Absolute beginner!

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
za zapadnu od cacka do  stalaca i ibar od raske do  kraljeva koristim  stap 690, musice 6-12 a  najcesce 8, predvez i podvez ukupno  3-4.5m sa vrhom najmanje 0.16mm, cekrk sa velikim koturom, riba-klen(pod uticajem posebno  cacana i aca ivanovica).
sasa, meni je neprikladan 590 jer ne gazim  po reci!
ovo da malo pomognemo neu, mada  je kolega itekako upucen.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.164
Lokacija
Čačak
Rade svaka cast ako samo sa obale pecas. Meni nije gust ako niSam na sred reke i ne podbacujem pod granje.

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
MM je napisao(la):
Uh, pazi se Nebo, veliku si jeres sad izrekao.  :lol:

Šalu na stranu, slažem se 100%. Klasa 5 je, makar iz moje perspektive, najgluplja moguća klasa štapa. Tobože neka univerzalnost, a nije naročito dobar ni za šta.

Niti je dovoljno dobar kad treba bacati muve na 16, 18 i manje, niti dovoljno dobro štiti tipete 0.12 mm i tanje kad na udici imamo ozbiljnu ribu, niti je to dovoljno jaka alatka za neko ozbiljnije strimerisanje.

Bezite bre jeretici  :D
Koja je klasa ``univerzalna`` nije bas ni lako reci, iako petica nije za najsitnije musice i najtanje tipete ( nije joj to ni namena) ipak licno mislim da jeste za nekog ko tek kupuje stap. Evo daj pri vetrovitom vremenu pocetniku neku cetvorku i peticu da se zeza bacanjem, pa ga pitaj koji bi stap izabrao za pecanje. Naravno nije to merilo, ali se gledaju svi aspekti kada se generalizuje. Lako je iskusnom musicaru kao nasem Oholom da se zeza sa trojkicama i cetvorkama ali ovde govorimo o savetu totalnom pocetniku.

Jer velicina reke i ribe ne odlucuju klasu stapa nego njeno velicanstvo musica i samo ona. Naravno da ako na maloj reci imamo rojenje neke male jednodnevke, imacemo problema sa finom prezentacijom peticom, mada ako se uklopi predvez i nije toliko strasno. Ali sta ako duva vetar? Kojom klasom je lakse bacati?
 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.149
Broj reagovanja
129
Lokacija
Kruševac
Stap klase 4 od 8 fita i jedna6-ica od 9 najuniverzalnija kombinacija. Zatim nagradnje u vidu klase 3 od 10 fita za nimfarenje......
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Tja. Iako sam se zarekao da neću više pokušavati da dajem savete... čini mi se da Neo zavređuje posebnu pažnju :)

Sve u svemu manje-više svi su ovde u pravu. Verovatno je ova kombinacija zaista najuniverzalnija za vode Srbije ako uključimo i Drinu. Naročito ako se ograničimo na samo 2 štapa :)
ivke037 je napisao(la):
Stap klase 4 od 8 fita i jedna6-ica od 9 najuniverzalnija kombinacija. Zatim nagradnje u vidu klase 3 od 10 fita za nimfarenje......

Međutim za prvi štap ja bi svima pre savetovao neki medium-fast #5 dužine 8'6" (ili 9'). Osnovni razlog je što je mnogo lakše osetiti štap, punjenje štapa i ovladati zabačajima!!! Jeste da je posle lakše (a i mnogo lepše) pecati nižim klasama u idealnim uslovima i na malim letnjim vodostajima ali 905-tica ostaje mnogo bolji izbor u mnogim situacijama - lov početkom sezone pri povećanim vodostajima, teške nimfe, pastrmski strimeri, vetar na vodi, veće reke, velike klenovske muve...
Sa #4 dužine 8' sve ovo je mnogo teže...
S druge strane #6 u Srbiji je samo drinski štap za sve drugo je ili prejak ili preslab...

Sve u svemu... #5 pa #3 ili #6  pa #4 pa onda #7ili8. Pa neki ponovo u istoj klasi ali duži/kraći. Pa #9 i na kraju #2.  :D Ako imaš nameru da se takmičiš ovde si tek počeo :D

P.S. Kad god sam neki štap prodao posle toga sam se pokajao :doh:
P.P.S. I na sve svoje štapove pecam!!!
P.P.P.S. I, da, najkorišćeniji štap svake sezone mi je #5 dužine 9', mada je to samo lični izbor kao što je i sadržaj ovog pisanija samo lični pogled na zadatu temu.
 

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
921
Broj reagovanja
87
A da ipak pribavi 864,pa uzme robinsona klase 5 za 20 e kad mu zatreba za strimere i kad vidi da mu ne treba 5ica  veci deo godine nece mu biti zao :hammer:
 

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
Složio bih se sa Nebom. Nema potrebe da se bakće peticom, koja mu skoro nikada neće trebati. Petica je nužno zlo.Pokriva skoro sve situacije, i u svim tim situacijama, u stvari, ne pecaš onako kako bi trebalo. Dobra je za Gradac, gde se očekuju krupni komadi pastrmke. Za manje reke po Srbiji, gde su pastrmke realno manje, bolje da uzme četvorku, možda čak i trojku. Šestica je za Drinu i dugačke zabačaje. Sa druge strane, profa je u pravu, u početku će lakše osetiti kanap i zabačaje peticom. Isto se može i četvorkom, samo će malo duže trajati. Možda i neće. Zavisi od ribolovca.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
jel citate vi sta je ovaj covek napisao? za koju namenu mu treba stap? definitivno medium peticu da kupi od 8,5 i bog da ga vidi ...nema greske  :nowink:
 
Vrh Dno