kao prvog dana kad sam ga kupio, a koristim ga vec oko 3 godine! Uopste nije ispucao. Do sad bih promenio 7-8 konaca drugih firmi. Ne bih verovao da se sam nisam uverio. Toliko mi se dopala ta njegova trajnost i izdrzljivost, da sam kupio jos jedan, koji neotpakovan cuvam za buducnost (srecnu).
Preporucujem da dobro razmislite pre nego sto kupite konac. Svaki model ima svoju namenu. Poznajuci domace musicare, znam da im je potreban "allaround" konac, a nikako specialni modeli, predvidjeni za lov u uslovima kojih na nasim rekama nema. Naravno, tu su "eksperti" kojima je i to u kolekciji neophodno.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Moj prvi konac je bio cortland 444 DT 5 i nazalost nemogu da se slozim sa Vama. Meni je bio sasvim solidan konac, ali moguce da posto sam bio pocetnik nisam shavtio mane! Verovatno da ako bi ga opet nasao da bi ga opet kupio!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Da ne ispadne da simpson prica gluposti, na sajtu Scientific Angler ostoji vrlo lepo uradjen Fly Line Selector Tool. Do njega se dolazi klikom na baner( prvi dole levo na homepage). Kada suzite pretragu da ste beginner/intermediate, da lovite plivajucim strunama, i da lovite Trout ili other freshwater fish, dolazi do liste struna koje su namenjene za vas. Medju njima je i odlicna Ultra4 u DT i WF varijanti. Naglasavam da je zaista odlicna ali ja i spadam u tu grupu pocetnik/intermediate pa je meni i odlicna (imam je ).


Za one koji mrze da surfuju evo direktnog linka:

http://selector.3m.com/selector/us/en/home_leisure/scientific_angler/lines_p/ss.asp?FAM=line&LL=en




PS. Sve do jedne strune iz Mastery serije su radjene sa AST tehnologijom, kao i neke iz pocetnicke serije (kao sto je ULTRA4). Inace veliki proizvodjaci pribegavaju tim bombasticnim nazivima AST (advanced shooting tehnology za 3M ili slick shooter process za RIO ) jer su super za reklamu kao nesto specijalno!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Zaboravio sam da pohvalim jednu strunu koju sam godinama koristio na Drini. VISION Extreme Distance :) Letiiiiii samo ssussti Inace ih je tesko nabaviti, nema ih nigde kod nas, ali ako dodjete u priliku obavezno probajte. Ekstremno tanak running line i letiiiii
 
M

Mr.Zakula

Guest
Mix,bash mi je drago shto si pomenuo Ron Tompsonov fly line.Ja ga obozavam!Imam ga vec tri godine (#5),i nije mako!Kao stena!Jedina mana mu je shto se malo "uvrce",tako da posle odmotavanja sa cekrka ima malu memoriju i kada je opushten ima blago spiralan oblik.U globalu,fenomenalan konac.Leti kao zmaj!Od konaca josh posedujem i cortland 444 #4,Shimano biocraft #5 i greys-ov platinum WF #4 bledo/svetlo plave boje.Konac,koji mi je ubedljivo najvishe lezao,i koga i dan danas koristim posle 6 godina pecanja je cortlandov line,neka kratka verzija (oko 15,16 metara),ja mislim 333,bele boje,namenjen preciznim zabachajima (#5).E to je konac!!Pakovan je samo u plastichnoj,providnoj kutijici.Njega sam kupio kod Vanje,i to je bila ona "zlatna" serija cortland-ovih konaca,pre nego shto su ih isfusharili.Da li neko ima iskustva sa tim koncem?
 
Vrh Dno